jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۳۰۶۱ ۱۶ فروردين ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۹

مسئولیت سنگینی است، صدا و سیما باید بتواند برنامه هایی جذاب و شاد و در عین حال تاثیرگذار بر جامعه، مردم و فرهنگ کشور تولید کند و با شبکه های ماهواره ای هم رقابت کند.

حالا وقتی بحث تعطیلات نوروز به میان می آید خواه ناخواه توقعات هم از این سازمان بیشتر می شود و مردم منتظر دیدن برنامه هایی متفاوت از دیگر ایام سال هستند. برنامه هایی که باید جامع نیاز طیف های مختلف مخاطبان باشند.

امسال و در شرایط خاص پیش آمده که ویروس کرونا معضلات بسیاری را ایجاد کرده بود، انتظار می رفت صدا و سیما برنامه های موفق تری داشته باشد. اما انصاف این است که ببینیم سازمان با چه شرایطی و معضلاتی روبه رو بوده و چه چیزهایی را از سر گذرانده است.

اول از همه باید این نکته را مدنظر داشت که همین معضل کرونا تا چه اندازه شرایط را برای تولید و ضبط برنامه ها دشوار کرد. طبعا همانطور که کرونا تمام شئونات زندگی عادی ما را تحت الشعاع قرار داد، برنامه‌ریزی‌های نهادها و سازمان‌های مختلف از جمله صدا و سیما را دچار تغییر و به هم ریختگی کرد.

معضل بزرگ تر و جدی تر اما چیزی است فراتر از ماجرای شیوع یک ویروس. اگر نگاهی منتقدانه به برنامه های صدا و سیما داشته باشیم می بینیم محدودیت های مالی کار را سخت کرده است. کمبود منابع مالی طبعا سازمان را به سمت و سویی می برد که نتواند انتظارات مخاطبان را چندان برآورده کند.

این مشکل را هم خود سازمان نمی تواند حل کند و انتظار می رود دولت به این نکته توجه کند. دولت همانطور که به بهداشت و سلامت مردم توجه می کند، باید حواسش به این نکته هم باشد که جامعه در هر حال نیاز به پخش برنامه هایی با کیفیت بالا از رادیو و تلویزیون دارد.

هر قدر برنامه های رسانه ملی جالب‌تر و جاذب‌تر باشد، دست شبکه های ماهواره ای از خانه ها و به تبع آن از تاثیرگذاری بر جامعه کوتاه تر می شود. امیدوارم دولت به مسئله مهم کمبود بودجه صدا و سیما توجه نشان دهد و فضا را برای تولید برنامه های بهتر در آن فراهم کند.

برنامه هایی که تاثیرگذاری بهتری بر جامعه داشته باشند و بتوانند در عرصه فرهنگسازی برای جامعه پررنگ تر عمل کنند.

حسن بنیانیان - دبیر کمیسیون فرهنگی شورای انقلاب فرهنگی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر