jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۹۸۷۵ ۰۸ تير ۱۳۹۹  |  ۱۳:۳۷

موضوع فساد نه تنها در ایران، بلکه در همه دنیا به‌عنوان یکی از معضلات اصلی مطرح است؛ اما متاسفانه در ایران ابعاد گسترده‌ای از لحاظ کمی و کیفی پیدا کرده و باعث شده مردم حساسیت ویژه‌ای به آن پیدا کنند.

همین مساله گاهی به دلیل بزرگ‌نمایی که به خاطر رقابت‌های جناحی و گروهی صورت گرفته، موجب بی‌اعتمادی نسبت به دست‌اندرکاران و فاصله گرفتن مردم و مسوولان می‌شود.

در سخنان دیروز رهبر انقلاب، موضوع پیشگیری از وقوع جرم نیز مطرح بود. در این زمینه باید فعالیت شورای‌عالی پیشگیری از وقوع جرم، مقداری بیشتر و حضورش نمایان‌تر شود؛ چرا که صرف مبارزه قضایی با مساله فساد، فایده‌ای ندارد بلکه باید از وقوع آن پیشگیری شود.

این پیشگیری را می‌توان از طریق وضع قوانین مناسب و تقویت نهادهای نظارتی انجام داد و در این ارتباط هم آموزش‌های لازم به مسوولان، کارکنان و مردم داده شود و با توجه به آموزه‌های علمی در دانشگاه‌ها بتوانیم از این فساد جلوگیری کنیم.

در ادامه و در مواردی که وقوع جرم قابل پیشگیری نباشد، نوبت به مبارزه قضایی و پیگیری کیفری می‌رسد که طبعا باید بدون توجه به برخی رودربایستی‌ها و مصلحت‌اندیشی‌های نابجا با هر کسی و در هر مقام و موقعیتی که در فساد دست دارد، مقابله شود.

موضوع بعدی، سرعت است. اگر مبارزه با فساد و رسیدگی‌های قضایی را به تاخیر بیندازیم، این ماجرا فایده چندانی ندارد، زیرا عدالتی که با تاخیر انجام شود در حکم عدم اجرای عدالت است.

در ضمن باید در همین رسیدگی‌ها، از تبلیغاتی کردن و استفاده از آن برای کوبیدن رقیب اجتناب کرد. گاه مطالبی مطرح می‌شود که مبارزه با فساد اقتصادی، موجب ناامیدی فعالان اقتصادی می‌شود؛ اما این سخن درستی نیست، هر چند اگر مبارزه بد انجام شود، ممکن است شاهد ناامیدی فعالان اقتصادی باشیم و طبعا این موضوع می‌تواند عامل منفی در تشویق افراد به حضور در فضای کسب و کار باشد و اگر درست اجرا شده و با رعایت موازین باشد، بزرگ‌ترین حمایت از افرادی است که فعالیت اقتصادی سالم دارند، چراکه اصل فعالیت اقتصادی سالم بر مبنای رقابت سالم است. اما فردی که فاسد می‌شود معمولا این قواعد بازی را به‌هم زده و عملا راه را برای فعالان اقتصادی می‌بندد.

البته در کنار بحث مبارزه با فساد اقتصادی، فساد اداری هم مطرح می‌شود و باید افرادی که برای کار اداری انتخاب می‌شوند،، درستکار بوده و از سوی دیگر هم نظارت کامل در این ارتباط برقرار باشد و حمایت لازم از افرادی که امروز اصطلاح سوت‌زنان در مورد آنها اطلاق می‌شود و موارد فساد را گزارش می‌دهند، انجام شود تا در صورت صحت ادعای آنها، مورد حمایت و حتی تشویق قرار گیرند.

حسین میرمحمدصادقی - استاد دانشگاه / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر