ریزش مو یا آلوپسی مشکلی شایع بین زنان و مردان است و علت آن می‌تواند استرس، بیماری‌ها، برخی درمان‌های پزشکی و ژن‌ها باشد.
کد خبر: ۱۲۷۱۲۲۷

با وجود اینکه برخی از این عوامل موقتی و قابل بازگشت هستند، بسیاری دچار ریزش موی دائمی هستند که موجب کاهش اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس در آن‌ها می‌شود.

جراحی کاشت مو می‌تواند به زنان و مردان دچار طاسی یا کم‌پشت بودن موها کمک شایانی کند.

چه زمانی باید به کاشت مو فکر کنیم
اگر موهایتان کم‌پشت است
اگر نواحی طاس دارید
اگر خط رویش موهایتان پس‌رونده است
آشنایی با مزایا و معایب جراحی کاشت مو
مزایای کاشت مو
ظاهری جوان‌تر پیدا می‌کنید
نیاز به کلاه‌گیس را از بین می‌برد یا بسیار کاهش می‌دهد
راه‌حلی دائمی برای ریزش مو است
معایب کاشت مو
ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا موها در ناحیه مورد نظر رشد کنند
شاید لازم باشد طی یک یا دو سال چند جلسه کاشت داشته باشید
تضمینی وجود ندارد که موهای جدید با رشد موهای قبلی یکدست باشد
این‌ها مهم‌ترین مزایا و معایب کاشت مو است که باید در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید کاشتی منحصربه‌فرد انجام دهید لطفاً با جراح کاشت موی خود مشورت کنید.

آیا شما کاندیدای خوبی برای کاشت مو هستید؟

موارد زیر، برخی از دلایل رایجی است که شما بهتر است جراحی کاشت مو را به‌عنوان گزینه در نظر بگیرید:
دچار طاسی با الگوی مردانه یا زنانه هستید یا موهایتان کم‌پشت است
ریزش مویتان به دلیل مصرف دارو، استرس یا درمان پزشکی نیست
ریزش مویتان دائمی است و با روش‌های غیر جراحی درمان نمی‌شود
رشد مو یا فولیکول‌های کافی برای کاشت مو دارید
می‌دانید که این درمان ممکن است چندین ماه تا چندین سال طول بکشد

اگر سلامت عمومی خوبی دارید، نگاهتان مثبت است و انتظارات واقع‌گرایانه دارید به احتمال زیاد کاندیدای خوبی برای این جراحی هستید.

اطلاعات تفصیلی درباره جراحی

جراحی کاشت مو چگونه انجام می‌شود؟

بسته به ناحیه طاس یا کم‌پشت و ظاهری که می‌خواهید به دست آورید، روش‌های متعددی برای کاشت یا جایگزینی مو وجود دارد. در همه موارد، فولیکول‌های مو از یک ناحیه بدن به ناحیه دچار کمبود مو منتقل می‌شود.

معمولاً جراح از بی‌حسی موضعی در ناحیه اهداکننده و دریافت‌کننده استفاده می‌کند. در برخی موارد، آرام‌بخشی خوراکی یا تزریقی هم اضافه می‌شود. به‌ندرت، بیهوشی عمومی توصیه می‌شود. ناحیه اهداکننده با جراحی برداشته می‌شود و جای زخم آن زیر موهای موجود پنهان خواهد شد. جراح معمولاً پوست برداشته‌شده را به صدها یا شاید هزاران قسمت تقسیم خواهد کرد که هر قسمت دارای یک یا چند مو است. سپس این تکه‌های کوچک پوست سر در نواحی طاس یا کم‌پشت سر کاشته خواهند شد.

جراحی کاشت موی نه‌چندان رایج دیگری هم وجود دارد که در آن یک فلاپ (ورقه) از پوست سر که دارای صدها فولیکول مو است در ناحیه ریزش مو قرار می‌گیرد و جایگزین پوست طاس می‌شود.

حفظ یکپارچگی پوست سر و کاهش تروما، بخش جدایی‌ناپذیر این جراحی است. کل این فرایند حدود دو تا هشت ساعت طول می‌کشد که به میزان موی کاشته شده یا انتقال داده‌شده به‌صورت فلاپ بستگی دارد.

من چه گزینه‌هایی دارم؟

کیفیت و نوع مویی که دارید و محل ریزش مو در تصمیم جراح برای میزان مویی که باید کاشته شود و محل برداشت گرافت‌های مو تأثیر می‌گذارد.

برداشت نواری

برداشت نواری در روش کاشت واحد فولیکولی (FUT) بدین‌صورت است که نواری از مو، معمولاً از پشت سر، برداشته می‌شود و به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود تا در ناحیه دریافت‌کننده کاشته شود. این روش که جراحی نواری واحد فولیکولی هم نام دارد، روش رایجی است که سریع‌تر از برداشت مو از مکان‌های بسیار مختلف است. با وجود اینکه نواری از پشت سر برداشته می‌شود اما جای زخم به‌راحتی با موهای اطراف و موهای جدید پوشانده می‌شود.

نکات ضروری که باید در مورد جراحی کاشت مو بدانید

استخراج واحد فولیکولی (FUE)

گروه‌های کوچک مو در ناحیه بزرگ‌تری از اطراف سر برداشته می‌شوند سپس در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شوند. به دلیل اینکه گرافت‌ها از همه جای پوست سر بداشته می‌شوند، خونریزی و ناراحتی پس از جراحی کمتر است و به بخیه نیازی نیست. جای زخم در روش FUE پراکنده است و در یک ناحیه متمرکز نمی‌شود اما ناحیه وسیع‌تری از موها باید کوتاه شوند.

جراحی فلاپ

در جراحی فلاپ، قسمت طاس پوست سر برداشته می‌شود و با بخشی از پوست که دارای فولیکول‌های مو است جایگزین می‌شود. این بخش ناحیه وسیعی از طاسی را پوشش می‌دهد و به دلیل اینکه پوست دست‌نخورده باقی می‌ماند، موها بلافاصله رشد می‌کنند و برای رشد مجدد نیازی به گذشت چندین ماه نیست.

جراحی کاهنده پوست سر

در برخی موارد، جراحی کاهنده پوست سر یا فلاپ پیشرفته به‌جای یا همراه با کاشت مو انجام می‌گیرد. در این روش، بخشی از پوست طاس برداشته می‌شود و خط رویش به جلو کشیده می‌شود تا ناحیه طاس را پر کند. اگر موی بیشتری نیاز باشد، کاشت مو یا جراحی فلاپ انجام می‌شود تا ناحیه باقیمانده را پوشش دهد.

برش‌ها یا زخم‌های حاصل از کاشت مو چه شکلی خواهند داشت؟

جراح پس از ارزیابی موها تعیین می‌کند که فولیکول‌های مو برای کاشت از کجا برداشته شوند. او محلی را انتخاب می‌کند که با موهای دیگر احاطه شده باشد تا اثر زخم باقی‌مانده مشخص نباشد. در برداشت نواری، یک زخم خطی بلند در پشت سر باقی می‌ماند. در روش دیگر، چندین ناحیه گرافت و زخم‌های سوزنی زیادی وجود خواهد داشت که به‌راحتی زیر موها پنهان می‌شوند.

در جراحی فلاپ و کاهنده پوست سر، زخم‌های بزرگ‌تری ایجاد می‌شوند و اگر ریزش مو بیشتر شود، بیشتر دیده خواهند شد. جراح می‌تواند به شما بگوید که احتمال وقوع این مورد چقدر است.

انتخاب جراح مناسب برای کاشت مو
انتخاب جراحی که می‌توانید به او اعتماد کنید
باید جراحتان را بر اساس معیارهای زیر انتخاب کنید:
تحصیلات، دوره‌های آموزشی و گواهینامه
تجربه کاشت مو
میزان راحتی خودتان با او

پس از یافتن یک کلینیک کاشت موی معتبر در منطقه خود که در انجام کاشت مو تجربه دارد باید برای جلسه مشاوره وقت بگیرید. معمولاً به دلیل ماهیت عمیق مشاوره، هزینه‌ای از شما دریافت می‌شود که گاهی از هزینه جراحی کم می‌شود. لازم به‌ذکر است که نکات فوق برای کاشت ابرو نیز صادق هستند.

نکات ضروری که باید در مورد جراحی کاشت مو بدانید

جلسه مشاوره اولیه

در جلسه مشاوره اولیه، پزشک جزئیات کاشت مو را برای شما شرح می‌دهد. این جلسه فرصتی برای شما هم هست تا هر پرسشی در این رابطه دارید بپرسید و مشکلاتتان را برای جراح توضیح دهید. او پوست سر و موهای شما را معاینه می‌کند تا بهترین محل برای برداشت مو را ارزیابی و محل‌هایی را هم که نیاز به پر شدن دارند پیدا کند.

شما باید برای جلسه مشاوره خودتان را آماده کنید تا درباره سابقه کامل پزشکی خود صحبت کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر است:
جراحی‌های قبلی
بیماری‌های قبلی و فعلی
آلرژی‌ها و داروهای فعلی
برنامه درمانی

بر اساس اهداف و ویژگی جسمی شما و میزان تجربه و آموزش‌دیدگی جراح، او توصیه‌ها و اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهد که عبارت‌اند از:
روش جراحی شامل نوع جراحی یا ترکیبی از انواع جراحی
نتایجی که می‌توانید انتظار داشته باشید
سرمایه‌گذاری مالی شما روی جراحی
خطرات و مشکلات مربوط به جراحی
گزینه‌های بی‌حسی و محل جراحی
آنچه برای آمادگی برای جراحی به آن نیاز است
پس از جراحی باید انتظار چه اتفاقاتی را داشته باشید

پزشک عکس‌های قبل و بعد موارد مشابه به شما را نشان خواهد داد و به پرسش‌هایتان پاسخ می‌دهد
پرسش‌هایی که باید از جراح کاشت مو بپرسید

در اینجا فهرست پرسش‌هایی که باید از جراحتان جهت به‌دست آوردن اطلاعاتی درباره ایمنی جراحی و برنامه‌ریزی آن بپرسید را برای شما آماده کرده‌ایم.

ما این پرسش‌ها را برای کمک به شما طراحی کرده‌ایم تا:
آگاهانه‌ترین و هوشیارانه‌ترین تصمیم را درباره جراحی خود بگیرید
مطمئن شوید که جراح مناسب را انتخاب کرده‌اید
بهترین بهره را از جلسه مشاوره اولیه‌تان ببرید
گزینه‌ها، نتایج و خطرات بالقوه را بفهمید
شما باید نقش فعالی در جراحی‌تان داشته باشید پس لطفاً از این فهرست پرسش‌ها به‌عنوان نقطه شروع برای مشاوره اولیه‌تان استفاده کنید.
آیا من کاندیدای خوبی برای کاشت مو هستم؟
آیا نتایجی که انتظار دارم، معقول و واقع‌گرایانه هستند؟
آیا عکس‌هایی از قبل و بعد بیماران دیگر برای جراحی انتخابی من دارید؟
آیا زخم‌هایم مشخص خواهند بود؟ زخم‌ها کجا قرار دارند؟
هزینه کاشت مو چقدر است؟
برای گرفتن بهترین نتیجه چه انتظاری از من دارید؟
مدت‌زمان بهبودی چقدر است و چه زمانی می‌توانم فعالیت‌های روزمره را از سر بگیرم؟
خطرات و مشکلات مرتبط با جراحی من چیست؟
اگر مشکلی پیش بیاید چگونه به آن رسیدگی می‌شود؟
اگر نتیجه زیبایی جراحی من با اهدافی که بر سر آن توافق کردیم متفاوت باشد، گزینه‌های پیش رو چیست؟

منبع: phhtc.ir

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها