jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۲۴۲۵۶۲ ۲۶ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۳:۰۹

رئیس شورای شهر تهران:

کیفیت هوا در پایتخت افتضاح است

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه وضعیت کیفیت هوا در پایتخت افتضاح است، گفت: این موضوع نیاز به تصمیم ویژه حاکمیتی دارد.

کیفیت هوا در پایتخت افتضاح است

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، محسن هاشمی در حاشیه یکصد و هشتاد و سومین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره موضوع آلودگی هوا،‌ اظهار داشت: من تذکراتی در این زمینه داده‌ام ولی برای اینکه نظر کامل‌ام را بدانید مصاحبه دقیقی اخیراً در یک شبکه تلویزیونی داشته‌ام و مفصل دلایل آلودگی هوا در پایتخت را مطرح کرده‌ام.

وی افزود: بخش حاکمیتی، دولت، شورای شهر و همه در موضوع آلودگی هوا دخیل هستند و در مصاحبه اخیرم نیز مقصران را اعلام کرده‌ام. کافی است نیم ساعت وقت بگذارید ولی خواهشاً سخنانم را تقطیع نکنید.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شهردار تهران اعلام کرده هوای پایتخت آنقدر آلوده بوده که شب گذشته باید تهران را تخلیه می‌کردند و آیا نظر شما نیز این چنین است، گفت: من مدام شاخص آلودگی هوا را کنترل کردم و عدد از 187 بالاتر نرفت.

هاشمی بیان داشت: آلودگی هوا منشأ آن مصرف سوخت بالا در پایتخت و نوع سوخت است که پدیده اینورژن یا وارونگی دما بر آن دامن می‌زند. باید تصمیم ویژه در این زمینه بگیرند و موضوع بیشتر حاکمیتی است.

وی تصریح کرد: در برخی از کشورها به طور مثال برای سیستم گرمایشی مصرف سوخت و گاز را حذف کرده و برق را جایگزین آن کرده‌اند و اگر این چنین مسأله‌ای در کشور ما بخواهد اجرایی شود نیز تصمیم حاکمیتی نیاز دارد.

رئیس شورای شهر بیان داشت: حمایت از حمل‌ونقل عمومی حائز اهمیت بوده و شهرداری و شورای شهر برنامه‌های خود را در این راستا اجرا می‌کند ولی باید توجه داشت که دستگاه‌های زیادی دخیل هستند از تصمیم برای بودجه و اعتبار گرفته تا موضوعات دیگر.

هاشمی گفت: شهرداری تهران از خدا می‌خواهد که 9 هزار اتوبوس و 3 هزار واگن در پایتخت داشته باشیم ولی این موضوع تصمیمات حاکمیتی می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت آلودگی هوا افتضاح است، گفت: از محل هدفمندی یارانه‌ها که 11 سال از اجرای این برنامه می‌گذرد یک ریال هم به شهرداری‌ها برای توسعه حمل‌ونقل عمومی اختصاص نیافته است و الان هم که سوخت گران شده هیچ میزانی به این مسأله اختصاص نداده‌اند و شهرداری‌ها از قبل 40 هزار میلیارد تومان طلبکار هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر