سخنگوی طرح کمک معیشت حمایتی:

ادغام کمک معیشتی و یارانه نقدی خلاف قانون است

سخنگوی طرح کمک معیشت حمایتی گفت:‌ طرح نمایندگان مجلس برای ادغام یارانه نقدی و کمک معیشتی و پرداخت آن به همه یارانه بگیران به زیان خانوارهای نیازمند است.
کد خبر: ۱۲۴۶۳۶۹
ادغام کمک معیشتی و یارانه نقدی خلاف قانون است

به گزارش جام جم آنلاین، حسین میرزایی در گفتگو با فارس، در مورد طرح برخی از نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق مبنی بر ادغام و یک کاسه کردن یارانه نقدی ماهانه و کمک معیشت حمایتی خانوار گفت:‌ این طرح نمایندگان در صورتی که تصویب شود، هم به زیان خانوارهای نیازمند خواهد بود و هم بر خلاف تبصره 14 قانون بودجه سال 98 مبنی بر شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از دریافت یارانه نقدی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 11.9 میلیون خانوار اصلا خودرویی ندارند، گفت: این افراد در واقع به هیچ وجه از بنزین یارانه‌ای 1500 تومانی استفاده نمی‌کنند و بهره‌ای از آن ندارد و در واقع این افراد مستحق دریافت بسته کمک معیشت خانوار هستند.

به گفته سخنگوی طرح کمک معیشت حمایتی، از آغاز اجرای این طرح، پس از طی شدن فرایند اعتراض و ایجاد سامانه ثبت درخواست غیرحضوری رسیدگی، 3.4 میلیون نفر جدید به مشمولان دریافت کمک معیشتی اضافه شدند و در واقع کسانی که باید طبق معیارهای پایگاه رفاه ایرانیان این بسته‌های کمک معیشتی را دریافت کنند، هر 3 مرحله این بسته را دریافت نموده‌اند.

میرزایی گفت: متاسفانه یکی از نمایندگان مجلس گفته است وزارت رفاه افراد را به بهانه‌های مختلف حذف کرده است؛ این گونه نیست؛ بلکه بر اساس شاخص‌های مختلف که بارها اعلام کرده‌ایم وضعیت مالی افراد را در سامانه رفاه ایرانیان بررسی می‌کنیم و بر اساس این شاخص‌ها و طبق اطلاعات درآمدی و اموال افراد کسانی را حذف کرده‌ایم و علت حذف را هم به خود افراد اعلام کرده‌ایم.

وی این را هم گفت: بارها تاکید کرده‌ام حساب فردی برای کار شخصی و حساب شرکتی برای کار تجاری است و اینکه گفته شود افرادی در شرکت‌ها کار می‌کنند که پول شرکت به حساب آنها می‌آید و ادعا می‌کنند این گردش مالی مربوط به من نیست این پذیرفته نیست و تخلف محسوب می‌شود و مشکل این است که آن فرد باید رفتار اقتصادی خود را اصلاح کند. اینکه همین فرد به نماینده مجلس حوزه انتخابیه خود مراجعه و بگوید وزارت رفاه بی دلیل مرا حذف کرده است، اصلا این طور نیست و تمامی گردش‌های مالی که با حساب فرد صورت گرفته متعلق به او محسوب می‌شود.

سخنگوی طرح کمک معیشت حمایتی گفت: بارها از نمایندگان مجلس دعوت کرده‌ایم که برای بازدید از سامانه رفاه ایرانیان تشریف بیاورند و آنها نیامدند و حتی از آنها درخواست کردیم فرصتی فراهم کنند که به مجلس برویم و گزارش کنیم، اما این فرصت هم فراهم نشده است.

میرزایی اضافه کرد:‌حتی نامه نگاری به دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی انجام دادیم که نیروی مستقر در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی قرار دهند و بر فرایند کارهای ما نظارت کنند، زیرا وزارت رفاه به صورت شفاف عمل می‌کند و ابایی از شفافیت ندارد. به شرط اینکه وقتی نمایندگان ناظر می‌آیند گزارشی از یافته‌های خود را به مردم و رسانه ها ارائه کنند تا برای مردم نیز مسئله روشن شود.

به گفته وی طرح ارائه شده در مجلس کاملا به ضرر اقشار نیازمند بوده و با اصل هدفمندی یارانه ها در تضاد است. به عنوان مثال برای یک خانوار 5 نفره در ماه مجموعا 432 هزار و 500 تومان یارانه نقدی و بسته حمایتی واریز می‌شود، اما اگر طرح نمایندگان تصویب شود مجموع دریافتی همین خانوار به 360 هزار تومان کاهش می‌یابد. یعنی یک خانوار نیازمند 70 هزار تومان کمتر دریافت خواهد کرد و تعداد مشمولان بسته حمایتی بی‌جهت افزایش پیدا می‌کند.

سخنگوی طرح کمک معیشت حمایتی این را هم گفت: بر اساس تبصره 14 قانون بودجه 1398 خود مجلس تصویب کرده که باید دولت سه دهک بالای درآمدی را شناسایی و از دریافت یارانه نقدی حذف کند، اما با این طرح جدید مجلس دوباره نمایندگان می‌خواهند بگویند به سه دهک بالا نه تنها یارانه بلکه بسته کمک معیشتی نیز پرداخت شود.

میرزایی گفت:‌در صورت تصویب طرح نمایندگان مجلس باید به 78 میلیون نفر یارانه بگیر کنونی همزمان بسته کمک معیشتی نیز پرداخت شود که این هم به ضرر اقشار مستضعف و هم برخلاف قانون بودجه 98 و هم برخلاف قانون هدفمندسازی یارانه‌هاست که در آن قانون گفته بود یارانه‌ها به صورت هدفمند به افراد نیازمند پرداخت شود.

وی در پایان گفت:‌ از نمایندگان مجلس دعوت می‌کنیم که برای بازدید از سامانه رفاه ایرانیان تشریف بیاورند و به مردم گزارش دهند.

سخنگوی طرح کمک معیشت حمایتی گفت:‌در حال حاضر 60 میلیون ایرانی هر 3 مرحله کمک حمایت معیشتی را دریافت کرده‌اند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها