نماینده روسیه در اتحادیه اروپا:

گام‌های برجامی ایران قابل بازگشت است

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا گفت: اقدامات ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش قابل بازگشت است.
کد خبر: ۱۲۴۳۰۵۱
گام‌های برجامی ایران قابل بازگشت است

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، ولادیمیر چیزوف، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا در گفتگو با خبرگزاری اینترفکس گفت: با نظر هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در برهه حساسی تشکیل شد، موافق است.

وی تصریح کرد: به‌طور قطع شرایط (پیرامون برجام) حساس است. این نه تنها نظر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بلکه دیدگاه طرف‌های دیگر برجام نیز هست. ایرانی‌ها مشخص کرده‌اند که اگر تا اوایل ماه ژانویه اقدام مثبتی صورت نگیرد احتمال دارد گام پنجم خود را بردارند.

این مقام روس افزود: هرچند، باید این موضوع را پذیرفت که هر آنچه ایرانی‌ها تاکنون انجام داده‌اند قابل بازگشت است. یکی باید به آنها تضمین بدهد، آنها هر قدمی که برمی‌دارند را بررسی می‌کنند و کاری انجام نمی‌دهند که قابل بازگشت نباشد.

به گفته چیزوف، نهادهای اتحادیه اروپا هنوز بر این باورند که برجام را می‌توان حفظ کرد.

وی خاطر نشان کرد: با این حال، ایمان به این مسئله (حفظ برجام) روز به روز قوی‌تر نمی‌شود. رایزنی‌ها پس از نشست شش دسامبر کمیسیون مشترک میان تمام بازیگران (توافق) ادامه دارد. هلگا اشمید در اتحادیه اروپا، تروئیکای اروپا، روسیه، چین و به‌طور قطع ایران. آمریکا پس از خروج از توافق دیگر در این رایزنی‌ ها نقشی ندارد و نه تنها چنین کار ی کرده است، بلکه مانع از اجرای این توافق توسط دیگر طرف‌ ها نیز می‌شود.

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد: ایرانی‌ها حق دارند که می‌گویند مزایای برجام تاثیر ضعیفی داشته و آنها بهره کمی از سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران، یعنی اینستکس برده‌اند. این تنها یک طرف قضیه است، مسئله دیگر تاثیر ناچیز رفع تحریم‌ها برای ایران است.

چیزوف ادامه داد: حتی اگر همین فردا سازوکار اینستکس به ظرفیت کامل خود برسد، ایران هنوز ارز خارجی کافی برای انجام تراکنش‌های مالی از طریق این سازوکار را ندارد. با این همه، امکاناتی نیز از طریق اینستکس وجود دارد. ایران همچنین سازوکار مشابهی به نام نهاد ویژه مالی و تجاری (STFI) در پاسخ به اینستکس ایجاد کرده و این دو، با هم در تعامل هستند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها