jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۶۳۷۶۳ ۲۵ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۸:۳۹

توافق کاهش تولید نفت اعضای اوپک و کشورهای غیرعضو این سازمان با قبول کاهش ۱۰۰هزاربشکه‌ای از سوی مکزیک نهایی شد.

title
به گزارش جام جم آنلاین  از تسنیم، پیرو برگزاری نهمین نشست اضطراری اوپک‌پلاس در روز پنج‌شنبه، دهمین نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک‌پلاس با حضور ویدئوکنفرانسی 23 کشور حاضر، برگزار شد و مکزیک نیز پای توافق کاهش تولید را با قبول خود، امضا کرد و بر این اساس 23 تولیدکننده عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سرانجام پس از ساعت‌ها و روزها مذاکرات فشرده درباره توافق کاهش تولید روزانه 9.7میلیون‌بشکه‌ای برای ماه‌های مه و ژوئن به اجماع رسیدند.
بیژن زنگنه، وزیر نفت بعد از این نشست در خصوص جزئیات این توافق گفت: این نشست در ادامه نشستی که روزهای پنجشنبه و جمعه (21 و 22 فروردین‌ماه) برگزار شده بود، تشکیل شد که در آن نشست برای کاهش 10میلیون‌بشکه‌ای عرضه روزانه نفت توافق شده بود.
وی افزود: تنها اندکی مشکل با مکزیک وجود داشت که بر اساس تقسیم‌های توافق اولیه قرار بود مکزیک روزانه 400 هزار بشکه از عرضه نفت خود بکاهد که وزیر انرژی این کشور قبول نداشت. در این مدت صحبت‌هایی شد و قرار شد مکزیک در ماه‌های مه و ژوئن روزانه 100 هزار بشکه از عرضه نفت خود کم کند و گفتند بقیه آن را آمریکا قول داده است از جانب مکزیک کم کند.
وزیر نفت با بیان اینکه به این ترتیب توافق نهایی شد و این توافق از یکم مه اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: برای 2 ماه مه و ژوئن 10 میلیون بشکه از عرضه کم می‌شود؛ در 6 ماه بعد از آن، عرضه روزانه 8 میلیون بشکه کاهش می‌یابد و طی 16 ماه پس از آن، یعنی از ابتدای سال 2021 تا آوریل 2022 نیز روزانه 6 میلیون بشکه از عرضه نفت کاسته خواهد شد، بقیه تصمیم‌ها مربوط به کشورهای تولیدکننده نفت خارج از اوپک‌پلاس می‌شود.
زنگنه با ابراز اینکه گفته شده است وزیران نفت و انرژی G20 نیز قبول کرده‌اند روزانه سه میلیون و 700 هزار بشکه از عرضه نفت را به‌مدت یک سال کاهش دهند، ادامه داد: ترتیبات این توافق نیز با هماهنگی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) مشخص می‌شود؛ ضمن اینکه عربستان، کویت و امارات نیز به‌صورت داوطلبانه افزون بر کاهش‌های اتخاذشده، روزانه حدود 2 میلیون بشکه دیگر نیز از عرضه خود کم خواهند کرد.
وزیر نفت گفت: ایران به‌دلیل تحریم به‌همراه لیبی و ونزوئلا از کاهش عرضه معاف است.
وی درباره قیمت مورد انتظار نفت پس از این توافق گفت: باید منتظر واکنش بازار ماند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر