jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۶۹۴۴   ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۶:۱۷

مدیرکل انتقال خون استان تهران خبر داد؛

کاهش اهدای خون تهرانی‌ها در شب‌های قدر

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: در سه شب قدر امسال در مجموع ۲ هزار و ۶۲۷ نفر در تهران خون اهدا کردند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۱۳۹۸) با ۳ هزار و ۶۱۴ نفر، ۲۷ درصد کاهش داشته است.

به گزارش جام جم آنلاین، محمدرضا مهدی زاده روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: در نخستین شب قدر امسال ۶۵۸ نفر و در شب دوم قدر هزار و ۵۴ نفر و در شب سوم قدر ۹۱۵ نفر خون اهدا کردند.

وی تاکید کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا در جامعه و همچنین کاهش تجمعات در مساجد و حسینه ها مردم امسال کمتر برای اهدای خون مراجعه کردند.

مهدی زاده تصریح کرد: اهدا کنندگان خون در سه شب قدر امسال را ۵۰ درصد اهدا کنندگان مستمر (با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال) تشکیل داده اند و باقی هم شامل اهدا کنندگان بار اول یا اهدا کنندگان با سابقه بودند و سهم بانوان هم در اهدای خون در این سه شب ۶ درصد بود.

مدیر کل انتقال خون استان تهران از اهدا کنندگان خون خواست اگر نذر اهدای خون در ماه مبارک رمضان را دارند این کار را تا پایان ماه مبارک رمضان انجام دهند.

وی افزود: با شیوع ویروس کرونا میزان مراجعه برای اهدای خون کاهش یافت و با شیوع آن اعمال جراحی غیر اورژانس در ۱۶۰ مرکز درمانی و بیمارستانی در تهران به تعویق افتاد، اما به دلیل شروع مجدد این گونه اعمال جراحی در مراکز درمانی و بیمارستانی نیاز به خون نیز افزایش یافته و بنابراین این نیاز باید تامین شود و از سویی دیگر برخی بیماران مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی همیشه نیاز به خون دارند و علاوه برآن مصدومان حوادث و سوانح نیز حیاتشان گاهی وابسته به خون و فرآورده های خون است که می بایست این گو نه نیازها با اهدای خون دواطلبان تامین شود.

مهدی زاده ادامه داد: در این روزهای در حالی که نیاز به خون و فرآورده های آن افزایش یافته، شاهد کاهش اهدای خون نیز هستیم و از همه هموطنان می خواهیم که مانند همیشه یاری گر انتقال خون و بیماران نیازمند به خون و فرآروده های آن باشند.

مدیر کل انتقال خون استان تهران گفت: اما هموطنان که در همه شرایط یاری‌گر انتقال خون برای تامین خون و فرآورده‌های خون مورد نیاز بیماران نیازمند به خون هستند، توجه داشته باشند که ترس از کرونا موجب این نشود که اهدای خون را فراموش کنند، مردم توجه داشته باشند که نیاز به خون همیشگی است.

وی تاکید کرد: اهدا کنندگان خون اطمینان داشته باشند که انتقال خون بر اساس آخرین استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های انتقال خون جهان، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت می کند و تمام مراکز انتقال و اهدای خون و تمام تجهیزات این مراکز در کشور در حال حاضر و همین طور همیشه، ضد عفونی و استریل می شوند و اهدا کنندگان با اطمینان خاطر خون اهدا کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خدمت به شهروندان بدون اغماض

خدمت به شهروندان بدون اغماض

قطعا مهم‌ترین و کلان‌ترین وظیفه‌ای که شورای شهر و سایر نهادهای اجرایی و قانونگذاری باید مدنظر قرار دهند، خدمت‌رسانی به شهروندان است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر