یک متخصص گوش، حلق و بینی، سردرد، بدن درد، سرفه، اختلال تنفس و کاهش بویایی را از علائم سینوزیت دانست که بسیار شبیه کروناست و ادامه داد: در سینوزیت بیمار احساس فشار در ناحیه درگیر سینوس ها دارد و با خم کردن سر این فشار و پُری بیشتر می شود.
کد خبر: ۱۲۷۳۵۷۸
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر فرهاد صادقی سینوس ها را حفره هایی دانست که در داخل بافت استخوانی ناحیه پیشانی و صورت قرار دارند و اظهار کرد: سینوس ها نقش پاکسازی و تهویه بینی و فضای تنفسی فوقانی را از بابت آلرژن ها و مواد آلاینده بر عهده دارند.
 
وی با بیان اینکه سینوس ها در ناحیه پیشانی و گونه ها و پشت قاعده بینی مستقر هستند، تصریح کرد: سینوس ها به دلایل مختلفی می توانند دچار اختلال شوند و عواملی از جمله عفونت ها، حساسیت ها و مواد محرک خوراکی و دود متصاعد شده از مواد شیمیایی در این حفره ها التهاب ایجاد می کند و دهانه سینوس ها تنگ و حتی می بندد.
 
این متخصص گوش، حلق و بینی هر حفره سربسته سینوسی را یک عامل عفونت در بدن دانست و افزود: تجمع مواد التهابی در داخل سینوس ها می تواند باعث تحریک و درد و احساس فشار برای بیمار شود. در واقع سینوس ها که وظیفه پاکسازی فضای بینی را بر عهده دارند، به واسطه عوامل بیرونی خودشان باعث عفونت می شوند.
 
صادقی ادامه داد: تجمع مایع در داخل سینوس علائمی ایجاد می کند که در یک مرحله به صورت علائم حاد بروز می کند، اما اگر تداوم داشته باشد به صورت مزمن خودش را نشان می دهد.
 
وی آلرژی را شایع ترین علت سینوزیت دانست و عنوان کرد: در سینوزیت آلرژیک نباید به سراغ آنتی بیوتیک ها رفت، زیرا می تواند با بر هم زدن تعادل میکرو ارگانیسم ها در داخل سینوس، موجب اختلال در روند بهبودی شود.
 
این جراح گوش، حلق و بینی، با بیان اینکه سینوزیت در افراد دارای آسم بیشتر دیده می شود، گفت: آسم و آلرژی های تنفسی بیشتر در کودکان دیده می شود، در حالی که سینوس ها به ویژه در قسمت پیشانی قبل از هشت سالگی هنوز در کودکان تظاهر نکرده است لذا اگر درد ناحیه پیشانی همراه با سرفه را در یک کودک
ببینیم، سینوزیت نیست، اما همین علائم در بزرگسالان ما را به سمت سینوزیت راهنمایی می کند.
 
وی هر سردرد ناحیه پیشانی را سینوزیت ندانست و اضافه کرد: سردرد علل متنوعی دارد و نباید درد ناحیه
پیشانی را به معنای سینوزیت بدانیم. با ورود عامل بیرونی اعم از ویروس، باکتری و قارچ، علائم مستعدکننده و عوامل زمینه ای مانند آلرژی روند التهاب در حفره سینوس شروع می شود.
 
صادقی، با اشاره به شباهت علائم سینوزیت به سرماخوردگی، خاطرنشان کرد: در سینوزیت حاد، بیمار با علائمی شبیه به سرماخوردگی به پزشک مراجعه می کند و در شرایط امروز ممکن است در تشخیص با کرونا اشتباه گرفته شود، زیرا کرونا هم علائمی شبیه به سرماخوردگی و گاها آنفلوآنزا دارد.
 
این متخصص گوش، حلق و بینی، سردرد، بدن درد، سرفه، اختلال تنفس و کاهش بویایی را از علائم سینوزیت دانست که بسیار شبیه کروناست و ادامه داد: در سینوزیت بیمار احساس فشار در ناحیه درگیر سینوس ها دارد و با خم کردن سر این فشار و پُری بیشتر می شود. کار سینوس ها تخلیه و شست وشوی فضای بینی است و این مواد شست وشو شده باید دفع شود و لذا به شکل آبریزش بینی یا تجمع در پشت حلق بروز می کند.
 
وی تجمع ترشحات پشت حلق را یکی دیگر از علائم سینوزیت دانست و تصریح کرد: از دیگر عوامل محرک سینوسی مواجهه با هوای سرد است لذا باید از پیشانی در برابر هوای سرد حفاظت کنیم تا سینوزیت نهفته بروز نکند. امروزه با تصویربرداری سینوس ها توسط سی.تی اسکن بررسی، تشخیص و پیگیری بیمار توسط پزشک متخصص انجام می شود.
 
صادقی، یکی از روش های درمان سینوزیت را استفاده از داروهای ضد التهاب، ضد احتقان و مسکن طی دو هفته برای موارد حاد دانست و اظهار کرد: در صورت مزمن شدن بیماری و شدید و مقاوم شدن به درمان جراحی شست وشوی سینوس انجام می شود که با کمترین عارضه همراه است.
 
وی پیشگیری را مقدم بر درمان سینوزیت دانست و یادآور شد: همواره باید از عوامل محرک سینوس ها دوری کنیم به ویژه سیگار کشیدن، زیرا دود سیگار باعث خشک شدن مخاط می شود و ترشحات مخاطی را کم می کند و در نهایت به عملکرد طبیعی سینوس ها لطمه وارد می شود. همچنین به افرادی که سابقه سینوزیت خفیف دارند، استفاده از بخورها و استنشاق سرم شست وشوی بینی در طول روز توصیه می شود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها