jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۵۵۶ ۲۳ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۳:۲۳

محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه سمنان باندی شفاف طراحی کردند که خاصیت تسهیل و تسریع بهبود زخم‌‌‌‌های عمیق را دارد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، عوامل خطر در زخم‌‌‌‌های ترمیم نشده مانند احتمال عفونت‌‌‌‌های باکتریایی و از دست رفتن سریع آب بدن در موضع زخم باعث می‌‌‌‌شود استفاده از باند‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌ اهمیت یابد. باند‌‌‌‌ها با ممانعت از عفونت‌‌‌‌های باکتریایی و حفظ رطوبت در موضع زخم، بهبود آن را تسریع می‌‌‌‌کنند. به منظور تولید باندی مناسب جهت پوشاندن و تسریع در بهبود زخم‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌های عمیق، حامد دائمی، محمد صادق نوربخش، سیده سحر حسینی سالکده و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه سمنان باندی شفاف از جنس تری‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌بوتیل آمونیوم آلژینات با سطحی اصلاح شده از کاتیون‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌های پلی‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌اورتان (CPU) طراحی کردند. سپس ویژگی‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌های فیزیکوشیمیایی این باند به وسیله روش‌‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین امکان بقای سلول‌‌‌‌ها و نحوه بهبود زخم در حضور باند در شرایط آزمایشگاهی بررسی شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌المللی ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است، نشان داد، باند ساخته شده برای بقای سلول‌‌‌‌ها مناسب است و مهاجرت فیبروبلاست‌‌‌‌ها را تسهیل می‌‌‌‌کند. علاوه بر این، سطح اصلاح شده از کاتیون‌‌‌‌های پلی‌‌‌‌اورتان در برابر باکتری‌‌‌‌های آزمایش شده (استافیلوکوک اورئوس و اشرشیاکولی به عنوان نمونه‌‌‌‌ای از باکتری‌‌‌‌های گرم مثبت و گرم منفی) 100 درصد آنتی‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌باکتریال بوده و اجازه نفوذ به باکتری‌‌‌‌ها نمی‌‌‌‌دهد. مقایسه این باند با نمونه‌‌‌‌های کنترل روی زخم‌‌‌‌های حیوانات مدل آزمایشگاهی نشان داد، سطح اصلاح شده از کاتیون‌‌‌‌های پلی‌‌‌‌اورتان به دلیل ممانعت از عفونت‌‌‌‌های باکتریایی، افزایش رسوب کلاژن در موضع زخم و تقویت ایجاد عروق خونی فعال، باعث بهبود سریع‌‌‌‌تر زخم‌‌‌‌ها می‌‌‌‌شود. 

نتایج این پژوهش می‌‌‌‌تواند برای تولید نسل جدیدی از باند‌‌‌‌های تسریع‌کننده بهبود زخم‌‌‌‌های عمیق مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش