jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۳۴۹۳۵ ۰۷ آبان ۱۳۹۸  |  ۱۶:۳۵

در این گزارش در میابید که چگونه زندان بوکا تبدیل به مدرسه‌ای برای تربیت وحشی‌ترین گروه‌های تکفیری و در راس آن‌ها داعش شده است.

زندانی برای پرورش وحشی‌ترین گروه‌های تکفیری +عکس

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، می‌گویند که هر آنچه که در عراق بعد از سال ۲۰۰۳ رخ داد عبارت از واکنش اقلیت سنی ضد اکثریت شیعه بود که بعد از مدت‌های طولانی حکومت بر عراق، قدرت را واگذار کرده بودند یا اینکه واکنش افسران ارتش صدام بود که مرکزیت خود را از دست داده بودند و می‌خواستند از نظام جدید انتقام بگیرند، اما تمامی حقایق و اتفاقات عراق بعد از ۲۰۰۳ عکس این مسئله را ثابت می‌کنند، حتی امروز بر عکس تمامی گفته ها، اتفاقات رخ داده با نظارت مستقیم آمریکایی‌ها با استفاده از مزدوران بعثی اش است.

روزنامه «الحیاه» چاپ لندن در شماره روز ۲۳ نوامبر ۲۰۱۵ گوشه‌های از مصاحبه مارتین گولف خبرنگار روزنامه «گاردین» با یکی از فرماندهان داعشی به نام «ابو احمد» را منتشر کرد، گولف در این مصاحبه در خصوص تاریخ تاسیس داعش و شخصیت ابوبکر البغدادی که سرکرده داعش شده بود با ابو احمد صحبت کرده بود، اما نکته‌ای که باعث شد این مصاحبه جالب شود اطلاعاتی بود که این داعشی ناخودآگاه از زندان آمریکایی «بوکا» در بصره به مخاطب می‌داد و اینکه چگونه این زندان تبدیل به مدرسه‌ای برای تربیت وحشی‌ترین گروه‌های تکفیری و در راس آن‌ها داعش شد.

زندان بوکا (به نام رونالد بوکا که گفته می‌شود در حملات یازده سپتامبر کشته شد) بازداشتگاهی بود که آمریکا در اطراف شهر ام القصر در استان بصره برپا کرده بود بسیار مورد توجه روزنامه نگاران و پژوهشگران قرار گرفت چرا که ابراهیم عواد البدری السامرائی که بعد‌ها با نام ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش شد در سال ۲۰۰۴ یکی از زندانیان آن بود.

اهمیت دادن روزنامه نگاران به زندان بوکا فقط به خاطر زندانی شدن البغدادی نیست بلکه اغلب سرکردگان این گروهک تروریستی مانند سمیر الخلیفاوی افسر بعثی خونخوار معروف به «حجی بکر» که سال ۲۰۱۴ در سوریه کشته شد در این بازداشتگاه زندانی بودند که در کمال تعجب همه آن‌ها با وجود خطرناک بودن آزاد شدند.

جالب اینجاست که ابو احمد در مصاحبه با گاردین اشاره به حضور قوی ابوبکر البغدادی به عنوان معاون ابو عمر البغدادی که جانشین ابومصعب الزرقاوی بود اشاره کرد و کاملا واضح اعتراف کرد: در آن زمان گروهک داعش با افسران بعثی در نظام سابق ارتباط برقرار کرده بود.

این اشاره سریع تاکید می‌کند که «ازدواج» بعثی‌ها با تکفیری‌ها زیر نظر آمریکایی‌ها در زندان بوکا با جمع شدن همه عناصر بعثی مجرم شامل افسران و نیرو‌های ویژه و گارد ریاست جمهوری با تکفیری‌های وهابی و خونخوار در یک جا صورت گرفت و داعش متولد شد، که تفکر الزرقاوی که قائل به هدف قرار دادن مسلمانان شیعه و مسیحیان و اقلیات‌های دینی و قومیتی به جای اشغالگران آمریکایی را سرلوحه خود قرار داد، این مسئله پس از به هلاکت رسیدن ابو عمر البغدادی و ابو ایوب المصری (رهبران سابق القاعده در عراق پس از الزرقاوی) و انتقال رهبری این گروهک به ابوبکر البغدادی شدت بیشتری به خود گرفت.

گولف در خصوص فضایی که نیرو‌های آمریکایی در زندان بوکا برای آماده سازی این گروهک متوحش که همه وحشی‌های بعثی و تکفیری را یک جا در خود جای داده بود گفته است: هیچ کس بی کار نبود، همه معلمان خوبی در داخل زندان داشتند و کمترین فضا برای اصلاح فکری وجود داشت.

ابو احمد در این زمینه می‌افزاید: آن‌ها (تکفیری ها) در بوکا با امثال من شروع کردند و بعد‌ها مسئله بسیار بزرگتر و قوی‌تر شد، الان هیچ کس نمی‌تواند این روند را متوقف کند، همه چیز از اراده ما و خود البغدادی و هر رهبر دیگر در این گروهک خارج شده است.

ابو احمد می‌افزاید: زندان در واقع محیطی بسیار خوب برای تفکر و طراحی بود و آنجا همه با هم توافق کرده بودیم که پس از آزادی دور هم جمع شویم، چون ارتباط گرفتن بسیار آسان بود. شماره تلفن مان را روی لباس زیر خود نوشتیم و وقتی از زندان خارج شدیم با یکدیگر تماس گرفتیم، من شماره تماس و آدرس همه اشخاصی که برایم مهم بودند را داشتم. در سال ۲۰۰۹ بسیاری از زندانیان دست به کار‌هایی زدند که قبل از دستگیری انجام می‌دادند، اما ما یاد گرفته بودیم خیلی بهتر از آن کار‌ها را انجام دهیم.

در پایان دیدار گولف می‌گوید که پس از آزادی البغدادی، ابو احمد هم آزاد شد و بلافاصله عناصر دیگری از داعش با وی در خانه‌ای در غرب بغداد دیدار کردند تا نبرد را از مقاومت ارتش اشغالگر آمریکا به جنگی خونین ضد شیعیان عراق تبدیل کردند.

عجیب نیست که شخصی که قرار است جانشین ابوبکر البغدادی شود ایضا بعثی بوده و هم سلولی ابوبکر البغدادی در زندان بوکا بود، عبدالله قرداش که به خاطر خونریزی هایش به «ویرانگر» ملقب شده است، ویرانگری که جز کشتار شیعیان و مسیحیان و اقلیت‌های دینی و قومیتی هم و غم دیگری ندارد، نه اشغالگران آمریکایی برایش ارزش دارند و نه صهیونیست ها.

این حقیقت را باید همه ان‌هایی که برخی از عراقی‌هایی که شیفته آمریکا شده اند بدانند، حقیقتی از طبیعت این گروهک‌های تروریستی که آمریکا بعد از جنگ سال ۲۰۰۳ در عراق آن را با اسم‌های پر زرق و برقی مانند الجهاد، ارتش اهل سنت و دولت اسلامی و... آن‌ها را ساخت و پشتیبانی کرد. آمریکایی که از مزدورانش رهبران و فرماندهان و خلیفه هایی ساخت تا عراق را به نابودی بکشانند و برای امنیت اسرائیل و منافع غیر مشروع اشغالگران آمریکایی یکدیگر را به قتل برسانند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر