jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۶۹۷۸۹   ۰۷ تير ۱۳۹۹  |  ۱۳:۱۵

قوه قضاییه در دوره جدید خود موفق شده است در زمان کوتاهی، اقدامات ارزشمندی را در راستای اعتماد‌سازی انجام دهد.

برابر با آنچه نظرسنجی‌ها می‌گویند، نگرش مردم نسبت به عملکرد قوه قضاییه از بی‌اعتمادی نسبتا بالا به اعتماد قابل قبولی تغییر پیدا کرده است. این تغییرات، نتیجه اقدامی بود که ریاست قوه قضاییه و سایر عوامل دست‌اندرکار در این مجموعه در یکی دو سال اخیر انجام داده‌اند.

آقای رئیسی با توجه به سابقه طولانی و تجارب ارزشمندی که در قوه داشتند و براساس روحیات فسادستیزی، موفق شدند این فضای مثبت را به‌وجود آورند. البته رئیس محترم قوه قضاییه باید به صورت مستمر نظارت کند تا این اقدامات از دایره انصاف خارج نشود و هر کاری که انجام می‌شود حتما در راستای قوانین و در چارچوب اصول کلی عدالت باشد.

ما در دوره جدید، شاهد برخورد جدی‌تر با مفسدان دانه‌درشت‌ هستیم و در چنین فضایی است که اعتماد عمومی نسبت به قوه قضاییه افزایش می‌یابد. اقداماتی از این دست می‌تواند فضای مطمئنی برای جامعه به‌وجود آورد که دیگر دانه‌درشت‌ها از برخوردهای قضایی مصون نیستند.

گذشته از این، ما شاهدیم قوه قضاییه برخورد با مفاسد و متخلفان را از درون این دستگاه آغاز کرده است. این هم نکته قابل توجهی است و باز هم باید تاکید کرد که رویه برخورد با متخلفان همچنان در مسیر عدل و عدالت باشد و دست‌اندرکاران قضایی از مسیر انصاف خارج نشوند. ما نباید برای جلوگیری از تفریط، دچار افراط شویم و نباید اجازه دهیم در مسیر اجرای قاطع عدالت، احتمالا افرادی که مستحق برخی مجازات‌ها نیستند گرفتار فضاها و جوسازی‌های هیجانی شوند.

در عین حال باید توجه داشت مهم‌ترین شیوه سالم‌سازی یک مجموعه، اصلاح از درون سیستم و داخل مجموع است و خوشبختانه این رویه را در قوه قضاییه می‌بینیم و انتظار داریم این روند ادامه و استمرار پیدا کند. چندی پیش رهبر معظم انقلاب، تعبیری به این مضمون داشتند که با دستمال کثیف نمی‌شود آینه را پاک کرد.

معنای چنین عبارتی این است که خود نهاد عدالت اگر از درون آسیب‌پذیر باشد با مخاطرات بزرگی روبه‌رو خواهد شد. یکی از عللی که قبلا زمینه‌ساز کاهش اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا شد، همین مطلب بود که مردم احساس می‌کردند درون قوه قضاییه مشکلاتی وجود دارد. اما با توجه به رویه جدید دستگاه قضا، این مساله مورد بررسی جدی قرار گرفت و زمینه برخورد با متخلفان فراهم آمد و امید است با ادامه این روند بتوان با سرعت بیشتری به اهداف بر زمین مانده دست یافت.

محمدحسین فرهنگی - سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر