وزیر جهاد کشاورزی از سپری شدن مرحله آزمایش حیوانی واکسن ضد کرونای موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی و آماده شدن برای فاز اول آزمون بالینی، فاز «کلینیکال ترایل» (clinical trail) خبر داد و گفت: امیدواریم این فاز به زودی سپری شود و شاهد دستیابی به ساخت واکسن کرونا در کشور باشیم.
کد خبر: ۱۲۷۴۲۵۴

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، کاظم خاوازی امروز (شنبه) درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با ویروس کرونا، افزود: بزرگترین واکسن‌ساز کشور، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی است که حدود ۹۵ سال قدمت دارد.

وی اظهار داشت: همکاران ما زیر نظر مستقیم وزارت بهداشت نسبت به تحقیق در زمینه دستیابی به واکسن اقدامات گسترده ای را انجام دادند و واکسن تمام آزمون های مرحله حیوانی خود را سپری کرده در حال تهیه مستندات و ارائه آنها به وزارت بهداشت هستند که پس از ارایه این مستندات به وزارت بهداشت که این کار با همکاری و هماهنگی وزارت بهداشت انجام شد، برای فاز اول آزمون بالینی، فاز «کلینیکال ترایل» (clinical trail) آماده می‌شوند که اولین تیمی هستند که وارد این فاز می شوند.

خاوازی خاطرنشان کرد: امیدواریم این فاز به زودی سپری شود و شاهد دستیابی به واکسن کرونا در کشور باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تاکنون اقدامات مربوطه با نتایج خوبی همراه بوده و تیم گسترده ای از فعالان بخش بهداشت که نظیر آنها در کشور وجود ندارد زیرنظر واکسن و سرم سازی رازی فعالیت می کنند به نتایج خوبی دست پیدا کردند.

سهم ۱۸ درصدی بخش کشاورزی از اشتغال

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مظلومیت بخش کشاورزی سبب شده تا متوسط سرمایه‌گذاری در این بخش هیچگاه از پنج درصد فراتر نرود و یکی از رسالت‌های رسانه‌ها به‌ویژه خبرگزاری جمهوری اسلامی باید تشویق سرمایه‌گذاران به حضور بیشتر در این بخش باشد.

وی افزود: زحمت فعالیت های بخش کشاورزی بر عهده بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار بهره بردار مستقیم اینبخش است و دولت فقط وظیفه حمایتی، سیاست‌گذاری، پشتیبانی و ایجاد زیرساخت‌های لازم تولید را بر عهده دارد.

به گفته این مقام مسئول، سهم بخش کشاورزی از اشتغال دست‌کم ۱۸ درصد و سهم آن در ارزش افزوده ۳۲.۵ درصد برآورد می شود، با این حال هنوز از معرفی نشدن خوب ظرفیت ها و پتانسیل های خود رنج می برد.

وی تاکیدکرد:‌ بخش کشاورزی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که می‌تواند تحولی عظیم در جامعه ایجاد کند و فراموش نمی‌کنیم هر زمان مشکلی برای کشور به وجود آمده، این رشد بخش کشاورزی بوده که توانسته منشا آثار مثبت باشد.

خاوازی با اشاره به شیوع ویروس کرونا، ادامه‌داد: در این شرایط خالی شدن فروشگاه‌ها و قفسه‌های آنها در بسیاری کشورها حتی در کشورهای توسعه‌یافته را شاهد بودیم، اما کشاورزان ما توانستند بدون کوچکترین خللی مواد غذایی مورد نیاز کشور را تامین کنند.

وزیر جهاد کشاورزی یادآورشد: اکنون بیش از ۹۷ درصد بهره‌برداران این بخش دارای تحصیلات دیپلم به پایین هستند و بر این اساس، کوچکترین اطلاعات و دانش می‌تواند تحول عظیمی در بخش کشاورزی ایجاد کند.

وی به‌طور مثال از زعفران یاد کرد، محصولی که اگر کشاورزان بدانند در این فصل نباید پیاز آن جابجا شود یا اینکه پیاز بالای ۲۰ گرمی بکارند، عملکرد هفت کیلوگرم در هکتار آن دست‌کم به ۳۰ کیلوگرم در هکتار تبدیل شده و زندگی این دسته از بهره‌برداران بخش را متحول می‌کند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها