jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۷۰۳ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۲۱:۰۱

همزمان با پنجاهمین سالگرد روز زمین مطرح شد

کاهش چشمگیر آلودگی هوا در چند شهر بزرگ جهان

تجزیه و تحلیل‌های زیست‌محیطی نشان می‌دهد محدودیت‌های تردد و توقف فعالیت‌های صنعتی که به منظور مهار شیوع کروناویروس جدید انجام گرفته، منجر به کاهش بی‌سابقه آلودگی هوا در سراسر جهان شده است.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، شهرهای بزرگ که با بدترین وضعیت آلودگی هوا در جهان مواجه بودند، در مدت زمان سه هفته اعمال محدودیت‌های مقابله‌ای با کروناویروس، شاهد کاهش ذرات کشنده آلاینده تا ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته بوده‌اند.

کارشناسان ۱۰ شهر بزرگ در سراسر جهان را مورد مطالعه قرار دادند که میزان نسبتاً بالایی از ابتلا به کروناویروس و اقدامات مقابله‌ای با شیوع این بیماری را اتخاذ کرده‌اند.

این مطالعه سطوح ذرات میکروسکوپی مضر موسوم به PM ۲.۵ را مقایسه کرده است. این آلاینده که قطری کمتر از ۲.۵ میکرومتر دارد، بسیار خطرناک تلقی می‌شود، چرا که می‌تواند در اعماق ریه‌ها نفوذ کرده و به اندام‌های دیگر و جریان خون منتقل شود که خطرات جدی برای سلامتی به همراه دارد.

هفت شهر از ۱۰ شهر مورد مطالعه از جمله دهلی نو، سئول، ووهان و بمبئی شاهد پیشرفت چشمگیر در کیفیت هوا بودند. شهرهایی که همیشه دارای سطح بالاتری از آلودگی PM۲.۵ بوده‌اند، شاهد بیشترین افت سطوح آلودگی نیز بودند.

این گزارش همزمان با پنجاهمین سالگرد روز زمین منتشر شده که امسال بر اقدامات اقلیمی متمرکز شده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا در حال حاضر یک بحران جهانی بهداشت است، زیرا سالانه جان هفت میلیون نفر را می‌گیرد. دانشمندان می‌گویند کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای جهانی بهترین روش برای پاکسازی هوا و جلوگیری از مرگ ومیرهای ناشی از آلودگی است.

نویسندگان این گزارش می‌گویند اگرچه انتظار می‌رود آلودگی هوا دوباره با شروع مجدد فعالیت‌های اقتصادی پس از کروناویروس افزایش یابد اما این شرایط خارق‌العاده نشان می‌دهد چگونه تغییرات در فعالیت‌های جوامع می‌تواند تأثیر مهمی بر محیط و هوای تنفسی بگذارد.

بنا بر گزارش سی‌ان‌ان، کارشناسان اعلام کردند در حالی که بسته شدن ناگهانی همه کارخانه‌ها و ممنوعیت تردد خودورها در جاده‌ها راه حل پایداری نیست اما می‌تواند راه حلی برای حفظ شرایط جوی در شرایط موجود باشد.

حرکت به سمت منابع پایدار انرژی برای تولید برق، محدود کردن خرید افراد به کالاهای اساسی، انتخاب حالت‌های پاک‌تر حمل و نقل از جمله پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در شرایط شیوع کرونا که آلودگی هوا می‌تواند منجر به افزایش مرگ و میرهای ناشی از این عفونت ویروسی شود نیز توصیه می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر