jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۶۰۷۱ ۰۸ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۹

با تأیید گزارش های مربوط به اوهام و مه مغزی ، تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه ویروس کرونا به سلول های مغزی حمله می کند و باعث از بین بردن سلول های مغزی می شود و عوارضی جدی را به وجود می آورد.

به گزارش جام جم آنلاین ، دانشمندان در سراسر جهان در مطالعه ای که این هفته بصورت آنلاین ارسال شده است ، نشان داده اند كه ویروس کرونا، سلول های مغز را با استفاده از گیرنده های خود برای همانند سازی مورد حمله قرار می دهد.

در این روند ، به نظر می رسد که عفونت کرونایی، اکسیژن سایر سلول های مغزی می مکد و در نهایت سلول های مغزی را از بین می برد.

به نظر نمی رسد تاکنون تأثیر ویروس کرونا بر مغز باعث مرگ بیماران کرونایی شود اما محققان می گویند که عفونت کنترل نشده در سلول های مغزی می تواند کشنده باشد.

دکتر آکیکو ایوازاکی ، ایمونولوژیست دانشگاه ییل ، و تیم وی از "ارگانوئیدها" مغز انسان - مغزهای کوچک آزمایشگاهی ساخته شده از سلول های بنیادی انسان - و موش ها برای بررسی حمله ویروس کرونا استفاده کردند.

در ارگانوئیدها ویروس به سلول های مغزی حمله می کند و نه تنها سلول های هدف که سلول های مجاور آنها را هم تحت تاثیر قرار داده و اکسیژن موجود در آنها را می مکد.

سلول های مغز ، نورون نامیده می شوند و از طریق سیگنال های الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

در یک مغز سالم ، این تکانه ها به طور یکپارچه و به سرعت از طریق یک شبکه گسترده از نورون ها حرکت می کنند ، مانند بزرگراه اطلاعاتی عظیم و پیچیده.اما ، مانند چاله های موجود در جاده ها ، تکه های سلول های مرده جریان این اطلاعات را قطع می کنند.

در نتیجه ، افراد آسیب دیده مغزی یا در مراحل اولیه آلزایمر ممکن است "مه مغزی" داشته باشند ، زیرا اطلاعات بر روی این مناطق مرده در مغز قرار می گیرد.

هر چند ویروس کرونا قرار نیست در نهایت منجر به آلزایمر شود اما پدیده مه مغزی را به وجود می آورد و باعث خستگی و گیج بودن یک فرد خواهد شد.

مطالعات نشان می دهد عارضه مه مغزی برای شمار قابل توجهی از مبتلایان به ویروس کرونا وجود دارد.

تحقیقی که در ماه ژوئن در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد نشان داد که حدود 84 درصد بیماران کرونا دچار علائم عصبی مانند سردرد ، هذیان ، مشکل در حافظه یا توجه و احساس سوزش یا خارش می شوند.

در مطالعات کالبد شکافی مشخص شد که بیمارانی که به دلیل ویروس کرونا بیمار بودند ، نشانه هایی از یک شکل خطرناک تورم مغزی داشتند. برخی از سلول های مغزی آنها نیز از بین رفته بود.

حالا که مشخص شد ویروس کرونا می تواند به مغز حمله کنددانشمندان باید نحوه رسیدن ویروس به مغز را بررسی کنند و بدانند در مورد آن چه باید بکنند که البته هنوز بسیار مبهم است و دانشمندان به نتیجه ای نرسیده اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش