jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۸۰۰۵۰   ۲۲ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۹:۱۶

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ویروس کرونا به طور انتخابی عمل نمی‌کند، هشدار داد که با توجه به الگوی سوم این بیماری که درون خانوادگی است، خانواده‌ها از رفت و آمدهای درون خانوادگی، مسافرت و برگزاری هرگونه مراسم با توجه به اتمام ماه صفر خودداری کنند.

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در گفت و گو با برنامه تهران کلینیک رادیو تهران با اشاره به رکورد کشته‌های روز گذشته ویروس کرونا درکشور گفت: متاسفانه تعداد کشته‌ها نشانه تعداد بستری‌ها و تعداد مبتلایان است و این تعداد بستری و ابتلا به میزان تماس اجتماعی مردم با هم بستگی دارد. علاوه بر این، دو عامل دیگر سیاست دولت در قنطینه سازی با توجه به معیشت مردم و دیگری رفتار مردم در کنترل این ویروس موثر است. متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از 81 درصد در روزهای اخیر به 42 درصد رسیده است. متاسفانه ما در مدتی که شیوع این ویروس مقابله می‌کنیم، رفتارهای دوگانه‌ای از سمت مردم مشاهده می‌کنیم. با تعطیلی مدارس، مشاغل و ادارات، برخوردهای اجتماعی مانند سفر و پاساژ گردی افزایش پیدا می‌کند و رفت و آمدهای خانوادگی اوج می‌گیرد. باید این نکته را مدنظر داشت که کرونا ایدئولوژی ندارد و به طور انتخابی عمل نمی‌کند. هر تجمعی بالاتر از دو نفر حتی به ضرورت، نرخ انتقال را افزایش می‌دهد.
وی در همین خصوص افزود: در حال حاضر الگوی بیماری نسبت به موج اول و دوم تغییر کرده و انتقال ویروس بیشتر درون خانوادگی است. از مردم خواهش می‌کنیم از برگزاری هرگونه میهمانی و یا مراسم‌ها به خصوص پس از اتمام ماه صفر خودداری کنند و با پیشگیری، زنجیره انتقال این ویروس را کاهش دهند.
معاون کل وزارت بهداشت همچنین در خصوص قرنطینه شهر تهران نیز تشریح کرد: ما به عنوان وزارت بهداشت در این زمینه پیشنهاداتی ارائه کرده‌ایم ولی واقعیت این است که معیشت مردم با این تعطیلات به خطر می‌افتد. از سوی دیگر، تجریه به ما نشان داده که تعطیلات روند حرکت و جریان اجتماعی مردم را هم افزایش می‌دهد.
واکسن آنفلوانزا برای همه افراد ضروری نیست
دکتر حریرچی در ادامه در خصوص میزان تولید واکسن آنفلوانزا نیز بیان کرد: خبر خوب و مهم درخصوص واکسن آنفلوانزا این است که در نیمکره جنوبی که زمستان تمام شده، کشورهای واقع در این بخش از کره زمین مانند برزیل، استرالیا و آرژانتین با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، میزان ابتلا به آنفلوانزا را تا 95 درصد کاهش داده‌اند. با رعایت بهداشت دست‌ها، کاهش تماس اجتماعی و استفاده از ماسک که به نوعی انتقال تنفسی را کاهش می‌دهد، می‌توان به کاهش شدت شیوع این ویروس کمک کرد. نکته بعدی این است که مردم نباید نگران تزریق واکسن باشند. میزان تولید کل واکسن آنفلوانزا در سال گذشته برای جمعیت 7میلیارد و 800 میلیونی، 250 میلیون عدد بوده است که این عدد امسال با توجه به شیوع کرونا، به 800 میلیون عدد رسیده است.
حریرچی افزود: تزریق واکسن برای همه افراد با توجه به میزان تولید کل ضروری نیست. همانطور که پیش از این هم عنوان شده، اولویت گروه‌های پرخطر هستند. این گروه شامل کادر درمان، خانم‌های باردار و بیماران صعب العلاج هستند. بیماران صعب العلاج هم شامل بیماران سرطانی، بیماران پیوند کلیه و بیماران با نارسایی تنفسی هستند که تزریق واکسن برای این افراد به صورت رایگان در مراکز بهداشتی انجام می‌شود.
حریرچی همچنین خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوانزا هنوز در داروخانه‌ها قابل توزیع نیست و به محض دریافت این واکسن، با ارائه کدملی برای اولویت‌های دوم از جمله افراد مسن و کودکان پنج ماه تا شش سال با قیمت دولتی قابل دریافت است.
ملاقات بیمار کرونایی ممنوع!
معاون کل وزارت بهداشت در پایان ضمن اعلام ممنوعیت ملاقات بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اظهار کرد: توصیه ما به عموم مردم کاهش تماس اجتماعی است. پس هرگونه ملاقات با بیماران کرونایی هم برای همراهان، هم کادر درمان و هم بیماران کرونایی خطرناک است. از طرف دیگر حضور در بیمارستان نیز به خودی خود برای همه خطرناک است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش