jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۷۰۵۲۶   ۲۲ تير ۱۳۹۹  |  ۱۱:۰۷
قانون مالیات برای خانه های خالی که قبلا این قانون را داشتیم و چون زمینه اجرای این قانون وجود نداشت قانون لغو شد. امروز نیز این قانون وجود ندارد. تصویب مالیاتی که هزینه وصول و شناسایی آن از خود مالیات بیشتر باشد به صرفه دولت ها نیست. این مالیات از آن تیپ مالیات ها است که در حال حاضر سیستم کشور ما اجازه نمی دهد در مورد خانه های خالی اطلاعات کافی داشته باشیم که بخواهیم از این مورد مالیات بگیریم. اثبات خالی بودن یا نبودن خانه ها از طرف دولت کار سختی است. ضمن اینکه کسی بی جهت خانه خود را خالی نگه نمی دارد. اگر هدف از این طرح کمک به مستاجرین باشد خانه های خالی بالای شهر که یک میلیارد رهن دارند به درد این قشر نمی خورد. فرض کنید این خانه های خالی در شمال شهر کشف شوند این مساله ای است که به موضوع شترمرغی بودن مساله مستقلات در کشور ما بر می گردد.
 ما مالیات هایی داریم که توسط دولت های محلی اخذ می شود و مالیات هایی که توسط دولت مرکزی گرفته می شود. در دنیا به این مقوله لوکال تکس و اینکال تکس می گویند. مالیات های محلی توسط شهرداری ها اخذ می شود. در تمام دنیا سیستم مستقلات در دست شهرداری است. قبلا پیشنهاد دادم مستقلات در کشور ما کلا به شهرداری ها داده شود. شهرداری ها بهتر می توانند این مالیات را وصول کنند و این کمکی به شهرداری ها است. این مالیات پرسنل زیاد و هزینه ای بالا نیاز دارد و بازدهی کمی برای دولت دارد. از طرفی مردم نیز با روال سابق گرفتار می شوند و وقتی می خواهند خانه خود را بفروشند باید به شهرداری و سازمان مالیاتی مراجعه کنند. مردم ما در حقیقت در دو جا مالیات می دهند و این عذاب است باید برای کل املاک و مستقلات کشور یک مرجع باشد و یک نرخ داشته باشد. امروز در هیچ کجای دنیا اینطور نیست و شهرداری ها اطلاعات را دارند و مالیات های مستقلات را اخذ می کنند. ما می خواهیم مردم خوشحال شوند و چیزی می گوییم و وعده می دهیم که خانه های خالی را کشف خواهیم کرد و اجاره ها پایین می آید این کار جز زحمت نیست و فقط حالتی شعاری دارد و من مطمئنم که باز هم با شکست روبرو می شود و مساله بی خودی است و جواب نخواهد داد و قطعا برای دل خوش کنک مردم است. از این طرح چیزی در نمی آید و مشکل اجاره نشینی حل نمی شود. این قانون قبلا هم بود و با اشکال در اجرا روبرو شد و لغو شد. این همان قانون است متاسفانه قوانین ما کارشناسی نمی شود و از این جهت مقبولیت عامه را به همراه ندارد مواردی شعاری است که نه خانه خالی برای مستاجرین خواهد بود و نه درآمدی برای دولت خواهد شد.

غلامرضا کرد زنگنه رییس کل اسبق سازمان خصوصی سازی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید صدور چک در آبان سال1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طبق قانون به علت آماده نبودن همه زیرساخت‌ ها و ضوابط و آیین‌ نامه‌ های اجرایی مربوط به برخی قسمت‌های قانون، اجرای آن به سه بازه زمانی تقسیم و به بانک مرکزی فرصت داده شد از تاریخ آذر سال 97 تا آذر سال 99 قانون جدید چک را به صورت کامل اجرایی کند.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر