jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۶۶۶   ۲۴ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۸

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا می گوید بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا حداکثر تا پایان مهر است.

 دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در گفت و گو با جام جم آنلاین ، عنوان کرد: اصولا علائم کرونا و آنفلوآنزا شبیه به هم هست و برای همین فرآیند تشخیص سخت می شود. گاهی اوقات نیز هر دو بیماری با هم اتفاق می افتد که در اینصورت با شرایط بسیار سخت تری روبرو خواهیم شد.

محرز گفت: آنفلوآنزا گاهی اوقات می تواند بسیار ملایم باشد و گاهی اوقات سخت و شدید. این بیماری می تواند ریه را به سختی گرفتار کند و شرایط خطرناکی را به وجود بیاورد. علائم کرونا و آنفلوآنزا شبیه به هم هست. هر دو تنگی نفس دارند و همچنین تب. دقیقا علائم شبیه به یکدیگر هست. زمانی که آنفلوآنزا در کشور به صورت اپیدمی در آمد و هیچکس هم آن زمان خبر نداشت کرونا شیوع پیدا کرده بود و بسیاری از بیماران کرونایی به اشتباه آنفلوآنزا تشخیص داده می شدند.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا افزود: اگر کسی به ویروس کووید19 مبتلا شده باشد و سپس آنفلوآنزا هم بگیرد و یا برعکس با شرایط سخت تری نیز مواجه خواهیم شد.

وی در پاسخ به این پرسش که تشخیص دادن اشتباه این دو هم از چقدر می تواند خطرناک باشد نیز گفت: خیلی فرق نمی کند. درمان این دو بیماری تقریبا یکی است. خوشبختانه آنفلوآنزا دارویی دارد که اگر به موقع مصرف شود کمک زیادی به تسریع روند درمان می کند. اما برای کرونا هنوز هیچ درمان اختصاصی وجود ندارد.

این مقام مسئول در رابطه با این پرسش که آیا واکسن آنفلوآنزا برای افرادی همانند دیابتی و دارای فشارخون خطر دارد یا خیر نیز بیان داشت: نه خطری ندارد. بیماری آنفولانزا قابل پیشگیری است. البته هر واکسن و دارویی بالاخره یک مقدار عوارض دارد. اگر بخواهیم به این مسئله فکر کنیم اصلا نباید به هیچکسی واکسن بزنیم. بیماری های عفونی اگر پیشگیری داشته باشد و واکسنی برای آن ساخته شود حتما باید مورد استفاده قرار بگیرد چون اگر بیماری اتفاق بیفتد می تواند وضعیت جسمانی فرد را به مرحله شدید و خطرناکی برساند.

محرز ادامه داد: ما در آنفلوآنزا به شدت پیشگیری را به شدت توصیه می کنیم به خصوص برای افرادی که در ریسک بزرگی هستند. افراد مسن، بیماران قلبی و عروقی، بیماران ریوی و افرادی که تحت شیمی درمانی هستند و یا اینکه مبتلا به دیابت و چاقی هستند و خانم های باردار نیز در ریسک بالای قرار می گیرند و باید این واکسن را تزریق کنند.

این پزشک متخصص بیان داشت: عوارض بسیار نادری ممکن است در واکسن آنفلوآنزا به وجود بیاید در حقیقت قابل مقایسه با این نیست که اگر بیماری اتفاق بیفتد می تواند بسیار خطرناک تر باشد.

محرز با تاکید بر اینکه علائم کرونا و آنفلوآنزا کاملا شبیه هم هست افزود: هر دو بیماری می تواند با علائم گوارشی، اسهال، تب ، درد بدن ، خستگی و سرفه خشک خودش را نشان بدهد. این دو علائم بیماری دقیقا شبیه هم هستند.

عضو ستاد عملی مبارزه با کرونا در پاسخ به این پرسش هم که تزریق واکسن آنفلوآنزا می تواند برای جلوگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کند یا خیر نیز گفت: این فرضیه وجود دارد. هنوز چیزی را با قطعیت نمی دانیم اما به هر حال واکسن باید تزریق شود تا در برابر آنفلوآنزا در امان باشیم. باید منتظر نتایج واکسن های کرونا در سراسر جهان باشیم.

محرز درباره کشنده بودن ابتلای همزمان به کرونا و آنفولانزا نیز گفت: ریسک ابتلا به این دو بیماری بسیار بالاست و می تواند کشنده هم باشد. هر دو و به خصوص کووید19 در موارد شدید خطر مرگ و میر بالا دارد و وای به روزی که آنفلوآنزا هم بخواهد قاطی آن شود.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در رابطه با زمان و نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا گفت: سفارش واکسن داده شده است. البته الان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا زود است. این واکسن باید اوایل پاییز تزریق شود که مصونیت آن به اندازه کافی باشد که تا پایان زمستان و یا حتی بهار اپیدمی این بیماری که هنوز وجود دارد مصونیت از ابتلا به آن به وجود بیاید. البته این واکسن باید تا اواسط مهر حداکثر دیگر تزریق شود.

مینو محرز در پایان این گفت و گو بار دیگر تاکید کرد: افراد مسن، دیابتی ها، بیماران قلبی، عروقی، مبتلایان به بیماری مزمن ریوی، خانم های باردار و مبتلایان به سرطان، ایدز و البته تمامی کسانی که در بیمارستان کار می کنند.

هیلدا حسینی خواه / جام جم آنلاین 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها