jamejamonline
بازار عمومی کد خبر: ۱۲۶۵۰۴۰ ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۸:۳۷

دامنه یا Domain یا دامین در واقع همان اسم وب‌سایت شما است ، مثلاًcom دامنه یا اسم وب‌سایت شرکت گوگل است. انتخاب اسم دامنه با توجه به سلیقه و سیاست های داخلی و فروش هر شرکت یا یا هر شخص در انتخاب این نام اثرگزار است

سازمانی در دنیا وجود دارد که همه دامنه ها را ساماندهی می کند و همه دامنه های دنیا توسط این سازمان بین المللی ثبت می شود .این مرجع به نام سازمان ICANN است .

آیا خرید دامنه ارزان کار درستی است؟

چرا قیمت دامنه در شرکت های مختلف متفاوت از هم است؟

چرا بعضی از شرکت ها دامنه را گران می دهند؟

در این مطلب جواب این سوالات داده می شود و شما می توانید برای خرید هاست بهترین تصمیم را بگیرید.

دامنه یا  Domainیا دامین در واقع همان اسم وب‌سایت شما است ، مثلاً google.com دامنه یا اسم وب‌سایت شرکت گوگل است. انتخاب اسم دامنه با توجه به سلیقه و سیاست های داخلی و فروش هر شرکت یا یا هر شخص در انتخاب این نام اثرگزار است .

ممکن است اسم دامنه یا با اسم شرکت متفاوت باشد و این بستگی به سیاست‌های آن شرکت دارد.

در ابتدا باید گفته شود که سازمانی در دنیا وجود دارد که همه دامنه ها را ساماندهی می کند و همه دامنه های دنیا توسط این سازمان بین المللی ثبت می شود .این مرجع به نام سازمان ICANN است .

یک مرحله از سازمان ICANN پایین تر شرکت‌هایی وجود دارند که دامنه‌ها را ثبت می‌کنند که به آن‌ها رجیسترار (Registrar)  یا همان ثبت کننده گفته می‌شود. در واقع رجیسترارها حق ثبت دامنه را از سازمان جهانی ICANN می‌گیرند و اجازه ثبت دامنه رادارند و واسط بین کاربران یعنی افرادی مثل ما و این سازمان هستند.

در حقیقت وقتی شما می‌خواهید دامنه‌ای برای خود یا سایت خود ثبت کنید باید از طریق یکی از همین رجیسترارها اقدام کنید.

 از آنجایی‌ که کشور ایران توسط بسیاری از این شرکت های رجیسترار در سرتاسر دنیا تحریم است و ما ایرانی‌ها دسترسی به پرداخت‌های ارزی را به‌صورت مستقیم نداریم نمی‌توانیم مستقیماً از این رجیسترارها اقدام به خرید دامنه کنیم. پس راه‌ حل چیست؟

در ایران شرکت‌های هاستینگ هستند یک مرحله دیگر واسطه یا رابط بین رجسترار ها و ما می شوند . شرکت‌های هاستینگ دقیقاً واسط بین شما و رجیسترارها هستند و پرداخت ارزی را برای شما انجام می‌دهند.

نکته ای که این بین وجود دارد این است که شرکت‌های هاستینگ ایرانی با رجیسترارهای مختلفی کار می‌کنند و هر رجستراری قیمتی که برای پسوند های مختلف دامنه اعلام می کند متفاوت است .

به عنوان مثال شما برای خرید دامنه وقتی وارد سایت این شرکت ها می شوید ممکن است یک رجسترار پسوند.com  را  ۱۰ دلار بدهد یا شرکت دیگری ۱۱ دلار و یا یک رجیسترار دیگر همان دامنه دات کام را ۹ دلار ارائه بدهد.

 یکی از علت‌هایی که قیمت دامنه در شرکت‌های مختلف با یکدیگر فرق دارد این مسئله است. مسئله دوم تاثیرگذار در قیمت دامنه این است که هر چه شرکت‌هاستینگ دامنه‌های بیشتری در رجیسترار ثبت کند تخفیف بیشتری می‌گیرد و قیمت دامنه با پسوند های مختلف برای شرکت‌هاستینگ ارزان‌تر تمام می‌شود.

با توجه به این موضوع شرکت‌هاستینگ می‌تواند دامنه را ارزان‌تر بدهد یا اینکه می‌تواند این کار را نکند و برای خود حاشیه سود بیشتری در نظر بگیرد و دامنه را با همان قیمت قبلی ارائه بدهد.

در ایران سازمانی وجود ندارد که قیمت‌های دامنه‌ها را یکسان‌سازی کند و به همین دلیل شرکتهای ‌هاستینگ هر چقدر هم که قیمت دامنه برایشان ارزان‌تر تمام شود دلیلی نمی‌بیند دامنه را ارزان‌تر بدهد و تصمیمشان معمولاً سود بیشتر است و طبیعتاً نیز منطقی به نظر می‌رسد.

خرید دامنه ارزان در صبا هاست

مسئله بعدی نیز که همان‌طور در بالا ذکر شد به دلیل عدم وجود سازمان قیمت‌گذاری، شرکت‌ها با توجه به سیاست داخلی خود برای دامنه‌ها قیمت تعیین می‌کنند. یعنی یک شرکت سود بیشتری در نظر می گیرد و طبیعتاً دامنه برای شما که مصرف کننده محسوب می شوید گران تر می شود و یک شرکت سود کمتری برای خود در نظر می گیرد که در این حالت دامنه ارزان تر خواهد بود .

تمام مواردی که در بالا اعلام شد مربوط به دامنه‌های بین‌المللی بوداما  . منظور از دامنه‌های بین‌المللی چیست ؟

 همه دامنه‌ها به غیر پسوند.ir  را بین المللی می گویند که برای خرید دامنه نیاز به پرداخت ارزی یا دلاری دارند. دامنه‌های با پسوند.ir که اصطلاحاً به آن‌ها دامین ملی هم گفته می‌شود توسط سازمان دولتی سازماندهی می‌شوند. مرکز ثبت دامنه‌های ملی که به آن ایرنیک گفته می‌شود با آدرس اینترنتی www.nic.ir است که برای ثبت دامنه‌های با پسوند.ir یا.co.ir یا.ac.ir یا ... باید ابتدا در این سایت ثبت‌نام کنید و شناسه ثبت دامین دریافت کنید.

بدون داشتن شناسه ایرنیک شما نمی‌توانید دامنه.ir ثبت کنید. نکته قابل‌توجه برای این پسوند این است که بعد از پرداخت و ثبت این پسوند باید منتظر باشید تا ایرنیک دامنه شما را تایید کند.

ممکن است ایرنیک برای تایید دامنه از شما درخواست ارسال مدارک کند و اگر طی ۱۰ روز پس از ثبت سفارش مدارک را ارسال نکنید دامنه تایید نمی‌شود و آزاد می‌شود که در این صورت هر شخص دیگری می‌تواند آن دامنه را ثبت کند.

البته نگران پولی که پرداخت کردید و دامنه برایتان ثبت‌ نشده نباشید، چون شما می‌توانید از جایی که دامنه را خریده‌اید درخواست کنید تا هزینه آن دامنه را به شما برگردانند.

مسئله‌ای که برای هزینه دامنه.ir وجود دارد این است که ایرنیک نیز به شرکت‌های هاستینگ نمایندگی ثبت دامنه ارائه می‌دهد؛ این یعنی دامنه را به قیمت بسیار پایین با نمایندگان حساب می‌کند و شرکت‌های هاستینگ هم بر اساس سیاست‌های خود قیمت‌گذاری می‌کنند.

نکته ای که هنگام خرید دامنه باید در نظر داشته باشید این است که حتماً دامنه را از شرکتی معتبر خریداری کنید چرا که اگر اینطور نباشد و یک از سایتی که پشت آن وب سایت یک شخص است دامنه بخرید ممکن است دچار مشکل شوید .

اما مشکل چیست ؟ مشکل اینجاست که شما وقتی دامنه می خرید و سایت راه اندازی می کنید و سایت شما معروف می شود و کلی هزینه و زمان صرف کرده اید تا سایت به این مرحله برسد اما اگر زمان تمدید دامنه فرا برسد و آن سایت دیگر به فعالیت خودش ادامه ندهد و وجود نداشته باشد و شما به پنل اصلی رجیسترار دسترسی نداشته باشید نمی توانید دامنه را تمدید کنید.

خرید دامنه ارزان در صبا هاست

اینجاست که تمامی زحمات شما یک دفعه به باد می رود و دیگر باید منتظر باشید تا دامنه منقضی و سپس آزاد شود و اگر کسی آن را دامنه زودتر از شما ثبت نکرده باشد ، آن شما می توانید دامنه را دوباره ثبت کنید .

توجه داشته باشید آزاد شدن دامنه های بین المللی 75 الی 90 روز طول می کشد .

در حال حاضر در ایران ارزان‌ترین قیمت دامنه را شرکت صبا هاست ارائه می‌دهد و صبا هاست یکی از بزرگترین مراکز ثبت دامنه در ایران است .

برای خرید دامنه از صبا هاست از لینک https://saba.host/domain-price می توانید استفاده کنید. .

صبا هاست کار تمدید دامنه و انتقال دامنه هم انجام می دهد . یعنی شما می توانید دامنه ای که از شرکت دیگری خریداری کرده اید را به این شرکت با قیمت کمتر منتقل کنید .

با توجه مواردی که در بالا گفته شد تنها موردی که باید هنگام خرید دامنه توجه داشته باشید این است که اولاً دامنه را از یک سایتی بخرید که ای نماد داشته باشد. مورد دوم اینکه دامنه را از شرکت بخرید نه از سایت‌هایی که پشت آن‌ها یک شخص است. مورد سوم این است که از شرکت معتبر خریداری کنید نه شرکتی که تازه یک تا شش ماه است که تاسیس شده است.

این نکته هم مدنظر داشته باشید که شرکت هر چه شناخته‌شده‌تر باشد بهتر است و شرکت باید به نام شما دامنه را ثبت کند و هر زمان که نیاز داشته باشید به شما کد انتقال دامنه را بدهد تا شما بتوانید دامنه را به شرکت‌های دیگر منتقل کنید.

اگر هنگام خرید دامنه این موارد را در نظر داشته باشید می‌توانید دامنه را هرچقدر هم ارزان بود بدون شک خریداری کنید .

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: