نزدیک به نیم میلیون کوسه در راستای تلاش برای ساختن واکسن کرونا قتل عام می شوند. اما مگر کوسه چه چیزی دارد که برخی فکر می کنند برای درمان کرونا و ساخت واکسن مربوط به آن خوب است؟
کد خبر: ۱۲۷۷۶۳۰

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، شکارچیان حرفه ای دریا بیش از نیم میلیون کوسه را در سراسر جهان شکار خواهند کرد و دلیلش چیزی نیست جز «اسکوالن».

اسکوالن، هیدروکربن غیراشباع با شش پیوند دوگانه است. این اسید چرب زنجیره‌بلند کاربردهای بسیاری در صنایع آرایشی‌- بهداشتی، پزشکی، داروسازی و تولید سوخت‌های زیستی دارد. روغن کبد کوسۀ ماهیان منبع معمول تولید اسکوالن است که در‌حال‌حاضر، استفاده از آن با محدودیت‌هایی مواجه است.

از اسکوالن در روند درمان برخی بیماری ها نظیر آنفلوآنزا نیز استفاده می شود. این ماده به عنوان کمکی برای افزایش اثر بخشی واکسن با ایجاد پاسخ ایمنی قوی تر استفاده می شود.

برنامه برای قتل عام نیم میلیون کوسه نیز در راستای تلاش برای ساخت واکسن قطعی کرونا است.

طبق محاسبات گروه مستقر در کالیفرنیا برای اینکه دوز کافی از اسکوالن جهت ساخت واکسن کرونا فراهم شود حداقل 500 هزار کوسه باید ذبح شوند.

محققان نسبت به این طرح اعتراض دارند، به خصوص جانورشناسان. آنها می گویند برداشت چیزی به نام اسکوالن از حیوانی وحشی مثل کوسه پایدار نیست به خصوص اینکه این جانور کمتر تولید مثل می کند.

از سویی تضمینی وجود ندارد که قتل عام نیم میلیون کوسه در سراسر جهان به معنای ساخت واکسن یا درمانی قطعی برای کرونا باشد.

ناشناخته های زیادی در رابطه با بیماری کرونا وجود دارد و نمی توان صرفا بر اساس یک پدیده دست به یک کشتار وحشیانه و سراسری کوسه ها در سراسر جهان زد.

تاکنون نزدیک به 10 هزار حامی حیوانات پتیشنی را امضا کرده اند تا بر اساس آن جلوی شکار گسترده و عظیم کوسه ها در سراسر جهان گرفته شود.

همه گیاهان و حیوانات اسکوالن را به عنوان یک ماده بیوشیمیایی تولید می کنند و می توان آن را از منابع غیر حیوانی از جمله مخمر ، نیشکر و روغن زیتون به دست آورد.

حتی از نیشکر هم می توان اسکوالن گرفت. یک شرکت کالیفرنیایی ادعا کرده در صورتی که واقعا اسکوالن به درد ساخت واکسن کرونا می خورد می تواند آن را از منابع مختلفی حیوانی و گیاهی برای یک میلیارد دوز واکسن فراهم کند.

هم اکنون برخی از گونه های کوسه در معرض انقراض قرار دارند و تلاش برای شکار آنها جهت فراهم کردن اسکوالن مورد نیاز واکسن کرونا ممکن است نسل آنها را از بین ببرد.

طبق برآوردهای انجام شده توسط متخصصان حفاظت از محیط زیست ، سالانه حدود سه میلیون کوسه برای اسکوالن کشته می شوند.

برای استخراج یک تن اسکوالن حدود 3 هزار کوسه مورد نیاز است.

با این حال همه گیاهان و حیوانات اسکوالن را به عنوان واسطه بیوشیمیایی تولید می کنند و نکته بسیار جالب این است که حتی بدن انسان تولید کننده اسکوالن است.

این گروه می گویند اسکوالن ساخته شده از روغن کبد کوسه معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به دست آوردن آن "ارزان" و "به راحتی قابل تهیه است".

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها