jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۲۶۴۴۹۲ ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۱۱:۰۳

هزینه حج تمتع حدود ۳۳ تا ۴۱ میلیون تومان تعیین شد که زائران در قسط اول ۲۵ میلیون تومان پرداخت کردند و قسط دوم که حدود ۸ تا ۱۶ میلیون تومان است، بعد از معاینات پزشکی از زائران دریافت می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین از  خبرگزاری فارس، نام‌نویسی از مشمولان حج تمتع ۹۹ از نهم اسفندماه آغاز و هزینه حج تمتع نیز حدود ۳۳ تا ۴۱ میلیون تومان تعیین شد.

دلیل تفاوت هزینه کاروان‌های حج تمتع ۹۹

دلیل اصلی این تفاوت قیمت نیز متفاوت بودن سطح کیفیت محل اسکان زائران در عربستان به ویژه مکه مکرمه است؛ به طوری که با توجه به متفاوت بودن سطح کیفیت هتل‌ها، هزینه کاروان‌ها هم متفاوت است و سایر خدمات زائران به صورت یکسان ارائه می‌شود.

با توجه به بالا بودن این هزینه و احتمال تأمین نشدن آن از سوی ودیعه‌گذاران، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت از امکان پرداخت هزینه حج تمتع در دو قسط خبر داد و مقرر شد در قسط اول زائران خانه خدا ۲۵ میلیون تومان با احتساب سود ودیعه‌گذاری پس از ثبت‌نام اولیه بپردازند.

قسط دوم هزینه حج بعد از معاینات پزشکی دریافت می‌شود

بر همین اساس بیشتر زائرانی که ثبت‌نام کرده بودند، برای تکمیل روند ثبت‌نام این هزینه را به صورت الکترونیکی پرداخت کردند. البته زمان پرداخت قسط دوم مشخص نبود و به گفته اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت زائران برای پرداخت قسط دوم باید منتظر اطلاعیه سازمان حج و زیارت باشند.
همچنین با توجه به تحریم‌ها و لزوم برداشت حساب ارزی از TBI به نظر می‌رسید که سازمان حج و زیارت با هماهنگی دولت اواخر فروردین ماه از زائران قسط دوم را اخذ کند، اما اکنون با برنامه‌ریزی صورت گرفته توسط مسؤولان و هماهنگی انجام شده، قرار است پرداخت قسط دوم حج تمتع از اواخر اردیبهشت‌ماه و پس از انجام معاینات پزشکی از زائران گرفته شود.

زائران برای پرداخت ۸ تا ۱۶ میلیون باقی‌مانده هزینه حج آماده باشند

یعنی زائران کمتر از ۲ ماه قبل از اعزام فرصت دارند که بر اساس کاروان انتخابی قسط دوم هزینه حج تمتع که حدود ۸ تا ۱۶ میلیون تومان است، بپردازند. امسال به دلیل شیوع کرونا و درخواست عربستان از کشورهای اسلامی برای عدم برنامه‌ریزی حج تمتع سال جاری، وضعیت برپایی مناسک حج مشخص نیست، اما مسؤولان کشورمان همچنان در حال برنامه‌ریزی هستند تا زائران در این زمینه متضرر نشوند. البته در صورت عدم برپایی حج تمتع از سوی سعودی‌ها، همانطور که رئیس سازمان حج و زیارت مطرح کرده است زائرانی که هزینه حج را پرداخت کرده‌اند، در صورت افزایش هزینه حج در سال آینده دیگر نیازی به پرداخت هزینه بالاتر نخواهند بود و افزایش قیمت‌ها مشمول آن‌ها نمی‌شود.

۲۸ درصد ظرفیت کاروان‌ها همچنان خالی است

اکنون که کمتر از دو ماه دیگر تا اعزام زائران خانه خدا باقی مانده است، هنوز ۲۸ درصد ظرفیت کاروان‌های حج تمتع خالی است و به گفته حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت تاکنون بیش از ۷۲ درصد کاروان‌های حج تمتع تکمیل شده است.

به گزارش فارس، بر اساس تفاهم‌نامه حج تمتع ۸۷ هزار و ۵۰۰ ایرانی به حج تمتع امسال مشرف می‌شوند. این تفاهم‌نامه قبل از شیوع کرونا منعقد شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر