الزام قانونی نصب کارتخوان پزشکان تا پایان بهمن

پزشکان موظف شدند که بر اساس قانون، پایانه‌های فروشگاهی یا کارتخوان مطب‌ها را تا پایان بهمن ۹۸ نصب و ثبت کنند.
کد خبر: ۱۲۴۵۴۵۵
الزام قانونی نصب کارتخوان پزشکان تا پایان بهمن

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، بر اساس تفاهم نامه امضا شده بین سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی کشور، پزشکان موظف شدند که بر اساس قانون، پایانه‌های فروشگاهی یا کارتخوان مطب‌ها را تا پایان بهمن ۹۸ نصب و ثبت کنند.

سازمان نظام پزشکی طی بیانیه‌ای به مباحث مطرح شده درباره امضای این تفاهم‌نامه پاسخ داد.

در این بیانیه آمده است:

«در تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ بر اساس مذاکرات کارشناسی بیش از یک ماه، مشاوره و جلسات متعدد با اعضای هیات رییسه مجمع عمومی، شورای عالی سازمان نظام پزشکی و همچنین روسای شوراهای هماهنگی سراسر کشور و بر اساس اولین مصوبه سی‌امین و سی و یکمین جلسه شورای عالی نظام پزشکی در ۹۸/۹/۲۸ و ۹۸/۱۰/۲۶ سازمان نظام پزشکی برای پیشگیری از ضرر و زیان های احتمالی همکاران مندرج در قوانین مالیاتی موظف به تسریع در عقد تفاهم نامه با سازمان امور مالیاتی شد.

برخی از دوستان به صورت حضوری، تلفنی و حتی در فضاهای مجازی نسبت به چگونگی عقد این تفاهم نامه و همچنین مفاد مندرج در آن ابهامات یا اشکالاتی داشتند که در بندهای ذیل به پاره ای از آنها اشاره می شود:

الف: بر اساس بند «ی» تبصره ۶ قانون بودجه ۱۳۹۸، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می شود، مکلف بودند در چهارچوب آیین نامه تبصره ۲ ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب چهارم اسفند ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

طی این مدت بسیاری از اعضا و از جمله مسئولین سازمان در مصاحبه ها و نوشتار مختلف نسبت به تبعیض مشهودی که نمایندگان مجلس بر اساس اطلاعات نادرست مرکز پژوهش های مجلس در قانون بودجه ۹۸ روا داشته بودند معترض شدند و نسبت به اعمال تبعیض و «اتهام فرار مالیاتی» اعتراض همه جانبه صورت گرفت.در ادامه با اضافه شدن ۱۵ صنف و ۵۰ شغل عملاً موضوع این تبعیض منتفی گردید.

ب: با اضافه شدن صنوف و مشاغل پنجاه گانه، سازمان امور مالیاتی به آنها فرصت داد تا پایان دی ماه ۹۸ نسبت به ثبت در سامانه اقدام نمایند و این خود محملی شد تا برخی همکاران و از جمله برخی مسئولین نظام پزشکی سراسر کشور از سازمان مرکزی بخواهند در مذاکرات خود با مسئولین سازمان امور مالیاتی بخواهند فرصت ثبت کارتخوان اعضای نظام پزشکی نیز علی رغم پایان پذیرفتن در شهریور ماه ۹۸ همسان با سایر مشاغل تا پایان دی ۹۸ تمدید شود.

بر اساس بررسی های بعدی و با پایان یافتن فرصت جامعه پزشکی مشخص شد که طبق قانون، دادستان سازمان امور مالیاتی با تمام ادارات امور مالیاتی سراسر کشور مکاتبه و با جرم انگاشتن عدم ثبت گروه پزشکی پس از شهریور ۹۸ و تلقی کتمان دارایی، درخواست ارسال اسامی برای اعمال قانون و وضع جرایم داشت لذا از آنجا که مهلت ثبت در سامانه دوبار قبلاً تمدید و بخش قابل توجهی از همکاران مشمول جرایم مندرج در قانون می شدند درخواست مهلت مجدد طی یک مکاتبه معمولی میسر نبود.

حفاظت از منافع صنفی بر اساس قانون سازمان نظام پزشکی حکم می کرد که مسئولین این سازمان در جایگاه حفظ شئون و حمایت از همکاران از مراجع پیگیر بخواهند رویکرد قهری که در ادبیات برخی از آنها جاری و ساری بود را تغییر دهند تا شاهد مشارکت بیشتر باشند.

ج: سازمان نظام پزشکی بر حسب وظیفه حمایت از همکاران و جلوگیری از آسیب آنها و با توجه به جرایم مندرج در قانون از قبیل جرایم مالی، ممنوع الخروجی و حتی مسدودسازی مطب ها، بر اساس موارد پیشگفت، عافیت طلبی را وانهاده و انتقادهای تند برخی همکاران را که البته آنها هم از سردلسوزی یا عدم اطلاع کافی است به جان و دل خریده و بر اساس نص صریح مصوبه شورای عالی مورخ ۹۸/۱۰/۲۶و بر اساس اهداف زیر با سازمان امور مالیاتی به امضای تفاهم نامه مبادرت گردید:

۱. تغییر رویکرد سلبی به ایجابی: به عبارت مناسب تر به سازمان امور مالیاتی توصیه شد با توجه به اطلاعات کافی از ثبت نام شده ها، شایسته است رویکرد خود را از گفتمان قهری و قضایی به نگرشی برخواسته از فرهنگ تشویق و ترغیب تغییر دهد. آنها نیز با دیده باز پذیرفتند که این پذیرش در مصاحبه های بعدی بیشتر رخ نمود. بند دوم تفاهم نامه و اشاره به حداکثر تشویق ها و بخشودگی جرایم شاهد بر این مدعاست و انشا الله در مکاتبه با سازمان های نظام پزشکی سراسر کشور و در جلسات رودر رو، امتیازات و تشویق‌های مورد توافق طرفین ارائه می‌گردد.

۲. درخواست مهلت جدید با عنایت به اضافه شدن مشاغل دیگر. هرچند این مشاغل تا پایان دی مهلت داشتند اما خوشبختانه با مذاکرات جدید، مهلت ویژه اعضای نظام پزشکی تا پایان بهمن ماه جاری تمدید گردید. پس از آن مجری موظف است بر اساس مفاد قانونی از مرحله تشویق به جرایم قانونی وارد شود.

۳. اصل هر مذاکره و مفاهمه ای انتخاب روش فعال بر روش های غیر فعال است. اساس چنین فعالیت هایی هم برای هر صنف و سازمانی رعایت اصل برد برد خواهد بود. انتظار برد یک طرفه در یک مفاهمه معقول راه به بیراهه و محکوم به شکست است. در امضای تفاهم نامه فوق الاشاره سازمان نظام پزشکی به بند «ل» ماده سوم وظایف خود تاسی و سازمان امور مالیاتی هم به مواد پیشگفت قانونی تکیه نموده است.

۴. برای مدیریت سازمان نظام پزشکی و برخی تحلیل گران حوزه سلامت پیش بینی اینکه علی رغم همه تذکرات و اطلاع رسانی ها، برخی تعمداً یا سهواً به قانون تمکین ننمایند دور از ذهن نبود، لذا در تفاهم نامه، بندی در نظر گرفته شد (بند ۳) تا سازمان امور مالیاتی قبل از هرگونه اعمال قانونی موضوع را از طریق سازمان نظام پزشکی پیگیری نماید. باورمان این است که این نیز فرصتی بسیار اندک خواهد بود تا سازمان نظام پزشکی آخرین تلاش های خود را برای جلوگیری از هرگونه آسیبی به همکاران بکار بندد تا مبادا در وضعیت اقتصادی موجود بر اعضای محترم فشار مضاعفی وارد آید.

نیک می دانیم که مشغله کاری فوق العاده اعضا باعث می شود بسیاری از مطالب را به صورت خلاصه بخوانند، حال آنکه تسلط بر قانون بخصوص قوانینی که بر حقوق افراد تکیه دارد مستلزم مطالعه دقیق و مو به موی آن خواهد بود.

برای برخی این مسئله مطرح شده است که هرچه می خواهد بگوید هر که می خواهد! به این قانون نباید تمکین نمود. یا برخی نظام پزشکی ها بر این باور باشند که به قانون عمل ننمایند.

گفتنی است بر اساس بند «ل» ماده ۳ قانون نظام پزشکی و نیز قانون جدید پایانه فروشگاهی مسئولیت تضامنی نظام پزشکی ها قابل کتمان نیست، لذا سازمان نظام پزشکی مطالعه دقیق مفاد قانون «پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» را که پس از تصویب در جلسه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی و تایید از سوی شورای نگهبان در تاریخ یکم آبان، برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ گردیده به همه افراد حقیقی و مسئولین نظام پزشکی سراسر کشور توصیه می نماید. در اینجا برای تنویر افکار عزیزان عضو و رعایت اختصار فقط به یکی از مواد آن اشاره می کنیم:

«ماده۲۴ـ در صورت عدم رعایت احکام مذکور در ماده (۲) این قانون، سازمان موظف است مراتب تخلف را به وی و مرجع صادرکننده مجوز فعالیت واحد متخلف اعلام کند.

مرجع مذکور مکلف است حداکثر ظرف مدت یک هفته از اعلام سازمان، نسبت به اخطار کتبی به واحد متخلف اقدام کند.

چنانچه واحد مذکور ظرف مدت ده‌ روز از تاریخ دریافت اخطار، نسبت به عضویت در سامانه مؤدیان اقدام نکند، برای بار اول به مدت دو هفته و برای بار دوم از دو تا شش ماه با اعلام مرجع صدور مجوز، توسط نیروی انتظامی، و در مورد کسب و کارهای مجازی، توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، تعطیل یا مسدود خواهد شد.

در صورتی که پس از گذشت پانزده‌ روز، مرجع صادرکننده مجوز تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ابلاغ نکند، سازمان موظف است رأساً تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه مذکور ابلاغ کند. در این صورت، مرجع صادرکننده مجوز با متخلف در پرداخت مالیات و جریمه‌ها مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

تبصره ۱ـ در صورت تداوم تخلف واحد کسب و کار پس از گذشت یک سال، مجوز فعالیت واحد متخلف توسط مرجع صادرکننده مجوز ابطال خواهد شد.

تبصره ۲ـ بانک مرکزی موظف است درگاه‌ها و پایانه‌های پرداخت واحد متخلف را در زمان تعطیلی یا تعلیق فعالیت آن واحد، مسدود کند.»

پزشکانی که تاکنون موفق به ثبت پایانه‌های فروشگاهی (کارتخوان بانکی) نشده‌اند، بر اساس تفاهمنامه امضا شده بین سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی کشور ملزم به انجام این کار تا ۳۰ بهمن ۹۸ شدند.

روسای سازمان نظام پرشکی و سازمان امور مالیاتی کشور بر سر اجرای کامل بند «ی» تبصره ۶ قانون بودجه ۱۳۹۸ کشور و نیز تبصره ۲ ماده ۱۶۸ قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرایی و همچنین قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان بر اساس مفاد فوق به تفاهم رسیدند.

بر اساس بند ۱ این تفاهمنامه که به امضای محمدرضا ظفرقندی رییس کل سازمان نظام پزشکی و امیدعلی پارسا رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور رسید، سازمان نظام پزشکی با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و اجرایی خود تا ۳۰ بهمن ۹۸ مابقی اعضای خود که موفق به نصب کارتخوان و ثبت در سامانه نشده‌اند را برای جلوگیری از جرایم قانونی موظف به اقدام قانونی خواهد کرد.

همچنین سازمان امور مالیاتی نیز به آن دسته از مودیانی که تا مهلت فوق اقدام به اعمال قانون نمایند حداکثر تشویقات و تسهیلات مقرر در بخشودگی مالیاتی را اعمال خواهد کرد.

این تسهیلات شامل بخشودگی جرائم مالیاتی برای مشمولانی است که تا مهلت مقرر (۳۰ بهمن ۹۸) پایانه‌های فروشگاهی را نصب و مورد استفاده قرار بدهند.

هر دو سازمان بر اساس بندهای ۳ و ۴ تفاهمنامه موظف شدند با مشمولانی که تکالیف قانونی خود را انجام ندهند حسب مفاد قوانین مذکور اقدام کنند.

به موجب بند «ی» تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، همه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران، سازمان نظام دامپزشکی یا سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چهارچوب آیین‌نامه تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به نصب، راه‌اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال ۱۳۹۸ اقدام کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها