jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۵۵۶ ۲۳ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۳:۲۳

محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه سمنان باندی شفاف طراحی کردند که خاصیت تسهیل و تسریع بهبود زخم‌‌‌‌های عمیق را دارد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، عوامل خطر در زخم‌‌‌‌های ترمیم نشده مانند احتمال عفونت‌‌‌‌های باکتریایی و از دست رفتن سریع آب بدن در موضع زخم باعث می‌‌‌‌شود استفاده از باند‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌ اهمیت یابد. باند‌‌‌‌ها با ممانعت از عفونت‌‌‌‌های باکتریایی و حفظ رطوبت در موضع زخم، بهبود آن را تسریع می‌‌‌‌کنند. به منظور تولید باندی مناسب جهت پوشاندن و تسریع در بهبود زخم‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌های عمیق، حامد دائمی، محمد صادق نوربخش، سیده سحر حسینی سالکده و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه سمنان باندی شفاف از جنس تری‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌بوتیل آمونیوم آلژینات با سطحی اصلاح شده از کاتیون‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌های پلی‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌اورتان (CPU) طراحی کردند. سپس ویژگی‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌های فیزیکوشیمیایی این باند به وسیله روش‌‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین امکان بقای سلول‌‌‌‌ها و نحوه بهبود زخم در حضور باند در شرایط آزمایشگاهی بررسی شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌المللی ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است، نشان داد، باند ساخته شده برای بقای سلول‌‌‌‌ها مناسب است و مهاجرت فیبروبلاست‌‌‌‌ها را تسهیل می‌‌‌‌کند. علاوه بر این، سطح اصلاح شده از کاتیون‌‌‌‌های پلی‌‌‌‌اورتان در برابر باکتری‌‌‌‌های آزمایش شده (استافیلوکوک اورئوس و اشرشیاکولی به عنوان نمونه‌‌‌‌ای از باکتری‌‌‌‌های گرم مثبت و گرم منفی) 100 درصد آنتی‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌باکتریال بوده و اجازه نفوذ به باکتری‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌دهد. مقایسه این باند با نمونه‌‌‌‌های کنترل روی زخم‌‌‌‌های حیوانات مدل آزمایشگاهی نشان داد، سطح اصلاح شده از کاتیون‌‌‌‌های پلی‌‌‌‌اورتان به دلیل ممانعت از عفونت‌‌‌‌های باکتریایی، افزایش رسوب کلاژن در موضع زخم و تقویت ایجاد عروق خونی فعال، باعث بهبود سریع‌‌‌‌تر زخم‌‌‌‌ها می‌‌‌‌شود. 

نتایج این پژوهش می‌‌‌‌تواند برای تولید نسل جدیدی از باند‌‌‌‌های تسریع‌کننده بهبود زخم‌‌‌‌های عمیق مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

رابطه مخرب چاقی و رفلاكس

دكتر حسن طاهری، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش از اثرات زیانبار چاقی و پرخوری بر عملكرد دستگاه گوارش می‌گوید

رابطه مخرب چاقی و رفلاكس

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش