jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۲۸۷۰۶۹   ۲۴ آبان ۱۳۹۹  |  ۱۵:۴۲

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از طرح سؤال از وزیر اقتصاد و امور دارایی پیرو نابسامانی بازار بورس خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل میزان ، حسینعلی حاجی دلیگانی از تهیه طرح سؤال از وزیر اقتصاد و امور دارایی پیرو نابسامانی بازار سهام خبر داد.

متن این طرح به شرح زیر است:

خلاصه سؤال: علت عدم حمایت حقوقی بانک‌ها و شرکت‌های تأمین سرمایه صندوق‌های سرمایه گذاری و… علی‌رغم فروش بیش از ۷۶ همت در سقف قیمتی شاخص و توافقات صورت گرفته در جلسات و همچنین معاملات مدیریت نشده سهام عدالت، فروش‌های خارج از روال حقوقی‌ها در بازار منفی، چیست؟

شرح سوال: جناب آقای وزیر

بازار سرمایه کشور از ۲۰ مرداد تا سوم آبان از شاخص۰۰۰۰۰، ۲۱ واحد به ۱۳۷۴۰۰۰ واحد سقوط ۳۲ درصدی را تجربه کرده است سوالات به وجود آمده ذیل ناشی از چیست؟

۱. عدم صدور مجوز سبدگردانی و مشاوره سرمایه گذاری چیست؟
۲. عدم افزایش سقف صندوق‌های درآمد ثابت چیست؟
۳. علت ناتوانی سازمان بورس در مجاب کردن شرکت‌ها برای بازارگردانی و خرید سهام خزانه و بیمه سهام از کجا ناشی می‌شود؟
۴. سیستم معاملاتی هنوز کارایی لازم را ندارد و باعث ضرر و زیان سهامداران شده است تا کی قرار است این مشکل ادامه داشته باشد؟

طرح ۱۳ سؤال از وزیر اقتصاد در راستای افت بی سابقه بورس


۵. سیستم کارگزاری‌ها خصوصاً کارگزاری‌های بزرگ با توجه به رشد تعداد سهامداران ارتقا پیدا نکرده است چرا نظارت درستی بر آن‌ها نیست؟ ضرر و زیان حاصل از دو مورد فوق را چه کسی یا کسانی باید پاسخگو باشند؟
۶. چرا علیرغم رشد تعداد سهامداران و ارزش معاملات، زیرساخت‌های معاملاتی شرکت فناوری اطلاعات (هسته معاملات) جوابگوی نیاز فعالین بازار سرمایه نبوده و در زمان معاملات دچار اختلال و سرگردانی مردم می‌شود؟
۷. چرا با توجه به درخواست سهامداران و فعالان بازار Eps (پیش‌بینی عملکرد سود سالانه شرکت) بازنگشته است؟
۸. با توجه به مصوبه شورای عالی بورس در خصوص رفع ممنوعیت خرید و سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بازار بورس چرا چیزی در این خصوص مشهود نیست؟
۹. در اکثر مواقع در پیش گشایش عده‌ای با سفارشات کاذب به بازار جهت و سو می‌دهند. چرا راهکاری برای این منظور اندیشیده نشده؟ آیا بهتر نیست پیش گشایش حذف و زمان آن به ساعت معاملات اضافه گردد؟
۱۰. در بعضی از روز‌ها در ساعت و دقیقه خاصی بازار یکباره منفی می‌شود که این اتفاق به دو دلیل امکان دارد اول اینکه معاملات الگوریتمی در جریان است یا اینکه حقوقی‌ها هماهنگ شده با هم این کار را می‌کنند. چرا تا الان فکری به حال آن نشده است؟
۱۱. با توجه به افت شاخص در دو ماه گذشته و افت بیش از ۶۰ درصدی قیمت در بیشتر سهام چرا از ابزار دامنه نوسان نامتقارن جهت تعادل بازار استفاده نگردیده است؟
۱۲. علت برخورد‌های سلیقه‌ای ناظر بازار در بازگشایی‌های سهام چیست؟
۱۳. با توجه به گسترش و نفوذ بازار سرمایه در ابعاد مختلف، لزوم بازنگری در قانون بورس و اوراق بهادار در ابعاد مختلف آن لازم و ضروری به نظر می‌رسد به خصوص مبانی شاخص کل، دامنه نوسان، حجم مبنا، تعهدات ناشران، وظایف ناظر آموزش بورس و چرا اقدامی نشده است؟

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر