jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۲۵۹   ۰۵ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۷:۱۰

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه طبق گفته وزارت صمت، روزانه بیش از 11 میلیون ماسک توزیع می‌شود؛ اما هیچکس نمی‌داند که این ماسک ها به کجا می‌رود گفت: دولت حاضر به توزیع ماسک رایگان بین مستضعفین نیست.

به گزارش جام جم آنلاین، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران در رابطه با دغدغه مردم برای برگزاری کنکور گفت: نه تنها در ارتباط با کنکور سراسری بلکه درباره تمام آزمون های سراسری، نگرانی بسیار زیادی وجود دارد که تصمیم گیری در این زمینه به عهده ستاد ملی مبارزه با کرونا است که ریاست این ستاد را رئیس جمهور عهده دار است. ما در قوانین پنج ساله و بالادستی متولی سلامت کشور را وزیر بهداشت می دانیم ولی تصمیم گیرندگان به جز وزیر بهداشت هستند.

دولت تضمینی برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی ندارد

وی افزود: گفته شده است که کنکور قرار است با اجرای پروتکل های بهداشتی خاص اجرا شود؛ اما ما معتقدیم دولت نمی‌تواند تضمینی برای اجرای این پروتکل ها بدهد. همانطور که قرار بر تصویب پروتکل های جدید برای بازگشایی مراکز تجاری و کافه ها بود که بر خلاف وعده های داده شده، شاهد افزایش تعداد مبتلایان هستیم.

دولت حاضر به توزیع ماسک رایگان برای مستضعفین نیست

به گفته شهریاری، الزام بر استفاده از ماسک است و قشر فقیر نمی‌تواند ماسک بخرد اما دولت حاضر به توزیع ماسک رایگان برای مستضعفین نیست. طبق گفته وزارت صمت، روزانه 11 و نیم میلیون ماسک توزیع می‌شود؛ اما هیچکس نمی‌داند که این ماسک ها به کجا می‌رود که به دست مردم نمی‌رسند فقط می دانیم که محرومین و مستضعفین علاوه بر اینکه دسترسی به ماسک ندارن پول خرید آن را هم ندارند.

در صورت افزایش تعداد تلفات، شخص رئیس جمهور باید شخصا پاسخگو باشد

وی افزود: مقوله کنکور نیز کشوری و سراسری است وچون در اقصی نقاط کشور برگزار می شود این وضعیت قابل کنترل نیست و تلفات را افزایش خواهد داد.ما نامه ای به رئیس جمهور خواهیم نوشت تا برگزاری کنکور به تعویق بیفتد. تا زمانی که کرونا کنترل نشده است، نمی‌توان اقدامی برای برگزاری کنکور کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در مرحله پیشین شیوع کرونا تعداد مرگ و میر به 30 نفر کاهش پیدا کرد ولی آقایان با بازگشایی مراکز تلفات را 200 نفر رساندند. اگر شش ماه دانشگاه به تعویق بیفتد مشکل بزرگی اتفاق نخواهد افتاد. مهم جان فرزندانمان است. روزی هزاران پیامک و تلفن درباره برگزاری کنکور داریم. ما باید زنده باشیم تا به دانشگاه برویم.ما تصمیم گیرنده نیستیم و تنها نظرات مجلس و کمیسیون درمان را به مسئولین منتقل می کنیم ولی عقیده داریم در صورت ادامه  این بی تدبیری دولت به بهانه اجرای پروتکل و درصورت برگزاری کنکور و افزایش تعداد تلفات، شخص رئیس جمهور باشد پاسخگو باشد.

کنکور دو مرحله‌ای؛ کاری غیر حرفه‌ای است

وی درباره خبرهای منتشر شده توسط یکی از مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر برگزاری یک کنکور برای اشخاص سالم و برگزاری کنکوری دیگر برای کسانی که کرونا دارند اظهار داشت: این حرف بسیار غیرحرفه است. نه ما می‌توانیم دو کنکور مجزا برگزار کنیم و نه کسی حاضر به از دست دادن این فرصت ویژه است.

دولت کارانه پرستاران را سریعتر پرداخت کند

شهریاری همچنین در خصوص معوقه پرستاران گفت: کارانه پرستاران در سال گذشته بطور متوسط یک و نیم میلیون تومان بوده است؛ اما امسال حتی با وجود ویروس کرونا این مبلغ به 500 هزار تومان کاهش داشته است. زیرا درآمد بیمارستان ها کاهش داشته است. تا به این لحظه 138 نفر از اعضای کادر سلامت در این راه جان خود را از دست داده اند و اگر دولت اقدام به پرداخت این کارانه ها نکند، این انگیزه اندکی که وجود دارد نیز از بین می‌رود و شرایط بسیار وخیم تر خواهد شد.  مقام معظم رهبری یک میلیارد یورو را به این منابع اختصاص داده اند و باید این مبالغ به پرستاران پرداخت شود تا حداقل به اندازه اردیبهشت سال گذشته دریافتی داشته باشند. ما نیز در حال پیگیری و ارسال نامه هستیم و امیداریم دولت به زودی به این بحران رسیدگی کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها