پزشک متخصص بیماری های ریوی در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

برخی از آسیب های ریوی کرونا تا پایان عمر باقی می ماند

یک پزشک متخصص بیماری های ریوی در رابطه با تاثیر ویروس کرونا در ریه توضیحاتی داد و البته می گوید ویروس کرونا هرگز به شکل طبیعی و خود به خود از بین نمی رود.
کد خبر: ۱۲۷۲۸۹۷

به گزارش جام جم آنلاین ، دکتر ابوالفضل  میرعربشاهی پزشک متخصص بیماری های ریوی در گفت و گو با جام جم آنلاین عنوان کرد: ماندگاری کرونا در هوا سه تا 9 درصد افزایش یافته است. حالا ویروس کرونا راحت تر منتقل می شود و راحت تر سرایت می یابد. تعداد از مبتلایان مبتلا به فیبروز ریه می شوند اما این مسئله در رابطه با کل بیماران کرونایی صادق نیست. برای برخی از بیماران کرونا در حد چند علامت است و سپس فرد با قرنطینه چند روزه خوب می شود اما برای برخی دیگر اوضاع چنان خطرناک است که نیاز به ونتیلاتور پیدا می کنند.

میرعربشاهی گفت: فیبروز ریه به معنی تشکیل بافت فیبروز در ریه است. این امر موجب مشکلات تنفسی و سرفه می شود. در این روند سیستم ایمنی بدن به جای حمله به ویروس به بافت ریه حمله می کند. آسیب ریوی نمی تواند برطرف شود اما شدت آن قابل کنترل است. در برخی از بیماران مبتلا به کرونا این آسیب تا پایان عمر برایشان عوارض دارد و در آینده دچار مشکلات تنفسی و نارسایی های تنفسی خواهند شد.

این پزشک متخصص در ادامه گفت: در فیبروز ریه گاهی قسمتی از ریه از بین می رود که می توان آن را با داروهایی ترمیم کرد. در غیراینصورت فرد یا تا پایان عمر مشکلات تنفسی دارد و یا اینکه تا مدت های طولانی نیازمند به اکسیژن رسانی است.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا هر دو ریه را درگیر می کند افزود: استفاده دراز مدت از میزان بالای اکسیژن کم مرطوب شده توسط دستگاه های تهویه می تواند باعث خشک شدن و صدمه زدن به مخاط و موهای میکروسکوپی شود که به انتقال ترشحات به سمت بالا و باقی مانده ها به سمت بیرون راه هوایی کمک می کنند.

این پزشک متخصص بیماری های ریوی در پاسخ به این پرسش که چرا آمار مربوط به مرگ و میر کرونا در کشور افزایش یافته تاکید کرد: تعداد تست ها بالاتر رفته و به همین منوال تعداد افراد فوت شده ای هم که کرونای آنها مثبت شده بیشتر می شود. شاید پیش از این متوفی هایی بودند که علت مرگ آنها به دلیل ویروس کرونا اثبات نشده بود اما اکنون اوضاع فرق می کند. در حقیقت این تست های کرونا بود که عمق بیشتر فاجعه را نشان داد.

میرعربشاهی در رابطه با راهکارهای پیشگیری از کرونا و کاهش نرخ ابتلا در جامعه گفت: ویروس کرونا خود به خود از بین نمی رود. نه گرما آن را از بین می برد و نه جهش. ما نباید به مسائلی همانند جهش اهمیت بدهیم. همه چیز دست خودمان است و باید چاره ای اساسی بیندیشیم. البته این کار بر عهده دولت است. دیگر نمی دانیم باید چه اتفاقی بیفتد تا کل کشور و یا حداقل استان های قرمز به حالت ایزوله کامل دربیایند. کمی اقتصاد را فدا کنیم و بگذاریم کرونا فروکش کند.

وی در پایان گفت: بیمارستان ها تخت های خالی ندارند. کادر درمانی، پزشکان و پرستاران خسته اند. نرخ مرگ و میر و ابتلا بالاست. ویروس خیلی راحت انتقال پیدا می کند. وقت آن است که کمی همت به خرج بدهیم. اگر هر کسی رعایت کند دایره ابتلا کم و کمتر می شود. همه چیز دست خودمان است. باید رعایت کنیم. اعتقاد به قرنطینه جواب می دهد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها