jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۲۳۶۱۴۲ ۱۷ آبان ۱۳۹۸  |  ۱۱:۱۷

ایران در نامه‌ای به سازمان بین‌المللی دریانوردی این سازمان را از حمله به ۳ نفتکش خود مطلع کرده است.

ایران سازمان بین‌المللی دریانوردی را از حمله به ۳ نفتکش خود مطلع کرد

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، یک روزنامه آمریکایی مدعی شده ایران در نامه‌ای به اطلاع «سازمان بین‌المللی دریانوردی» رسانده سه نفتکش این کشور ظرف ۶ ماه گذشته در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفته‌اند.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده جمهوری اسلامی ایران در این نامه که هفته گذشته (۳۰ اکتبر) برای سازمان بین‌المللی دریانوردی ارسال شده گفته که مسیرهای تجاری در این دریا ناایمن هستند.

وال‌استریت‌ژورنال به استناد این نامه گزارش داد نخستین حمله روز ۱ آوریل اتفاق افتاده و در اثر آن نفتکش Happiness1 دچار «نقص موتور و از دست رفتن کنترل» شده است. حمله دیگر ماه آگوست علیه نفتکش Helm صورت گرفته و این نفتکش دچار «مشکلات فنی» شده است. سومین حمله هم روز ۱۱ اکتبر صورت گرفته. هر سه حمله در نزدیکی سواحل عربستان سعودی صورت گرفته است.

در این نامه با اشاره به حمله ۱۱ اکتبر، آمده است: «ما معتقدیم که این حمله توسط یک یا چند دولت سازمان‌دهی شده‌اند چون دو نفتکش‌ دیگر تحت پرچم ایران مشابه در نزدیکی همان منطقه مورد حمله قرار گرفته‌اند.»

در ادامه نامه آمده است: «نگرانی عمده در این خصوص این است که ماهیت سازمان‌دهی‌شده این حملات ظرف مدتی کوتاه در مکان‌های مشابه موجب شده دریای سرخ به مسیری ناامن برای سفر کشتی‌ها تبدیل شود.»

شرکت ملی نفتکش ایران تیرماه سال جاری بازگشت کشتی Happiness 1 به ایران از بندر جده عربستان را اعلام کرد. شرکت نفتکش ایران گفت این کشتی اردیبهشت‌ماه در فاصله هفتاد مایلی بندر جده دچار آبگرفتگی شد.

طبق اعلام شرکت ملی نفتکش ایران، کشتی HELM هم ۲۹ مردادماه در ۷۵ مایلی بندر «ینبع» در دریای سرخ دچار نقص فنی شده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

باید به تغییر نسخه اندیشید

باید به تغییر نسخه اندیشید

آنچه امروز در عرصه اقتصاد ایران می‌گذرد نشان‌دهنده و حکایتگر وجود مشکلی ساختاری و ساختی در اقتصاد کشور است،‌ مشکلی که رفع آن فقط از طریق بازطراحی بنیادین و انقلابی این اقتصاد و تغییر نسخه کلان حاکم بر آن امکان‌پذیر است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر