jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۶۹۵۹۹   ۲۴ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۳:۱۸

از زمان شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان همواره این هشدار داده شده که افراد دیابتی در دسته کسانی قرار دارند که کرونا برای آنها خطرناک تر و مرگبارتر است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل ، مطالعات نشان داده بود که ریسک مرگ در افراد مبتلا به چاقی و دیابت بیشتر است اما دارویی برای دیابتی ها وجود دارد به نام متفورمین که خطر مرگ ناشی از کرونا را از بین می برد اما نکته جالب اینجاست که این دارو فقط برای زنان موثر است.

متفورمین معمولاً برای خنثی کردن تولید بیش از حد قند توسط کبد و بهبود پاسخ بدن به انسولین تجویز می شود.

مطالعه آنها در مورد بیش از 15 هزار نفر نشان داد که این دارو خطر مرگ و میر زنان در اثر کرونا را تا 24 درصد کاهش می دهد ، اما به نظر نمی رسد برای مردان چندان موثر باشد.

عوامل خطرساز اصلی کرونا شامل سن ، نژاد و شرایط مزمن است.

به طور فزاینده ای مشخص شده است که در بین شرایط مزمن ، چاقی و دیابت در صدر لیست عوامل خطر قرار دارند.

افرادی که دارای اضافه وزن یا دیابتی هستند ، دارای التهاب پایه بالاتری هستند.

 

بیشتر بخوانید:

36 خاصیت پیاز / از تقویت حافظه تا شفای بیمار دیابتی

 

اغلب  التهاب ناشی از پاسخ ایمنی ناسازگار به ویروس کرونا منجر به مرگ بیماران کرونایی می شود.

طبق گزارش کلینیک مایو ، متفورمین چهارمین داروی معمول تجویز شده در ایالات متحده است. این معمولاً اولین خط درمانی برای مبتلایان به دیابت نوع 2 از جمله حدود 30 میلیون آمریکایی است.

مقاومت به انسولین که مشخصه دیابت است منجر به ایجاد قند خون می شود که هر دو منجر به التهاب می شوند (و التهاب به خودی خود باعث می شود بدن حتی از انسولین مقاوم تر باشد).

متفورمین به مدیریت میزان قند خون و در نتیجه میزان التهاب کمک می کند.

15380 نفر در بيمارستان کرونایی بستري شده و وارد مطالعه شدند. از این تعداد ، 6256 نفر به دیابت یا چاقی مبتلا شده بودند.

از بین بیماران دیابتی یا چاق ، 2 هزار و 333 نفر نسخه متفورمین داشتند.

تقریباً 19 درصد از كسانی كه چاق یا دیابتی بودند و به دلیل بیماری کرونا در بیمارستان بستری بودند ، در نهایت در بیمارستان درگذشتند.

در کل افرادی که متفورمین مصرف می کردند 16 درصد کمتر احتمال دارد که از ویروس کرونا بمیرند.

زنانی که از متفورمین استفاده کرده بودند 21 تا 24 درصد کمتر در معرض ابتلا به این عفونت بودند که کاهش آماری قابل توجهی است.

نکته بسیار تامل برانگیز این است که مردان با وجود استفاده از متفورمین در برابر کرونا مقاوم نبودند.

این  اولین تفاوت جنسی است که از نظر شدت کرونا گزارش شده است.

در ابتدا ، محققان اعتقاد داشتند كه این احتمالاً به دلیل افزایش میزان مصرف سیگار در مردان به ویژه در چین است.

 

 

برخی تحقیقات نشان می دهد که این تفاوت ممکن است ژنتیکی باشد. با استناد به موقعیت ژنی که حاوی دستورالعمل هایی برای گیرنده است که از طریق آن   کرونا وارد سلول های انسانی روی کروموزوم X می شود.

از آنجا که زنان دارای دو کروموزوم X هستند ، یک کپی خوب از ژن می تواند عواقب تغییر بد را ایجاد کند که ورود ویروس را آسان تر می کند.

در زنان و مردان دیابتی یا چاق ، محققان دانشگاه مینسوتا خاطرنشان كردند كه مردان در سنین و مراحل اولیه شرایط خود دارای التهاب بالاتری هستند كه این امر می تواند مزایای متفورمین را كاهش دهد.

مطالعات بیشتری لازم است تا بدانیم که چقدر متفورمین مفید است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها