jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۵۱۱   ۱۰ مرداد ۱۳۹۹  |  ۰۷:۲۲

کروناویروسی که منجر به شکل گرفتن پاندمیک کنونی در جهان شده است در واقع میراثی است که خفاش ها برای انسان به جای گذاشته اند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تلگراف، مطالعات زیست شناسی و پزشکی نشان می دهد ویروس کرونا برای نخستین بار 72 سال پیش در خفاش ها به وجود آمده است، یعنی از سال 1948.

دانشگاهیان این کشف را به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی در مورد منشأ اجدادی ویروس SARS-CoV-2  که باعث ایجاد کووید19 است ، انجام دادند.

دانشمندان به سرپرستی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا ، پاتوژن ناشی از کرونا را با نزدیکترین بستگان آن که در خفاش ها یافت می شوند، مقایسه کردند.

پیگیری تکامل ویروس در طی زمان دشوار است ، زیرا کرونوویروس ها اغلب اطلاعات ژنتیکی را به اشتراک می گذارند که در فرآیندی به نام نوترکیب جهش می یابند.

با این حال محققان سه بخش از اطلاعات ژنتیکی ویروس را یافتند که به نظر می رسد دست نخورده مانده اند.

تجزیه و تحلیل این بخش ها نشان می دهد SARS-CoV-2 و نزدیکترین نسب آن در خفاش ها ، به نام RaTG13 ، یک جد مشترک دارد.

 

دانشمندان سه بخش DNA کروناویروس را مورد مطالعه قرار دادند و سه تاریخ مختلف را برای زمانی که ویروس از خاستگاه اجدادی خود از سارپوکوویروس ها جدا می شود در نظر گرفتند.

این تاریخ ها سالهای 1948 ، 1969 و 1982 بودند. این نشان می دهد كه ایجاد منشأ خانواده SARS-CoV-2 به مدت چند دهه در خفاش ها در گردش بوده است.

محققان هشدار می دهند كه این ویروس بین 40 تا 70 سال وجود داشته و بنابراین خفاش ها ممكن است حاوی كورو ویروسهای دیگری نیز باشند كه می توانند انسان را آلوده كنند. سنبله ویروس به گیرنده ACE2 بر روی سلول های انسانی بچسبد و دفاع بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و به دنبال آن به ویروس اجازه می دهد در بدن تکثیر شود.

دیوید رابرتسون ، استاد ویروس شناسی محاسباتی در مرکز تحقیقات دانشگاه گلاسکو گفت: «دنباله دامنه اتصال گیرنده SARS-CoV-2 تاکنون فقط در چند ویروس پانگولین (مورچه‌خوار پولک‌دار) یافت شده است. پانگولین ها خود این ویروس را از خفاش گرفته اند.

پانگولین ها ممکن است به عنوان میزبان واسطه تسهیل انتقال SARS-CoV-2 به انسان عمل کرده باشند اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد عفونت پانگوولین یک الزام برای انتقال ویروس های خفاش به انسان است. از سویی تحقیقات نشان می دهد که SARS-CoV-2 احتمالاً با تکثیر در دستگاه تنفس فوقانی انسان و پنگولین ها تکامل یافته است.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو