jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۷۱۳۲۴   ۲۵ تير ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۱

«مسئولان بورس باید مردم را از خطرات این بازار آگاه کنند». یک تحلیلگر مالی با ذکر این نکته افزود: «مردم انتظار سودهای عجیب و غریب از بورس نداشته باشند».

شاهین شایان آرانی تحلیلگر بازارهای مالی در گفتگو با خبرنگار جام جم آنلاین با پر ریسک خواندن بازار بورس گفت: «بورس یک بازار تخصصی است. اطلاع رسانی وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس است تا مردم از ریسک ها و خطرات این بازار آگاه کنند. مردم نباید انتظار سودهای عجیب و غریب مثل سال قبل را داشته باشند. سرمایه گذاری در بورس با بانک متفاوت است و قرار نیست سود ثابت نصیب افراد شود».

آرانی منفی های این روزهای بازار بورس را به فال نیک گرفت و اعلام کرد: «منفی در بازار طبیعی است و جای نگرانی نیست. بعضی شرکت ها در بازار در حال اصلاح هستند».

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه شاخص کل میانگینی از کل عملکرد بازار است، تصریح کرد: «شرکت های بزرگتر که تاثیر بیشتری در شاخص دارند منفی نشدند و شرکت های کوچک تر منفی هستند به همین دلیل شاخص کل مثبت است.. منفی که این روزها میبینیم نشان دهنده این است که بازار عکس العمل نشان میدهد نسبت به رشد های سرسام آوری که در یک سال قبل در بورس داشتیم. شرکت هایی که قیمت های بی دلیلی پیدا کرده اند اصلاح قیمت میخورند و در عوض شرکت هایی داریم که هنوز فرصت سرمایه گذاری دارند».

وی افزایش نقدینگی در بازار را عامل بی ثباتی قیمت برخی سهام ها خواند و اظهار داشت: «این باعث شده که قیمت بعضی سهام ها در بورس حباب گونه بالا برود ولی این بدین معنی نیست که در بورس ایران فرصت های خوبی وجود ندارد و همه سهام بد هستند».

این تحلیلگر بازارهای مالی درباره مثبت بودن سهام شرکت های دولتی گفت: «سهامداران شرکت های بزرگ بورس وابسته به دولت یا خصولتی هستند. و سهامدار اصلی آنها نهاد های وابسته به دولت هستند. طبیعی است که آنها برای حفظ سهام خودشان اقدام به بازار سازی خواهند کرد و این مسئله بدی نیست چون آنها نگران ارزش سبد خودشان هستند و سهامداران خرد این شرکت ها هم نفع میبرند در حالی که شرکت های کوچک که سهامدار عمده و بزرگی نداره حمایت نمیشود و منفی معامله میشوند».

آرانی با اشاره به سابقه تاریخی بورس عنوان کرد: «در ابتدای دهه 80 هم صعودی مانند سال قبل داشتیم که بعد بازار با افت زیادی روبرو شد و  اصلاح طولانی را تجربه کردیم».
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها