jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۲۶۰۴۳۱   ۳۰ بهمن ۱۳۹۸  |  ۱۸:۴۹

کمیساریای حقوق بشر عراق از ثبت ۹۲۶ مورد شکایت علیه ائتلاف آمریکایی به علت قتل و کشتار غیر نظامیان خبر داد.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، «علی البیاتی» عضو کمیساریای حقوق بشر عراق (وابسته به پارلمان) خبر داد که مردم عراق تاکنون ۹۲۶ مورد شکایت علیه اقدامات ائتلاف آمریکایی نزد دولت ثبت کرده‌اند.

به نوشته وبگاه شفق نیوز، او گفت که این شکایت‌ها از سوی ساکنان استان‌های الانبار، نینوی و کرکوک است که نزدیکانشان در خلال بمباران‌های جنگنده‌های آمریکایی آسیب دیده یا کشته شده‌اند.

به گفته علی البیاتی، نیمی از شکایت‌ها به موارد کشته شدن نزدیکان مربوط می‌شود و ما بقی سطوح مختلف جراحات را در بر می‌گیرد.

او همچنین گفت که تعداد بسیاری از آسیب دیدگان و شاکیان، شکایت خود را ثبت نکرده‌اند.

این عضو کمیساریای حقوق بشر عراق افزود: «ائتلاف بین‌المللی چندی پیش اعتراف کرد [مدعی شد]که در خلال سال‌های مبارزه با داعش نزدیک به ۱۳۷۰ شهروند سوری و عراقی به وسیله بمباران‌های این ائتلاف کشته شده‌اند؛ در حالی که گزارش‌های بین‌المللی بی طرف از کشته شدن ۱۱۸۰۰ نفر و مجروحیت ۸۰۰۰ تن فقط در عراق و سوریه حکایت دارند.»

او در ادامه گفت که دولت عراق خواستار آغاز روند قضایی و پرداخت غرامت به قربانیان شده است؛ چرا که این موضوع نقض قوانین بین‌المللی و انسانی و توافقات چهارگانه ژنو است که طرف‌های درگیر را از هدف قرار دادن غیر نظامیان بر حذر می‌دارد.

از زمان تشکیل ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در مرداد ماه ۹۳، جنگنده‌های این کشور برای مقابله با داعش اقدام به بمباران شدید مناطق غیر نظامی و شهروندان در عراق و سوریه کرد‌ه‌اند که این مورد در جریان آزادسازی شهر رقه در شمال سوریه بیش از هر جای دیگری مشهود بود؛ به طوری که عفو بین‌الملل در اردیبهشت ماه ۹۸ در گزارشی اعلام کرد که در جریان بمباران جنگنده‌های آمریکایی ۱۶۰۰ غیر نظامی در شهر رقه کشته شده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر