Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۸۶۵۱ ۲۵ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۸:۲۶

دانشمندان کشف کرده اند از کل بیماران مبتلا به ویروس کرونا، 20 درصد عامل ابتلای بقیه هستند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از Business Insider ، تحقیقات مقدماتی از هنگ کنگ نشان داد که حدود 20 درصد مبتلایان به کوید19 بسیار عفونی هستند و مسئول 80 درصد از کل انتقال ها به شمار می روند.

اکنون مشخص شده عمده فرآیند انتقال متوجه کسانی است که به طیف شدید این بیماری مبتلا شده اند و به سایرین این بیماری را انتقال داده اند.

این تحقیقات در دانشگاه هنگ کنگ انجام شده است.

پیش چاپ این تحقیق بصورت آنلاین در دسترس است اما هنوز این تحقیق توسط کارشناسان مستقل مورد بررسی قرار نگرفته است.

با این حال داده های آن الگوی روشنی را نشان می دهد. محققان بیش از هزار نمونه عفونت در هنگ کنگ را بین 23 ژانویه و 28 آوریل ارزیابی کردند.

آنها از ردیابی مخاطب دقیق استفاده کردند تا محتمل ترین مکان و زمان آلوده شدن فرد به ویروس مشخص شود. یافت شد که حوادث فراگیر یا همان افراد مبتلا به شدیدترین طیف بیماری کرونا شکل اصلی انتقال در شهر بوده است.

بن کاولینگ یکی از کارشناسان اصلی سایت Business Insider گفت: «این تصویری است که تاکنون در اختیار ما قرار گرفته است.رویدادهای گسترده بیش از آنچه انتظار داشتیم اتفاق می افتد و بیش از آنچه می توان تصور کرد عامل انتقال ها هستند. دفعات فراگیر شدن فراتر از چیزی است که ما تصور می کردیم.»

این مطالعه نشان داد 20 درصد بیماران مبتلایان به ویروس کرونا مسئولیت 80 درصد از انتقال ها را بر عهده دارند.

نویسندگان این مطالعه در مقاله خود نوشتند: «قرار گرفتن در معرض آسیب های اجتماعی تعداد بیشتری از موارد ثانویه را نسبت به مواجهه با خانواده یا کار ایجاد کرده است.»

رویدادهای فراگیر با نرخ "R" به مراتب بیش از یک تعریف می شود. در شرایط عادی ،نرخ ابتلای فردی که نرخ R دارد بین دو تا سه است.

یعنی یک نفر بطور متوسط ​​دو تا سه نفر دیگر را آلوده می کند.

با رعایت فاصله اجتماعی و اقدامات احتیاطی دیگر ، می توان نرخ R را کاهش داد و اگر به زیر یک سقوط کند  ویروس به آرامی از بین می رود اما اگر از یک نفر بیشتر شود ، ویروس شیوع بیشتری پیدا می کند.

محققان می گویند تمرکز بر روی این وقایع در مبارزه با ویروس مهم است.دانشگاهیان معتقدند که یافته های آنها فراتر از محدوده مطالعات در هنگ کنگ است و می تواند در سطح جهانی اعمال شود.

آنها چندین تحقیق دیگر را انجام داده اند که رویدادهای فراگیر را به عنوان یک مسئله اصلی در همه گیر جهانی معرفی کرده اند.

این شامل یک مطالعه منتشر شده از نشریه لنکت است که نشان می دهد 80 درصد از انتقال ها ناشی از کمتر از یک دهم موارد بوده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت‌کشی به نفع کرونا

وقت‌کشی به نفع کرونا

دیروز رئیس‌جمهور از احتمال بازگشت برخی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در بعضی از استان‌ها خبر داد و به نظر می‌رسد بعد از گذشت حدود سه هفته از آغاز موج سوم همه‌گیری کرونا در ایران، دولت بالاخره به فکر اجرای تدابیری سختگیرانه برای کنترل این موج افتاده است.

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

رقص کرونا مقابل چشمان بسته ناظران

از دو هفته پیش که با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در کشورمان مواجه شدیم، این انتظار وجود داشت رفته‌رفته رشد قابل‌توجهی را نیز در موارد مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری مشاهده کنیم؛ اتفاقی که دیروز رخ داد و مجدد آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا از مرز200 نفر در روز تجاوز کرد.

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش