jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۲۹۳ ۰۸ مرداد ۱۳۹۹  |  ۰۶:۵۶

نتایج یک تحقیقات عجیب در بریتانیا اثبات کرده که مردان در مقایسه با مردان مو دار بیشتر در خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل ، مردان طاس 40 درصد بیشتر از مردان پر مو در خطر ابتلا به آلوده شدن به ویروس کرونا قرار دارند.

متخصصان پوست ارتباط بین از دست دادن مو و ابتلا به طیف شدید ویروس کرونا را با آنالیز کردن اطلاعات به دست آمده از دو هزار بیمار مبتلا به کرونا را به دست آورده اند.

نتایج نشان می دهد یک پنجم مردمانی که کاملا طاس هستند به شدت در خطر ابتلا به شدیدترین طیف کرونا روبرو هستند و بیشتر در بخش مراقبت های ویژه بستری می شود و البته بیشتر هم می میرند.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که مردان طاس بیشتر از مردان پرمو کارشان به آی سی یو می کشد. دلیلش به طور دقیق مشخص نیست اما احتمالاتی وجود دارد.

کارشناسان هشدار داده اند که این یافته ها «خیلی قوی نیستند» و همچنین به این اشاره کرده اند که لیست کاملی از عوامل دیگر وجود دارد که ممکن است توضیح دهد چرا مردان طاس بیشتر از مردان پر مو از کرونا می میرند. به عنوان مثال منسئله «قومیت» با خطر بیشتر ابتلا به کرونای شدید مرتبط است اما به نظر نمی رسد این مطالعه این مسئله را مورد توجه قرار دهد.

محققان دانشگاه ویرجینیا غربی ارتباط بین مو و ابتلا به کرونا را بررسی کردند. نتایج در ژورنال آکادمی پوست آمریکا منتشر شد. آنها از هزار و 605 بیمار در تحقیقات خود استفاده کردند.

 دو مطالعه دیگر  در اسپانیا انجام شده و یافته های آن در مجله آکادمی پوست آمریکا منتشر شده است. هر دو مطالعه تعداد زیادی از ارتباط طاسی با ابتلا به کرونا را ثابت می کنند. 

در این یافته ها چهار گزینه الگوی 1: «بدون ریزش مو» ، الگوی 2: «ریزش جزئی مو» ، الگوی 3: «ریزش متوسط مو » و الگوی 4: «ریزش شدید مو» مورد بررسی قرار گرفتند.

15 درصد از مردان در گروه الگوی 1 برای ویروس کرونا مثبت بودند و برای مردان در گروه بعدی اندکی بالاتر یعنی در حدود 17 درصد بود.

حدود 18 درصد از مردان با الگوی 3 تست مثبت داشتند و در افرادی که کاملاً طاس بودند 20 درصد افزایش یافت.

دکتر مایکل کلودنی و همکارانش محاسبه کردند که مردان طاس 40 درصد بیشتر از افرادی که دارای موی سر کامل هستند با تست مثبت کرونا روبرو هستند.

آنها سایر عوامل خطرزا برای ویروس کرونا از جمله فشار خون بالا و دیابت را در نظر گرفتند تا تنها بر تأثیر شدت طاسی متمرکز شوند.

دانشگاهیان خاطرنشان کردند که یافته های آنها از دکتر کارلوس وامایر  متخصص پوست و مو در دانشگاه براون رود آیلند، حمایت می کند.

در یک مطالعه 79 درصد از 122 مردی که در سه بیمارستان مادرید تست مثبت کرونا داشتند دچار طاسی بودند.

در مطالعات کوچک تر نیز درصد بیشتر ابتلای مردان طاس نسبت به مردان پر مو ثابت شد.

کوین مک کانوی ، استاد برجسته آمار کاربردی در دانشگاهمیلتون کینز گفت که همه مطالعات تاکنون فقط مشاهده ای بوده اند.

منبع: دیلی میل / مترجم: هیلدا حسینی خواه 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش