jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۲۸۸۱ ۰۵ آبان ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۲

اخیراً مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرده که به نظر نمی رسد سطوح، عامل مهمی در انتقال بیماری باشند. با این حال نتایج تحقیقات دیگری در زمینه انتقال ویروس کرونا که در استرالیا انجام شده است نشان می دهد که ویروس می‌تواند در سطوحی مانند تلفن عینک و یا لباس تا ۲۸ روز زنده بماند.

به گزارش جام جم آنلاین از ابتدای همگی ویروس کرونا بحث در مورد روش های انتقال آن به دلیل جدید بودن این ویروس و عدم اطلاعات کافی نسبت به آن در محافل مختلف علمی داغ شد.

بسیاری از پژوهشگران در ماه‌های اول عنوان می‌کردند که مهم‌ترین راه انتقال ویروس کرونا از طریق تماس دست‌ها و یا تماس با سطوح آلوده است اما پس از چندی سرفه و عطسه مهمترین عامل انتقال ویروس کرونا معرفی شدند.

اخیراً مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرده که به نظر نمی رسد سطوح، عامل مهمی در انتقال بیماری باشند.

با این حال نتایج تحقیقات دیگری در زمینه انتقال ویروس کرونا که در استرالیا انجام شده است نشان می دهد که ویروس می‌تواند در سطوحی مانند تلفن عینک و یا لباس تا ۲۸ روز زنده بماند.

مجموعه این تحقیقات نشان می‌دهد که هنوز نتیجه قاطعی نسبت به این مسئله وجود ندارد و همین موضوع باعث سردرگمی مردم شده است. با این حال در کنار رعایت موارد بهداشتی مرتبط با سطوح مختلف، کارشناسان تاکید می‌کنند که ریسک انتقال در این موارد نسبت به انتقال از طریق سرفه و عطسه و یا فاصله کم با افراد مبتلا کمتر است.

دکتر فائوچی اخیراً در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست برای توضیح این مسئله مثال جالبی را مطرح کرده است. او نگرانی از انتقال ویروس کرونا به وسیله خریدها و یا جعبه پیتزا را مانند کسی دانسته که وسط اتوبان ایستاده و نگران است با برخورد شهاب سنگ به زمین، کشته شود.

به همین خاطر در کنار مراقبت در برابر ابتلا توسط ویروس‌های سطوحی مانند جعبه پیتزا و یا خریدها از رستوران، باید چند برابر مراقب مکان های عمومی و انتقال بیماری از طریق آنها بود.

از طرف دیگر این ویروس بیرون بدن انسان قابلیت تکثیر ندارد و تا زمانی که شما دستتان را به دهان و یا چشمان خود نزنید نمی تواند شما را آلوده کند بنابراین در کنار همه احتیاط های لازم باید شستن دست‌ها را به عنوان مهم‌ترین عامل مقابله با گسترش ویروس کرونا رعایت کنید.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تعطیلی سلامت محور

تعطیلی سلامت محور

461نفر دیگر دیروز قربانی کرونا شدند، چند روز است آمار قربانیان کرونا به مرز 460نفر رسیده است، به همین خاطر باید برای نجات شهروندان و کاهش این آمار تصمیم مناسبی گرفت؛ تصمیمی که براساس آن بتوان شرایط را اندکی آرام کرد تا در زمستان پیش رو وضعیت کشور بغرنج‌تر از این روزها نشود و کادر درمان هم که تحت فشار شدید هستند، برای تجدید قوا زمان پیدا کند.

چهار عامل رکوردهای مرگبار

چهار عامل رکوردهای مرگبار

ما باز هم در آمارهای کرونایی صاحب یک رکورد شدیم. دیروز ۱۰ هزار و ۴۶۳مبتلای جدید در کشور شناسایی شد و 458 هموطن دیگر نیز تسلیم مرگ شدند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش