jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۶۹۷۸۹ ۰۷ تير ۱۳۹۹  |  ۱۳:۱۵

قوه قضاییه در دوره جدید خود موفق شده است در زمان کوتاهی، اقدامات ارزشمندی را در راستای اعتماد‌سازی انجام دهد.

برابر با آنچه نظرسنجی‌ها می‌گویند، نگرش مردم نسبت به عملکرد قوه قضاییه از بی‌اعتمادی نسبتا بالا به اعتماد قابل قبولی تغییر پیدا کرده است. این تغییرات، نتیجه اقدامی بود که ریاست قوه قضاییه و سایر عوامل دست‌اندرکار در این مجموعه در یکی دو سال اخیر انجام داده‌اند.

آقای رئیسی با توجه به سابقه طولانی و تجارب ارزشمندی که در قوه داشتند و براساس روحیات فسادستیزی، موفق شدند این فضای مثبت را به‌وجود آورند. البته رئیس محترم قوه قضاییه باید به صورت مستمر نظارت کند تا این اقدامات از دایره انصاف خارج نشود و هر کاری که انجام می‌شود حتما در راستای قوانین و در چارچوب اصول کلی عدالت باشد.

ما در دوره جدید، شاهد برخورد جدی‌تر با مفسدان دانه‌درشت‌ هستیم و در چنین فضایی است که اعتماد عمومی نسبت به قوه قضاییه افزایش می‌یابد. اقداماتی از این دست می‌تواند فضای مطمئنی برای جامعه به‌وجود آورد که دیگر دانه‌درشت‌ها از برخوردهای قضایی مصون نیستند.

گذشته از این، ما شاهدیم قوه قضاییه برخورد با مفاسد و متخلفان را از درون این دستگاه آغاز کرده است. این هم نکته قابل توجهی است و باز هم باید تاکید کرد که رویه برخورد با متخلفان همچنان در مسیر عدل و عدالت باشد و دست‌اندرکاران قضایی از مسیر انصاف خارج نشوند. ما نباید برای جلوگیری از تفریط، دچار افراط شویم و نباید اجازه دهیم در مسیر اجرای قاطع عدالت، احتمالا افرادی که مستحق برخی مجازات‌ها نیستند گرفتار فضاها و جوسازی‌های هیجانی شوند.

در عین حال باید توجه داشت مهم‌ترین شیوه سالم‌سازی یک مجموعه، اصلاح از درون سیستم و داخل مجموع است و خوشبختانه این رویه را در قوه قضاییه می‌بینیم و انتظار داریم این روند ادامه و استمرار پیدا کند. چندی پیش رهبر معظم انقلاب، تعبیری به این مضمون داشتند که با دستمال کثیف نمی‌شود آینه را پاک کرد.

معنای چنین عبارتی این است که خود نهاد عدالت اگر از درون آسیب‌پذیر باشد با مخاطرات بزرگی روبه‌رو خواهد شد. یکی از عللی که قبلا زمینه‌ساز کاهش اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا شد، همین مطلب بود که مردم احساس می‌کردند درون قوه قضاییه مشکلاتی وجود دارد. اما با توجه به رویه جدید دستگاه قضا، این مساله مورد بررسی جدی قرار گرفت و زمینه برخورد با متخلفان فراهم آمد و امید است با ادامه این روند بتوان با سرعت بیشتری به اهداف بر زمین مانده دست یافت.

محمدحسین فرهنگی - سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر