Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۴۱۹ ۱۷ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۴:۲۰

روانشناس کودک در گفتگو با جام جم آنلاین:

نکات کلیدی برای مدرسه رفتن کودکان در ایام کرونا

روانشناس کودک با بیان این که بچه ها میتوانند ناقلین بدون علامت باشند بیان کرد: تذکر در ابتدای ورود به مدرسه کافی است و تاکید بیش از حد میتواند از اعتماد بنفس کودکان کم کرده و استرس آنها را افزایش دهد.

مریم صابری پور، مشاور و روانشناس کودک در گفتگو با جام جم آنلاین در خصوص مدیریت ترس و استرس کودکان برای رفتن به مدرسه در ایام کرونا گفت: به هرحال بچه ها در این دوران 8-9 ماه کرونا، به خاطر ترس و اضطراب خود پدر و مادر، دچار یک سری ترسها شدند؛ ترس از بیرون رفتن، ترس از برخورد با آدمها که دستهایشان تمیز هست یا نه. در این مدت که در خانه بودند و مهمانی ها کنترل شده بودند، الان قرار است که وارد فضای مدرسه بشوند.

صابری پور اظهار کرد: تا آنجایی که اطلاع دارم، فضای مدرسه تقسیم بندی شده و با محدودیت تعداد بچه هاست. ولی باز هم مجبور هستند که وارد محیط اجتماع بشوند. بنابراین طبیعی است که ترس و اضطراب داشته باشند؛ چرا که همین حالا هم پدر و مادرها شک دارند که فرزندان خود را به مدرسه بفرستند یا نه.

وی عنوان کرد: برای این که ترس و اضطراب بچه ها را کم کنیم، به همان اندازه ای که خود پدر مادر سر کار میروند و با رعایت پروتکلها تا به حال مشکل ابتلا پیدا نکرده اند، پس بچه ها هم میتوانند با رعایت همین پروتکل ها از میزان ترس و اضطراب خود کم کنند.

این روانشناس اولین عاملی که باعث میشود بچه ها ترس و نگرانی نداشته باشند را آرامش پدر و مادرها دانست و ادامه داد: نکته دوم این است که به فرزندان خود نسبت به رعایت پروتکلها چقدر آگاهی میدهند. بدون ایجاد تنش، نگرانی، اضطراب و حساسیت، مسائلی را که بچه ها باید در مدرسه رعایت کنند را به آنها آموزش میدهیم. دقیقا به همان صورت که خودمان بیرون و یا در محل کار انجام میدهیم. مانند ماسک زدن، شستن دستها و ایجاد یک فاصله مناسب با دوستان و همکلاسی هایشان.

مریم صابری پور اذعان کرد: ما روانشناس های کودک معتقدیم باید و نباید ها، بکن و نکن ها میتواند از اعتماد به نفس بچه ها کم کند و به آنها اضطراب بدهد. ما در این 8 ماه، بچه هایی را  داریم که به کلید برق دست نمیزنند، به در یخچال و دستگیره های در نمیزنند؛ به خاطر این که تاکید و باید و نباید والدین آنقدر زیاد بوده که بچه ها میترسند که با  دست زدن به در یخچال، بیمار شوند.

وی تاکید کرد: در همه موضوعات، باید و نباید و بکن و نکن، میتواند آسیب زا باشد. به همین دلیل ما میگوییم فقط ابتدای امر که میخواهند وارد فضای مدرسه شوند، چون جای جدید است و والدین در کنار آنها حضور ندارند، این تاکید هر روزه قطعا میتواند استرس زا باشد.

صابری پور در پایان گفت: بنظر میرسد که طی این 8 ماه بچه ها خود، متوجه این شدند که باید دستهایشان را ضد عفونی کنند و ماسک بزنند و فاصله شان را با افراد دیگر رعایت کنند. به همین دلیل نیازی به تکرار زیاد نیست. البته قطعا خود معلمین و خود مسئولین مدرسه برای این که بچه ها میتوانند ناقلین بدون علامت باشند، تذکرات و آموزشهای لازم را به بچه ها میدهند. بنابراین تذکر و تاکید بیشتر والدین میتواند منجر به اضطراب و امتناع کودکان از مدرسه رفتن بشود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر