jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۴۱۹   ۱۷ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۴:۲۰

روانشناس کودک در گفتگو با جام جم آنلاین:

نکات کلیدی برای مدرسه رفتن کودکان در ایام کرونا

روانشناس کودک با بیان این که بچه ها میتوانند ناقلین بدون علامت باشند بیان کرد: تذکر در ابتدای ورود به مدرسه کافی است و تاکید بیش از حد میتواند از اعتماد بنفس کودکان کم کرده و استرس آنها را افزایش دهد.

مریم صابری پور، مشاور و روانشناس کودک در گفتگو با جام جم آنلاین در خصوص مدیریت ترس و استرس کودکان برای رفتن به مدرسه در ایام کرونا گفت: به هرحال بچه ها در این دوران 8-9 ماه کرونا، به خاطر ترس و اضطراب خود پدر و مادر، دچار یک سری ترسها شدند؛ ترس از بیرون رفتن، ترس از برخورد با آدمها که دستهایشان تمیز هست یا نه. در این مدت که در خانه بودند و مهمانی ها کنترل شده بودند، الان قرار است که وارد فضای مدرسه بشوند.

صابری پور اظهار کرد: تا آنجایی که اطلاع دارم، فضای مدرسه تقسیم بندی شده و با محدودیت تعداد بچه هاست. ولی باز هم مجبور هستند که وارد محیط اجتماع بشوند. بنابراین طبیعی است که ترس و اضطراب داشته باشند؛ چرا که همین حالا هم پدر و مادرها شک دارند که فرزندان خود را به مدرسه بفرستند یا نه.

وی عنوان کرد: برای این که ترس و اضطراب بچه ها را کم کنیم، به همان اندازه ای که خود پدر مادر سر کار میروند و با رعایت پروتکلها تا به حال مشکل ابتلا پیدا نکرده اند، پس بچه ها هم میتوانند با رعایت همین پروتکل ها از میزان ترس و اضطراب خود کم کنند.

این روانشناس اولین عاملی که باعث میشود بچه ها ترس و نگرانی نداشته باشند را آرامش پدر و مادرها دانست و ادامه داد: نکته دوم این است که به فرزندان خود نسبت به رعایت پروتکلها چقدر آگاهی میدهند. بدون ایجاد تنش، نگرانی، اضطراب و حساسیت، مسائلی را که بچه ها باید در مدرسه رعایت کنند را به آنها آموزش میدهیم. دقیقا به همان صورت که خودمان بیرون و یا در محل کار انجام میدهیم. مانند ماسک زدن، شستن دستها و ایجاد یک فاصله مناسب با دوستان و همکلاسی هایشان.

مریم صابری پور اذعان کرد: ما روانشناس های کودک معتقدیم باید و نباید ها، بکن و نکن ها میتواند از اعتماد به نفس بچه ها کم کند و به آنها اضطراب بدهد. ما در این 8 ماه، بچه هایی را  داریم که به کلید برق دست نمیزنند، به در یخچال و دستگیره های در نمیزنند؛ به خاطر این که تاکید و باید و نباید والدین آنقدر زیاد بوده که بچه ها میترسند که با  دست زدن به در یخچال، بیمار شوند.

وی تاکید کرد: در همه موضوعات، باید و نباید و بکن و نکن، میتواند آسیب زا باشد. به همین دلیل ما میگوییم فقط ابتدای امر که میخواهند وارد فضای مدرسه شوند، چون جای جدید است و والدین در کنار آنها حضور ندارند، این تاکید هر روزه قطعا میتواند استرس زا باشد.

صابری پور در پایان گفت: بنظر میرسد که طی این 8 ماه بچه ها خود، متوجه این شدند که باید دستهایشان را ضد عفونی کنند و ماسک بزنند و فاصله شان را با افراد دیگر رعایت کنند. به همین دلیل نیازی به تکرار زیاد نیست. البته قطعا خود معلمین و خود مسئولین مدرسه برای این که بچه ها میتوانند ناقلین بدون علامت باشند، تذکرات و آموزشهای لازم را به بچه ها میدهند. بنابراین تذکر و تاکید بیشتر والدین میتواند منجر به اضطراب و امتناع کودکان از مدرسه رفتن بشود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

شرایط ازدواج استان به استان متفاوت است

مقایسه اجمالی آمار ازدواج در سال‌های اخیر و اوایل دهه90، به‌وضوح نشان می‌دهد آمار ازدواج به طور کلی پایین آمده است اما این‌که میان همین آمار، باز هم برخی از استان‌ها وضعیت بهتر و بعضی دیگر در وضعیت اصطلاحا قرمز قرار دارند، طبیعتا نشات‌گرفته از شرایط اقتصادی و فرهنگی متفاوت در هرکدام از آنهاست.

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

 شاید یک روز نوبت ما هم رسید

من تا به حال پیاده‌ روی اربعین نرفته‌ام، کربلا هم همین‌طور، هر بار به دلیلی نشده است. بگذارید به این حساب که می‌گویند فلانی قسمتش نبوده است.

اربعین مردم

اربعین مردم

از ابتدای سال ۹۰ راهپیمایی اربعین بعد از گذشت سال‌ها از این سنت حسینی، توجه جهانیان را به خود جلب کرد؛ پدیده‌ای که با پیوستن شیعیان کشورهای همسایه و کشورهای غربی و اروپایی به رویدادی بین‌المللی تبدیل شد، پدیده‌ای که پایه و اساس آن مردم بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها