نوانما برگزیده ها کد خبر: ۱۲۳۶۷۴۵ ۲۱ آبان ۱۳۹۸  |  ۱۰:۵۷

روایتی شنیدنی از سفر اربعینی جواد موگویی.

پادکست | سفرنامه صوتی «شاید اربعین» (روز بیست وچهارم - قسمت اول)

صبح بلیط گرفتم که عصر برگردم. نه از باب حوادث دیروز، پولم تمام شده و مجبورم.کاش میتوانستم بمانم و دریابم لایه‌های اجتماعی و سیاسی این اعتراضات را‌.
برای وداع رفتم حرم. یکهو یکی زد پشتم. همان میانسالی بود که مرا از معرکه نجات داد. آمده بود زیارت.سلامی داد و رفت.
رفتم بازار چرخی بزنم. با یک فروشنده لوازم آنتیک حرفی شدم. کم‌‌وبیش فارسی بلد بود. گفتم جنگ باایران رفتی؟
قسم حضرت عباس خورد که نرفتم. چندبار بلند بلند تکرار کرد! اصرار داشت من باور کنم. گفت چندسال فراری بوده که جنگ نرود.
میگفت شماها چرا هنوزم بعد این همه سال فیلم جنگی میسازید؟! چرا نمیگذارید فراموش بشه؟!
گفتم عراق به ما تجاوز کرد، برای همین میخواهید فراموش شود.ولی ما دفاع کردیم و برای‌مان مقدس است.
در باب اوضاع عراق حرفی شدیم. می‌گفت «فساد امان مردم را بریده. دولت کار نمی‌کند. اگر ایران نبود داعش نمی‌رفت ولی الان شما دخالت میکنید. مسئول دفتر نخست‌وزیر یه سپاهی‌ست!»
او میگفت و من افسوس میخوردم که چگونه افکار عمومی در عرض چندسال علیه ایران شده. درست مثل جنگ بوسنی‌و هرزگوین در دهه۷۰. که نیرو قدس رفت مسلمانان را از کشتار صربها نجات داد اما افکار عمومی را سپرد به آمریکایی‌ها! چندسال نگذشت که مردم بوسنی به یک دولت آمریکافیل رای دادند.
عراق نیز اینگونه است.لشگر نظامی ما پیروز میشود بر داعش چند ملیتی، لکن لشگر رسانه‌ای نداریم و میوه نبردهای‌مان را اغیار می‌چینند. درست مثل سوریه که روسیه نشسته بر سر سفره شهدای ما و فاطمیون و زینبیون و حیدریون.
فساد عراق را بلعیده لکن چرا معترضین ایران را مقصر فساد ۱۶ساله‌ی پس از صدام میدانند؟
چون سعودی خرج میکند که ایران را در نظر افکار عمومی مقصر نشان دهد.معترضین میانه ۱۵تا۳۰سال هستند‌. دقیقا نسلی که استبداد و جنایات صدام را ندیده. پرشور است و هیجانی و گوشش به الجزیره است و بی‌بی‌سی.
اما ما هیچی! اینجا حتی خبرنگار هم نداریم. صداوسیما و انبوهی از سایتهای اصولگرا هم مدام مخفی میکنند حقیقت عراق‌ را.
بله!همه عراق ضدایرانی نیست ولیکن جو معترضین ضد ماست. سیاست خبری‌مان ماست‌مالیه هر پدیده‌ایست‌! یاد گرفتیم بگوییم فتنه عربی، عبری، غربی! و با یک کلمه‌ی فتنه میخواهیم همه چیز را لاپوشانی کنیم! بدون اینکه برویم در میان لایه‌های اجتماعی سیاسیِ این پدیده‌ها. سردبیران سایتهای حزب‌اللهی نشستند در تهران و تحلیل میکنند حوادث عراق را! تا خبرنگاران میدانی الجزیره در خیابان‌های بغداد گزارش ضدایرانی بدهند به دنیا. حال بگوییم ملت عراق نمک‌نشناس‌ است! حماقت از خود ماست

منبع: جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: