jamejamonline
سیاسی مجلس کد خبر: ۱۲۴۱۹۶۸ ۲۳ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۵:۲۶

سخنگوی ستاد انتخابات کشور خبر داد؛

احراز هویت رای دهندگان به صورت الکترونیکی

سخنگوی ستاد انتخابات کشور از احراز هویت رای دهندگان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت الکترونیکی خبر داد.

احراز هویت رای دهندگان به صورت الکترونیکی

به گزارش جام جم آنلاین، سید اسماعیل موسوی در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفت: در این دوره از انتخابات احراز هویت رای دهندگان را در سراسر کشور به صورت مکانیزه و سیستمی از طریق سامانه جامع انتخابات انجام خواهیم داد به این صورت که هر کدام از افرادی که برای رای دادن به شعب اخذ رای مراجعه می‌کنند، داشتن کد ملی و شناسنامه آن‌ها کفایت می‌کند و ما از بانک اطلاعاتی سازمان ثبت احوال کشور اطلاعات سجلی آن‌ها را استعلام می‌کنیم.

وی افزود: با این کار ما تا حد قابل توجهی از رای دادن‌های تکراری و رای دادن با شناسنامه افرادی که نیستند یا فوت کرده اند جلوگیری می‌کنیم.

اقای موسوی گفت: درباره رای گیری الکترونیکی هم این آمادگی وجود دارد و ما هم اکنون ۳۴ هزار صندوق رای الکترونیک داریم که می‌توانیم در شعب اخذ رای سراسر کشور این کار را انجام دهیم.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: جلسات کارشناسی و مدیریتی متعددی با همکارانمان در شورای نگهبان در این زمینه تشکیل داده ایم که این جلسات همچنان در حال برگزاری است که اگر به نتیجه نهایی برسد آمادگی آن را داریم که در بسیاری از استان‌های کشور انتخابات را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم، اما فعلا باید منتظر نتایج این نشست‌ها باشیم.

وی با اشاره به این که تجربه خوبی از انتخابات الکترونیکی در دوره‌های قبل به دست آمده است، گفت: در انتخابات دوره قبل شورا‌ها در ۱۳۹ شهر در استان‌های مختلف انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد.

موسوی افزود: با تجربه‌ای که از برگزاری انتخابات شورا‌ها به صورت الکترونیکی به دست آمد مشکلات فنی در کمیته فناوری اطلاعات جمع بندی و رفع شد و دقت عمل کافی به عمل آمد تا در سیستم‌های جدیدتر این مشکلات اصلاح شود.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور برگزاری انتخابات شورا‌ها به صورت الکترونیکی در ۱۳۹ شهر را تجربه‌ای موفق در رای دادن مردم و اعلام نتایج حوزه‌ها و شهر‌ها دانست و گفت: در کمتر از نیم ساعت بعد از انتخابات شورا‌ها در این شهر‌ها نتایج انتخابات اعلام شد.

وی افزود: در انتخابات شورا‌ها انتخاب برای تعیین ۷ تا ۹ عضو بود، اما با توجه به این که در حوزه‌های انتخابیه مجلس عموما تعداد نمایندگان در هر حوزه یک تا دو نفر است، کار برای برگزاری انتخابات الکترونیک راحت‌تر است.

موسوی تصریح کرد: در عین حال رای گیری الکترونیکی مستلزم موافقت نهایی شورای نگهبان است.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به این که براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، وزارت کشور مکلف است تا در زمینه اخذ رای، شمارش و اعلام نتیجه از فناوری‌های نوین در انتخابات استفاده کند، گفت: قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هم به گونه‌ای اصلاح شده که این تکلیف برای وزارت کشور تعیین شده است.

وی افزود: از همان زمان ما برای تدارک مقدمات و تاییدیه ابزار و تجهیزات موردنیاز برای برگزاری انتخابات الکترونیکی اقدام کردیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر