jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۷۰۰۶۴ ۱۰ تير ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۶

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

براساس برآوردها حدود 20درصد مشاغل نه تنها از کرونا آسیبی ندیده‌اند بلکه بازار و کسب و کار آنها بعد از شیوع کرونا رونق نیز گرفته‌است.

بسیاری از کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا به دلیل تبعات شیوع این ویروس نتوانستند بدهی‌ها و تسهیلاتی را که از نظام بانکی دریافت کرده‌بودند بازپرداخت کنند. از سوی دیگر، تبعات شیوع این بیماری همزمان با بدترین شرایط اقتصاد ایران به کشور تحمیل شد.

تنگنای شدید منابع مالی دولت از یک سو و همزمانی آغاز این بیماری با اسفند و فروردین به عنوان ماه‌هایی که بیشترین گردش مالی را در بازار کسب و کار و مشاغل خرد و متوسط ایران دارد ، موجب شدت یافتن تبعات شیوع این ویروس بر اقتصاد ایران شده‌است.

عمده تاثیرات اقتصادی این بیماری بر مشاغل خرد و بنگاه‌های توزیعی یا خدمات توزیعی مانند فروشندگان بوده‌است.

در این شرایط لازم بود دولت با روش‌های مختلف از بیمه بیکاری تا اعطای تسهیلات از این مشاغل حمایت کند که مهم‌ترین نمونه آن تسهیلات 100 هزار میلیارد تومانی بود که قرار شد دوسوم آن برای تقویت طرف عرضه یعنی بنگاه‌های تولیدی و یک سوم آن برای تقویت طرف تقاضا و قدرت خرید مردم اختصاص یابد.

دولت در شرایط حاضر که تبعات شیوع کرونا موجب تعمیق رکود اقتصادی در کشور شده‌است، باید تامین منابع مالی لازم را برای پرداخت بیمه بیکاری و حمایت از کسب و کارها در اولویت قرار دهد.

اگر چه دولت مدعی است منابع مالی محدودی دارد و در تامین منابع مالی با مشکلاتی مواجه است، اما واقعیت این است دولت در حال حاضر دارای اموال مازاد زیادی است که با توجه به رونق بازار سرمایه می تواند با واگذاری این اموال و عرضه شرکت‌های دولتی، بخش قابل توجهی از تنگنای منابع مالی‌اش را از طریق این کانال تامین کند.

طبیعتا شرط اول تحقق این موضوع، افزایش سرعت دولت و از دست ندادن زمان برای اجرای این کار است؛ چرا که برخی مسائل و موضوعات باید در زمان خودش انجام شود و هرگونه تاخیر در زمان اجرا، موجب تشدید مشکلات و مسائل موجود می‌شود.

باید توجه داشت بسیاری از کسانی که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا دچار مشکل شده‌اند افرادی هستند که با حداقل دستمزد و درآمد گذران زندگی می‌کنند و این بیماری بیشتر دهک‌های پایین درآمدی و طبقه کارگری را تحت تاثیر قرار داده‌است.

از این نظر تقویت قدرت خرید دهک‌های کم درآمد به افزایش تقاضا انجامیده و به تبع آن موجب رونق بنگاه‌های اقتصادی می‌شود.

وحید شقاقی شهری - رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر