jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۷۹۲۳ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹  |  ۱۶:۴۷

سازمان بهداشت جهانی، شعار 31 می (11 خرداد) روز جهانی مبارزه با دخانیات را «حفاظت از سلامت افراد در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا» اعلام کرده است.

افراد سیگاری در برابر کرونا آسیب پذیرتر هستند/با افزایش مالیات سیگار میزان شیوع مصرف کاهش پیدا می کند

در همین رابطه زهرا حسامی، معاون مركز درمان كنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با جام جم آنلاین، درباره علت انتخاب شعار سازمان بهداشت جهانی در روز جهانی مبارزه با دخانیات، گفت: صنایع دخانی همیشه به دلیل این که صنایع بسیار پول سازی هستند، دنبال یک سری دست آویز و ترفند برای جذب مشتریان جدید است. امسال با توجه به این که با شیوع بیماری کرونا مواجه هستیم، یکی از ترفندهای این صنایع، پخش شایعات و ایجاد باورهایی در این زمینه است که استعمال دخانیات می تواند باعث کاهش ابتلا به کرونا شود. در سال های قبل هم ترفندهای دیگری مانند کمک به لاغری، جوانی و سرزندگی و تبلیغات هوشمندانه دیگری به خصوص برای جذب خانم ها در مورد این محصولات داشتند. به همین دلیل امسال شعار سازمان بهداشت جهانی در روز جهانی مبارزه با دخانیات «حفاظت از سلامت افراد در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا» است.
 
حسامی با اشاره به این که بر اساس تحقیقات و با توجه به این که کرونا بیماری جدیدی است، نشان می دهد که افراد سیگاری سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، افزود: این افراد در برابر این بیماری آسیب پذیرتر هستند. همینطور اگر افراد سیگاری مبتلا شوند، احتمال این که نوع شدید این بیماری را بگیرند و نیاز به اقدامات ICU و اقدامات درمانی تنفسی داشته باشند، بیشتر است. به همین دلیل افراد و خانواده ها باید نسبت به این قضیه دقت نظر باشند.

زهرا حسامی با بیان اقدامات دولت در خصوص جلوگیری از شیوع مصرف سیگار اظهار کرد: در طی سال 10 سال اخیر اقداماتی انجام شده است. ما نسبت به سال های قبل شاهد هستیم که به استفاده نکردن از سیگار در مکان های عمومی توجهی بیشتری می شود و مراکز مربوط به ترک سیگار تا حدودی فعالیت دارند. ولی به هرحال از نظر اجرای قانون جامع کنترل دخانیات، مصوبه مجلس شورای اسلامی، در بسیاری از قسمت ها ضعف هایی وجود دارد. اگر این قانون به خوبی اجرا شده و مفاد آن توسط دولت و مردم مورد توجه قرار بگیرد، شاهد کاهش شیوع مصرف خواهیم بود. در این زمینه جای کار فراوانی وجود دارد.

وی قیمت پایین سیگار در ایران را مربوط به بحث مالیات دانست و افزود: هرساله کسانی که نسبت به این قضیه حساسیت هایی دارند، این مساله را مطرح می کنند. اما سیاستمداران و کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند، اظهار نظرهایی دارند که معتقدند دریافت مالیات بالا روی سیگار منجر به قاچاق می شود که این موضوع جای بحث فراوان دارد. واقعیت این است که مطالعات نشان داده که با افزایش مالیات دخانیات و به طبع بالا رفتن قیمت سیگار، میزان شیوع مصرف به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند. این قضیه باید در کشور ما مد نظر قرار بگیرد و اتفاق بیفتد.

معاون مركزدرمان كنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی درباره اقدامات این مرکز گفت: این مرکز بیشتر کارهای آکادمیک برای طراحی و اجرای پروژه های تحقیقاتی انجام می دهد تا در برای کاربردی شدن، در اختیار قسمت های مختلف قرار بگیرد. مسلما برنامه های این مرکز در جهت پیشگیری، اطلاع رسانی، برگزاری کلاس های آموزشی، شرکت در سخنرانی هایی در مورد این قضیه، برگزاری کلاس برای مسئولین این حوزه و همچنین برای مردم است؛ اما اصلی ترین رسالت این مرکز، انجام پروژه ها و پژوهش هایی در زمینه کنترل دخانیات و پیشگیری از مصرف دخانیات و ارائه نتایج آن به مسئولین ذیربط است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر هم تحقیقاتی در زمینه ارتباط استعمال دخانیات با بیماری کرونا در دست اجراست که نتایج آن به زودی منتشر خواهد شد. تحقیقاتی که در زمینه های دیگر انجام شده، از طریق سایت این مرکز برای علاقه مندان قابل دسترسی است.
 
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر