jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۱۲۴۳ ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

این روزها یعنی از حدود دو هفته پیش تاکنون دغدغه هنرمندان و فعالان صنایع دستی شده پیش‌نویس لغو معافیت مالیاتی که دولت به مجلس ارائه کرده، همان پیش نویسی که قرار است تنها امتیاز هنرمندان پروانه‌دار و تعاونی‌های تولید صنایع دستی و سنتی را بر باد دهد و دردی بشود روی بقیه دردهایشان.

روی درد گرانی روزافزون مواد اولیه تولید، روی اجاره بالای کارگاه و آب و برق و هزینه حمل و نقل که با گرانی بنزین هر روز بیشتر می‌شود و نمایشگاه‌های پولی و ...
این روزها هنرمندان شهر جهانی خلاق بندرعباس هم به جای خوشحالی از درج نام شهرشان در فهرست شهرهای خلاق جهانی، نگران تصویب این
پیش‌نویس و لغو معافیت مالیاتی شان هستند که می‌تواند آخرین تیر خلاص به کسب و کارشان باشد. یکی از آنها فائقه عسکری، مدیر تعاونی گلابتون قشم و خانه صنایع دستی روستای بلندو در بندرعباس است.
عسگری از سال 64 فعالیت خود را به‌صورت حرفه‌ای در حوزه صنایع دستی آغاز کرده و در چند دوره موفق به کسب عنوان تعاونی برتر استان شده است؛ همچنین سه اثر برقع قشم، شلوار گلابتونی لنگه و حصیر میناب را ثبت ملی کرده و محصول ارنی ( شال بندری) محصول تولیدی این تعاونی توانسته است مهر اصالت بین المللی را دریافت کند.
وی در زمینه رو دوزی سنتی شروع به فعالیت کرده و الان 200نفر صنعتگر در تعاونی وی مشغول به کار هستند که 11 نفر آنها به صورت ثابت و مداوم مشغول تولید صنایع دستی هستند.
مدیر خانه صنایع دستی روستای بلندو بیشترین مشتریان محصولات تولیدی خود را به‌جز هرمزگان، دو استان اصفهان و تهران معرفی می‌کند و
به جام‌جم می‌گوید به خاطر تورم، مواد اولیه را گران می‌خریم و صنعتگران هم به تبع آن دستمزد خود را افزایش می‌دهند که این عامل باعث شده کمی دچار مشکل شویم و خریدار چندانی در زمان فعلی نداشته باشیم. وی با اشاره به حضور خود در چند نمایشگاه خارجی می‌گوید: در نمایشگاه شارجه و سوئد شرکت کردم و نمایشگاه عمان را با هزینه شخصی رفتم که هیچ کمکی از سوی دولت و متولیان انجام نشد. اگر یارانه یا حمایت خاصی وجود داشت به‌راحتی می‌توانستیم با شرکت در نمایشگاه‌های خارجی به‌ویژه در کشورهای همسایه با توجه به این‌که محصولاتمان مورد پسند مردم مناطق حاشیه خلیج فارس است، راه صادرات محصولات خود را هموار کنیم و برای تأمین معیشت بیش از 200 صنعتگر عضو تعاونی نیز قدم خوبی برداشته می‌شد.
مدیرتعاونی گلابتون قشم با بیان این‌که از حمایت سازمان صنعت و معدن در نمایشگاه‌ها رضایت نسبی دارد، تاکید می‌کند: کمک‌هایی شده اما ظرفیت‌های موجود، بیشتر مرهون تلاش خود ما و صنعتگران بوده و حمایت‌ها به اندازه تلاش ما نبوده است.
عسگری می‌گوید: خیلی حمایت خاصی نمی‌شود. در گذشته هزینه غرفه و نمایشگاه‌ها را می‌پرداختند، اما در زمان فعلی توانایی حضور در نمایشگاه‌ها را نداریم.
مدیرتعاونی گلابتون قشم با گلایه می‌گوید: با روند فعلی ما از متولیان اصلا انتظار حمایت مالی نداریم، کاش لااقل ما را درگیر پروسه‌های اداری و
خسته کننده نکنند. بهترین کاری که دولت می‌تواند برای ما انجام دهد راه بازار را برای ما باز کند و در معرفی محصولاتمان به کشورهای دیگر نظیر کشورهای خارجی همسایه همکاری کنند و مهم‌تر از همه طرح معافیت مالیاتی ما که مصوبه مجلس است را باطل نکنند.

مهین حیدری

ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر
مادر و دخترانه!

گفتگو با بازیگران سریال «مادرانه» که این روزها از آی‌فیلم بازپخش می‌شود

مادر و دخترانه!

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر