jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۲۷۸ ۱۹ فروردين ۱۳۹۹  |  ۰۵:۰۳

به گفته سازمان بهداشت جهانی، پشه و حشرات و نیش آنها نمی‌تواند ویروس کرونا را به انسان انتقال دهد.برای از بین بردن پشه ها باید اب های راکد را از محل زندگی زدود و اقدامات مقابله ای انجام داد.احتمال اینکه مگس با قرار گرفتن روی سطح الوده و پرواز به محل دیگر ویروس کرونا را انتقال دهد بشیار پایین است.

title
به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان،  با نزدیک شدن به فصل گرما و ازدیاد حشرات و آفات در این فصل و با وجود شیوع بیماری کرونا و احتمال ماندگاری این ویروس حتی در فصل گرما انتقال این ویروس از طریق حشرات یکی دیگر از دغدغه‌ها و سوال‌های مهم افراد در این روز‌ها شده است.
 
سازمان بهداشت جهانی به این نگرانی پرداخت و به این پرسش پاسخی کوتاه داد که افراد نمی‌توانند از طریق نیش پشه به ویروس کرونا مبتلا شوند.
 
به گفته سازمان بهداشت جهانی تا به امروز، هیچ مدرکی مبنی بر شیوع ویروس کرونا از طریق پشه‌ها وجود نداشته،کروناویروس جدید یک ویروس تنفسی است که در درجه اول از طریق قطرات ایجاد شده هنگام آلوده شدن فرد آلوده یا عطسه یا از طریق قطرات بزاق یا ترشحات از بینی گسترش می‌یابد.
 
همچنین این ویروس می‌تواند از طریق لمس کردن سطحی که یک فرد آلوده به ویروس قبلا آن را لمس کرده، انتقال یابد.
 
همچنین کنستانتین کیتایف، حشره شناس و متخصص دی ان‌ای گفت: حشرات که با ظهور بهار و تابستان در خاک روسیه و در نقاط دیگر جهان ظاهر می‌شوند ناقل عفونت کرونا‌ویروس نیستند.
 
این متخصص گفت: چینی‌ها قبلاً تحقیقی را انجام داده اند که در آن متوجه شده اند که پشه‌ها و همچنین مگس‌ها ناقل کرونا‌ویروس نیستند. در نتیجه هیچ چیز برای ترس وجود ندارد.
 
به گفته سازمان بهداشت جهانی پشه‌ها می‌توانند بیماری‌های دیگری از جمله زیکا، مالاریا و تب زرد را گسترش دهند، بنابراین سازمان بهداشت جهانی هنوز هم توصیه می‌کند که افراد برای جلوگیری از گزش این حشرات باید اقداماتی را انجام دهند، پوشیدن لباس‌های آستین بلند به رنگ روشن و همچنین ماده دافع کننده حشرات می‌تواند شما را در خارج از منزل حفظ کند و همچنین شما باید حتماً آب راکد را از بین ببرید تا پشه‌ها وسوسه نشوند در آنجا پرورش یابند.
 
همچنین یولیا لووتسوا، حشره شناس تایید کرد که جامعه علمی هیچ اطلاعی در مورد اینکه پشه‌ها بتوانند ناقل کرونا‌ویروس باشند بدست نیاورده است.
 
وی گفت: همین مسئله را می‌توان به مگس‌ها نیز نسبت داد. می‌توان تصور کرد که بیمار از بر روی دست خود عطسه می‌کند و مگس بلافاصله روی آن می‌نشیند و سپس به سمت شخص دیگری پرواز می‌شود و او را آلوده می‌کند، اما احتمال آن بسیار پایین است.
 
مطابق مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، شستن دست‌ها و دست نزدن به صورت، دو راه برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری تنفسی است، همچنین افرادی که مریض هستند باید در خانه بمانند و از دیگران دور باشند.
به گفته انجمن کنترل پشه آمریکا، تا کنون هیچگونه علائمی از انتقال ویروس کرونا از طریق نیش پشه و مگس وجود نداشته، اما حشرات نقش مهمی در انتقال بسیاری از بیماری‌های مهم دیگر دارند.
 
برای انتقال کرونا، ویروس نیاز به تکثیر دارد

انجمن کنترل پشه آمریکایی افزود: برای انتقال ویروس از طریق پشه و نیش کنه ویروس باید بتواند در پشه یا کنه تکثیر یابد.
 
مگس‌ها و پشه‌ها ظاهراً در برابر بیماری کشنده ویروس کرونا که جان افراد بسیار زیادی را در سراسر جهان را به خطر انداخته، مصون هستند.
 
تماس فرد با فرد هنوز راه اصلی شیوع ویروس است، به همین دلیل مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها همچنان پوشیدن دستکش و استفاده از ماسک‌های صورت و دور ماندن از مکان‌های شلوغ و پرازدحام اجتماعی را توصیه می‌کنند.
 
براساس آخرین اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، بیش از یک میلیون نفر در جهان به بیماری کرونا ویروس آلوده شده اند، بیش از ۵۰ هزار بیمار نیز جان باخته اند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
الزامات اقناع افکار عمومی

الزامات اقناع افکار عمومی

رهبر عالیقدر انقلاب در دیدار با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت اقناع افکار عمومی به منظور همراه‌سازی مردم در رعایت ضوابط و شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کردند.

در نقد، اسیر هواهای نفسانی نشویم

در نقد، اسیر هواهای نفسانی نشویم

تخریب و انتقاد در تعریف ماهیت و معنا با هم متفاوت هستند. به عبارتی، راه نقد از تخریب جداست، چرا که نقدکردن ملزومات و شرایطی دارد که یک منتقد باید به علم و تخصص آن مجهز باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر