jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۰۰۶۲ ۱۰ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

موج بیماری آنفلوآنزا معمولا در فصل سرد سال به راه می‌افتد، البته عوامل دیگری هم در شیوع آن دخالت دارند که متاسفانه از سنوات گذشته در ایران وجود داشته است.

پیشگیری در این میان موضوع مهمی است که باید به آن توجه ویژه کرد. ما انتظار داریم همه نهادها برای تشویق شهروندان به پیشگیری، پای کار بیایند حتی بهتر است رسانه‌ها نیز ‌بخشی از این بار را به دوش بکشند. برای کاهش ابتلا به ویروس آنفلوآنزا باید در مکان‌های عمومی نکات لازم را یاد آوری کرد و بهتر است مدیران‌ در محیط‌های عمومی مثل مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات‌ برای کاهش شیوع‌ ویروس آنفلوآنزا برنامه داشته باشند.
واقعیت این است که ‌در کشورمان به پیشگیری پرداخته نمی‌شود، متاسفانه مجلس ‌و دولت‌ به این مهم توجه کافی نمی‌کنند؛ اما از آنجا که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان اکثرا پزشک هستند، مسائل پیشگیری و آموزش‌های عمومی به اندازه کافی در کمیسیون مطرح شده است. به نظرم تا اینجای کار، وزارت بهداشت با ساز و کار خوبی وارد عرصه شده و نمره نسبتا قابل قبولی می‌گیرد، ولی امیدوارم به هفته‌های آینده هم توجه داشته باشد و بتواند این موج را کنترل کند. در واقع با توجه به تجربیات سنوات گذشته ‌‌و سیر بیماری، باید به‌طور جدی‌تر از امروز به مساله ویروس آنفلوآنزا پرداخته شود.
‌ وزارت بهداشت برای مقابله با این ویروس با کمبود‌هایی روبه‌روست که عمده آن‌ هزینه‌بر بودن ماجراست؛ این‌که باید مراقبت‌های میدانی را افزایش بدهد و کارشناس‌ها و بازرس‌ها آماده باشند. در کنار آن، سازمان دامپزشکی هم باید فعالیت خودش را به‌طور جدی‌تر ادامه بدهد و محیط‌‌ مرغداری‌ها و دیگر محیط‌های این‌چنینی را بررسی و نسبت به تجمع پرندگان وحشی که به تالاب‌ها می‌آیند، نظارت کافی داشته باشد. البته در این بین باید به نحوه صید و شکار نیز توجه کافی شود.
پیشنهاد ما این است که در این موضوع آموزش و پروش هم غفلت نکند و اگر لازم است، مانند خطر آلودگی هوا، خطر آنفلوآنزا را جدی بگیرد و مدارس را تعطیل کند؛ طبیعتا این‌که بچه‌ای با آنفلوآنزا پشت نیمکت بنشیند، اصلا قابل توجیه نیست. در واقع روند مقابله با این موج، فقط مختص وزارت بهداشت نیست و نیازمند یک کار تیمی و شبکه محور همه سازمان‌ها و ارگان‌هاست. ‌

همایون هاشمی

رئیس فراکسیون غذا و دارو

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

محک‌ ماسک

محک‌ ماسک

دیروز بالاخره استفاده از ماسک در تمام محل‌های سرپوشیده اجباری شد و آن‌طور که بیشترمان در سطح شهر، ادارات، بانک‌ها و حمل‌ونقل عمومی شاهد بودیم ‌اغلب شهروندان این مقررات را رعایت کردند.

مهمان کرونا نشویم

مهمان کرونا نشویم

مسؤولان وزارت بهداشت در روزهای گذشته بارها برگزاری مراسم خانوادگی ‌را دلایل افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا عنوان کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر