سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات برجامی، عملا هیچ محدودیتی در حوزه فنی نداریم، افزود: این بدان معناست که صنعت هسته‌ای کشور هر تحقیق و توسعه‌ای که نیاز داشته باشد، انجام می‌دهد و این در حالی است که ما در برجام هستیم، در عین حال همه محدودیت‌ها و سقف‌ها کنار گذاشته شده است.
کد خبر: ۱۲۶۳۴۵۵

به گزارش جام جم آنلاین از فارس٬ بهروز کمالوندی امروز (چهارشنبه) در چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای طی اظهاراتی عنوان کرد: با برداشتن گام پنجم عملا ما در حوزه فنی هیچ محدودیتی نداریم.

وی افزود: این بدان معناست که صنعت هسته‌ای کشور هر تحقیق و توسعه‌ای که نیاز داشته باشد، انجام می‌دهد و این در حالی است که ما در برجام هستیم، در عین حال همه محدودیت‌ها و سقف‌ها کنار گذاشته شده است.

کمالوندی ادامه داد: کار تحقیق و توسعه در حوزه‌های مختلف و به ویژه در انواع سانتریفیوژهای جدید به خوبی پیش می‌رود. الان به ظرفیت تولیدی رسیدیم که تقریبا ظرفیت قبل از برجام است حتی بدون اینکه سانتریفیوژها را افزایش دهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: اگر سانتریفیوژها را افزایش دهیم وضعیت بهتری قبل از برجام داریم. چند ماشین سانتریفیوژ ما به فازی رسیدند که می‌توانیم آنها را صنعتی کنیم و فرمایش رهبر معظم انقلاب که وظیفه‌ای را برای سازمان مشخص کردند برای غنی سازی ۱۹۰ هزار سو قادر به انجام آن هستیم و قطعا با وضعیت امروز ما غنی سازی بالای ۲۵۰ هزار سو قابل تحقق است.

وی یادآور شد: البته بنای کشور بر این است که به ظرفیت یک میلیون «سو» برسیم.

کمالوندی به سالن مونتاژ سانتریفیوژ پیشرفته اشاره کرد و گفت: کار این سالن به اتمام رسیده و قادر به ساخت روزانه ۶۰ سانتریفیوژ پیشرفته است. الان دارای این ظرفیت هستیم و می‌توان گفت که وضعیت ما نسبت به قبل از برجام به گونه‌ای است که می‌توانیم بگوییم چیزی وجود ندارد که قبل از برجام داشتیم و الان نداریم. مگر مقداری ذخایر که این ذخایر نیز به سرعت در حال جبران شدن است و با افزایش ظرفیت در مسیری قرار می‌گیریم که ذخایر مواد هسته‌ای ما نه تنها تفاوتی با قبل از محدودیت‌های برجام ندارد٬ بلکه در شرایطی به مراتب بهتر از قبل قرار داریم.

قرار بود تعدادی رادیوداروی جدید رونمایی شود

کمالوندی که با شبکه خبر گفتگو می‌کرد٬ به دستاوردهای جدید صنعت هسته‌ای نیز اشاره کرد و گفت: تعدادی رادیوداروی جدید قرار بود در روز ملی فناوری‌ هسته‌ای رونمایی شود که در حوزه سرطان‌های لنفاوی، سینه و پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر کدام محصول جدیدی است. همچنین ۴۹ ماده دوتره به دوتره‌های قبلی اضافه می‌شود که جمعا ۱۵۰ نوع دوتره می‌شود. دوتره استفاده‌های دارویی و تحقیقاتی دارد و این حوزه جدیدی است و چند سال اخیر وارد آن شدیم و ایران را جزو چند کشور مهم دنیا قرار می‌دهد.

وی افزود: ما در حوزه دوتره وارد صادرات هم شدیم. البته در آینده که مراکز علمی و تحقیقاتی و دانشگاهی ما مصرف کننده شوند٬ بیشتر در داخل مصرف خواهد شد.

طراحی ساخت دستگاه FTIR برای آنالیز ایزوتوپ‌های پایدار

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به طراحی ساخت دستگاه FTIR برای آنالیز ایزوتوپ‌های پایدار در آب‌های با غناهای مختلف یا شتاب دهنده داینامیترون که برای کاربرد تحقیقاتی و صنعتی استفاده می‌شود٬ نیز اشاره کرد و افزود: کارهای ساختمانی مرکز مهم یون درمانی یا بیمارستان هسته‌ای در کرج به خوبی پیش می‌رود که در حوزه درمان سرطان‌ها است و با یک تفنگ الکترونی تومور را نشانه می‌گیرد که درمان قطعی بسیاری از تومورهاست.

کمالوندی همچنین گفت که صنعت هسته‌ای در سه حوزه پزشکی هسته‌ای٬ صنعت و انرژی قرار دارد آن چه که تا به حال مردم شنیده‌اند نیروگاهی و غنی سازی بوده و در حالی که این همه صنعت هسته‌ای نیست و در هر روز زندگی مردم این صنعت دخیل است. آنهایی که به مراکز پزشکی هسته‌ای مراجعه می‌کنند از محصولات تولید سازمان انرژی اتمی استفاده می‌کند.

وی افزود: حدود یک میلیون بیمار برای موارد تشخیصی و درمانی از محصولات سازمان انرژی اتمی استفاده می‌کنند. در حوزه انرژی نیروگاه دوم بوشهر را داشتیم که عقب افتادگی به لحاظ زمانی نداریم.

معاون سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: الان به طور مثال ۶۷ میلیون بشکه نفت از واحد اول نیروگاه بوشهر صرفه جویی شده و چیزی حدود سه و نیم تا چهار میلیارد دلار است و بیش از آنچه که سرمایه‌گذاری شده برگشته است.

قرار بود امروز همزمان با چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای از ۱۲۲ دستاورد جدید سازمان انرژی اتمی در یک سال گذشته رونمایی شود که به دلیل شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا قرار است جشن روز ملی فناوری هسته‌ای در فرصتی دیگر برگزار شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
کدام تیم قهرمان جام حذفی می‌شود؟
پرسپولیس
استقلال

نیازمندی ها