jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۷۵۶۸۰   ۱۹ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۶:۱۲

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی به بیان توضیحاتی درباره شگرد فعالیت فروشندگان سوال‌های کنکور با رمز ارز‌هایی مثل بیت کوین و یا حساب‌های اجاره‌ای پرداخت.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، امسال یکی از حواشی برگزاری کنکور سراسری، خرید و فروش سوالات کنکور بود. بسیاری از افرادی که مدعی در اختیار داشتن سوالات کنکور بودند به دو صورت از داوطلبان پول می‌گرفتند. در شیوه اول پول را از حساب های معمولی دریافت می‌کردند و در شیوه دوم پول را به صورت رمز ارز و مشخصا بین کوین از داوطلبان وجه اخذ می‌کردند.

یکی از فروشندگان سوالات کنکور که با ارز دیجیتال هزینه را دریافت می‌کرد در کانالش نوشته بود:

«هزینه به صورت کد ووچر یا بیت کوین از شخص گرفته می شود. ما هرسال از همین طریق کار می‌کنیم. سال گذشته درگاه بانکی واسط گرفتیم که باعث شده بعضی از دوستان اذیت شوند. از همین رو تمام واریزها چه در پیش فروش چه در فروش اصلی با کد ووچر یا بیت کوین است».

شگرد فروشندگان سوال کنکور با بیت کوین

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی درباره شگرد فروشندگان سوال کنکور با رمز ارز‌هایی مثل بیت کوین و یا حساب‌های معمولی گفت: اگر کلاهبرداران یک سری قوائد را اجرا کنند، امکان ردیابی پول، حداقل تا زمانی که به «فیات مانی‌ها» (Fiat Money) تبدیل نشده است، وجود دارد.

وی ادامه داد: استفاده از رمز ارز‌ها برای اقدامات مجرمانه‌ای مثل فروش سوالات کنکور کاملا محتمل است. این تکنولوژی شرایط انجام این کار را دارد. امروزه در خرید و فروش مواد مخدر، اخاذی (گروگانگیری) و سایر مواردی که می‌خواهند اقداماتشان قابل ردیابی نباشد از رمز ارز استفاده می‌کنند.

مهران محرمیان توضیح داد: البته بحث‌های نظارتی و مبارزه با پولشویی در دنیا در حال انجام است، اما جنگ فناورانه ای در این حوزه به وجود آمده و از یک طرف نهاد‌های نظارتی و از سوی دیگر کسانی که به دنبال رد گم کردن هستند، در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: مشکل و مسئله اصلی استفاده از رمز ارز‌هایی مثل بیت کوین همین بحث ردیابی است. بسیاری از تمام نهاد‌های نظارتی دنیا از جمله بانک مرکزی روی این موضوع تاکید دارند که کسی که وارد حوزه رمز ارز می‌شود هیچ گونه تضمینی برای ارزش پولی که می‌خرد وجود ندارد و علاوه بر آن هیچ پشتوانه‌ای هم در این حوزه وجود ندارد.

محرمیان تاکید کرد: ردیابی، واریز پول به شیوه بیت کوین راحت نیست و در بیشتر موارد غیر ممکن است.

استفاده از حساب های اجاره ای برای فروش سوالات کنکور

وی درباره شگرد افرادی که با حساب‌های شخصی پول از داوطلبان دریافت می‌کنند، گفت: این افراد با استفاده از حساب‌های اجاره‌ای اقدام به فعالیت می‌کنند. یکی از مشکلات موجود در شبکه بانکی حساب‌های اجاره‌ای هستند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی درباره نحوه مقابله با حساب های اجاره ای اضافه کرد: برای مقابله این موضوع تا به حال برنامه‌های خوبی چیده شده و بعد از این انجام خواهد شد، به طوریکه هزینه استفاده از حساب‌های اجاره‌ای را بالا می‌بریم و یا سامانه‌های هوشمندی را با کمک شرکت های دانش بنیان پیاده سازی می‌کنیم، تا هزینه استفاده از این حساب‌ها را برای افرادی که در این حوزه وارد می‌شوند و از حساب‌های اجاره‌ای استفاده می‌کنند، یا اینکه حساب، اجاره می‌دهند در حدی بالا باشد که کسی فکر این تقلب و تخلف‌ها را نکند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها