jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۹۸۷۵   ۰۸ تير ۱۳۹۹  |  ۱۳:۳۷

موضوع فساد نه تنها در ایران، بلکه در همه دنیا به‌عنوان یکی از معضلات اصلی مطرح است؛ اما متاسفانه در ایران ابعاد گسترده‌ای از لحاظ کمی و کیفی پیدا کرده و باعث شده مردم حساسیت ویژه‌ای به آن پیدا کنند.

همین مساله گاهی به دلیل بزرگ‌نمایی که به خاطر رقابت‌های جناحی و گروهی صورت گرفته، موجب بی‌اعتمادی نسبت به دست‌اندرکاران و فاصله گرفتن مردم و مسوولان می‌شود.

در سخنان دیروز رهبر انقلاب، موضوع پیشگیری از وقوع جرم نیز مطرح بود. در این زمینه باید فعالیت شورای‌عالی پیشگیری از وقوع جرم، مقداری بیشتر و حضورش نمایان‌تر شود؛ چرا که صرف مبارزه قضایی با مساله فساد، فایده‌ای ندارد بلکه باید از وقوع آن پیشگیری شود.

این پیشگیری را می‌توان از طریق وضع قوانین مناسب و تقویت نهادهای نظارتی انجام داد و در این ارتباط هم آموزش‌های لازم به مسوولان، کارکنان و مردم داده شود و با توجه به آموزه‌های علمی در دانشگاه‌ها بتوانیم از این فساد جلوگیری کنیم.

در ادامه و در مواردی که وقوع جرم قابل پیشگیری نباشد، نوبت به مبارزه قضایی و پیگیری کیفری می‌رسد که طبعا باید بدون توجه به برخی رودربایستی‌ها و مصلحت‌اندیشی‌های نابجا با هر کسی و در هر مقام و موقعیتی که در فساد دست دارد، مقابله شود.

موضوع بعدی، سرعت است. اگر مبارزه با فساد و رسیدگی‌های قضایی را به تاخیر بیندازیم، این ماجرا فایده چندانی ندارد، زیرا عدالتی که با تاخیر انجام شود در حکم عدم اجرای عدالت است.

در ضمن باید در همین رسیدگی‌ها، از تبلیغاتی کردن و استفاده از آن برای کوبیدن رقیب اجتناب کرد. گاه مطالبی مطرح می‌شود که مبارزه با فساد اقتصادی، موجب ناامیدی فعالان اقتصادی می‌شود؛ اما این سخن درستی نیست، هر چند اگر مبارزه بد انجام شود، ممکن است شاهد ناامیدی فعالان اقتصادی باشیم و طبعا این موضوع می‌تواند عامل منفی در تشویق افراد به حضور در فضای کسب و کار باشد و اگر درست اجرا شده و با رعایت موازین باشد، بزرگ‌ترین حمایت از افرادی است که فعالیت اقتصادی سالم دارند، چراکه اصل فعالیت اقتصادی سالم بر مبنای رقابت سالم است. اما فردی که فاسد می‌شود معمولا این قواعد بازی را به‌هم زده و عملا راه را برای فعالان اقتصادی می‌بندد.

البته در کنار بحث مبارزه با فساد اقتصادی، فساد اداری هم مطرح می‌شود و باید افرادی که برای کار اداری انتخاب می‌شوند،، درستکار بوده و از سوی دیگر هم نظارت کامل در این ارتباط برقرار باشد و حمایت لازم از افرادی که امروز اصطلاح سوت‌زنان در مورد آنها اطلاق می‌شود و موارد فساد را گزارش می‌دهند، انجام شود تا در صورت صحت ادعای آنها، مورد حمایت و حتی تشویق قرار گیرند.

حسین میرمحمدصادقی - استاد دانشگاه / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر