از سوی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران؛

نحوه محاسبه قبض آب در فصول سرد سال اعلام شد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص نحوه محاسبه آب بهای مشترکان در فصول سرد سال توضیحاتی را ارائه داد.
کد خبر: ۱۲۷۶۹۶۹

به گزارش جام جم آنلاین، محمدرضا بختیاری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص محاسبه تعرفه آب بهای مشترکان در فصول سرد سال گفت: محاسبه تعرفه آب‌ مشترکان جهت شرب خانگی پله‌های مختلفی دارد، به نحوی که در حوزه آب بها ۱۰ پله وجود دارد که نرخ آب بهای مشترکان با توجه به این پلکان تعیین می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اضافه کرد: براساس مصوبات مجلس، شورای اقتصاد و وزارت نیرو برای هر پله آب بهای مختلفی تعیین کرده‌اند که طبق آن مصرف آب مشترکان آب محاسبه می‌شود به عنوان مثال اگر شهروندی تا ۱۸ متر مکعب مصرف آب داشته باشد، آب بهای آن یک تعرفه دارد و اگر از ۱۸ تا ۲۵ متر مکعب مصرف داشته باشد، آب بهای او با تعرفه‌ای دیگر محاسبه می‌شود.

بختیاری افزود: بر این اساس اگر مشترکی بیش از حد مجاز آب مصرف کند، مشمول پرداخت جریمه می‌شود. امسال افزایش قیمت ۷ درصدی در زمینه آب داشته‌ایم، اما اعلام شد برای مشترکان پر مصرف ۱۶ درصد به این ۷ درصد اضافه خواهد شد؛ بنابراین محاسبه آب به صورت پلکانی محاسبه می‌شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از شهروندان تهرانی امسال از افزایش مبلغ قبوض آب خود گله‌مند بودند که البته ناشی از افزایش تعرفه آب بود. اما از آنجایی کع مشترکان از این موضوع اطلاع نداشتند مدعی شدند که آب بهایشان به صورت تصاعدی بالا رفته است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اضافه کرد: قبوض آب در نرم افزار‌هایی که طراحی شده محاسبه و قیمت نهایی آن به مشترکان اعلام می‌شود به طوری که صفر تا پنج مترمکعب مصرف آب یک قیمت و پنج تا ده مترمکعب تعرفه‌ای دیگر دارد و همین روال تا پله آخر قیمت گذاری ادامه دارد.

او ادامه داد: مشترک در هر پله از آب بها قرار بگیرد، ۷۰ درصد آن، بهای فاضلاب محاسبه می‌شود و بنابراین تعرفه فاضلاب مستقل نیست و مرتبط به آب بها است.

به گفته این مقام مسئول، در قبوض آب، هزینه دفع فاضلاب درج شده است، کارمزد دفع فاضلاب برای تمامی مشترکانی که به تأسیسات انتقال فاضلاب متصل هستند، محاسبه می‌شود که این رقم ۷۰ درصد از میزان آب‌بها است.

بختیاری در ادامه در خصوص نحوه محاسبه آب در فصول مختلف سال بیان کرد: معمولا در ماه‌های گرم سال به دلیل افزایش مصرف، تعرفه آب بها پلکانی افزایش می‌یابد اما از ابتدای مهر ماه همزمان با سرمای تدریجی هوا، بهای آب مشترکان طبق مصوبه وزارت نیرو در حالت کف قرار می‌گیرد و ضرایب افزایشی تابستان معمولا برای فصول سرد محاسبه نخواهد شد. بنابراین در فصول‌ سرد سال تعرفه آب کمتر محاسبه می‌شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها