jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۵۲۸۶   ۰۹ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

یکی از تصورات غیرواقعی در افرادی که از شهرهای کوچک‌تر به تهران می‌آیند این است که امنیت در تهران به اندازه شهر خودشان نیست و تهران را شهر بی‌قانونی تصور می‌کنند.

عده‌ای دیگر هم تصور می‌کنند که امکانات و آزادی در تهران بهتر از شهرهای کوچک‌تر است و باید زمان سفر به تهران از این امکانات و آزادی استفاده کنند. به هر حال هر دوی این تفکرات می‌تواند موجب بروز رفتارهای ناهنجار در افراد شود. نمونه بروز نزاع بی‌اساس را در همین پرونده هم مشاهده می‌کنیم.
در مقابل با فردی روبه‌رو هستیم که برای دفاع از خود طرف مقابل دعوا را خلع‌سلاح کرده، اما به همین بسنده نکرده و خشمش باعث بروز جنایتی آنی شده است؛ در حالی که اگر سطح خشونت در فرهنگ جامعه کم شود، آن فرد می‌توانست بدون این‌که مهر قتل در پرونده قضایی‌اش بنشیند، با عنوان فداکاری برای جلوگیری از بروز خشونت در جامعه شناخته شود؛ چرا که در این پرونده چه بسا ممکن بود طرف مقابل دعوی مرتکب جرم شود.
پس کسی که برای جلوگیری از بروز خشونت اقدام کرده و حتی دستش هم زخمی شده، اگر در مجرای صحیح کنترل نفس قرار می‌گرفت؛ تبعات سنگینی متحمل نمی‌شد.

افسر افشار نادری

دکترای آسیب شناسی اجتماعی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر