jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۱۶۰۳   ۱۳ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

انواع ویروس‌های هپاتیت B، C و D عمدتا از طریق خون آلوده منتقل می‌شوند، اما انواع A و E با آب و غذای آلوده انتقال می‌یابند.

هپاتیت A از جنس هپاتوویروس بوده و سبب آسیب شدید کبدی می‌شود. دوره کمون هپاتیت A حدود چهار هفته بوده و علائم اولیه شامل سردرد، بی‌اشتهایی، تب، کسالت، دل درد، تهوع و استفراغ است. سپس علائم آسیب کبدی از جمله زردی، تیرگی رنگ ادرار و مدفوع بی‌رنگ بروز می‌کند. بیماران معمولا پس از چند هفته خودبه‌خود بهبود می‌یابند، اما به‌ندرت در سالمندان موجب مرگ می‌شود. عفونت هپاتیت A در اطفال بسیار خفیف بوده و اغلب بدون علامت است؛ لذا کودکان آلوده به عنوان مخزن پراکندگی ویروس عمل می‌کنند. به‌همین دلیل در برخی کشورهای توسعه یافته، از تردد کودکان در مزارع سبزی و صیفی‌جات ممانعت می‌شود. معمولا پس از یک بار ابتلا به هپاتیت A، ایمنی مادام‌العمر حاصل می‌شود.
فاضلاب مدفوعی و آب‌های آلوده منبع اصلی گسترش هپاتیت A هستند. به غیر از آب آلوده، ماهی و صدف دریایی، سبزی و میوه نیز در انتقال آلودگی نقش دارند. به‌طور ویژه میوه‌هایی که پوست‌گیری نمی‌شوند و سبزیجاتی که به‌صورت خام خورده می‌شو‌د بسیار مهم است. گاهی غذاهای سرد و آماده مصرف نظیر سالادها موجب انتقال بیماری می‌شود. دفع بهداشتی فاضلاب، شست‌وشوی دست پس از قضای حاجت و عدم به‌کارگیری فاضلاب انسانی به‌عنوان کود کشاورزی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری هستند. همچنین شست‌وشوی مکرر دست‌ها توسط کارگران مزارع کشاورزی، کارکنان رستوران‌ها و آشپزها و همچنین واکسیناسیون این افراد علیه هپاتیت A بسیار مهم است. پخت کامل غذا، پرهیز از مصرف ماهی نیم‌پخته، جوشاندن آب‌های مشکوک و ضدعفونی کردن سبزیجات خام از شاخص‌ترین راهکارهای نابودی ویروس هپاتیت A به‌شمار می‌رود. گفتنی است ویروس هپاتیت A تا مدتی می‌تواند در غذاهای اسیدی و حتی منجمد زنده بماند.
علائم بیماری هپاتیت E و راه‌های ابتلا به آن تا حدودی مشابه هپاتیت A است.
گرچه تفاوت‌هایی نیز وجود دارد؛ از جمله این‌که هپاتیت E موجب سقط جنین در زنان می‌شود. همچنین خوک مخزن هپاتیت E است و لذا به غیر از اغذیه یاد شده، گوشت خوک نیز در انتقال بیماری دخیل است.
از طرفی، ویروس هپاتیت E مقاومت کمتری در برابر حرارت دارد.

دکتر بهادر حاجی‌محمدی

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت خشکیده

مدیریت خشکیده

خشکسالی، شکارچی حیات وحش شده‌ است، فلامینگوها در بختگان زمینگیر شده‌اند و دوستداران محیط‌زیست برای نجات آنها به تکاپو افتاده‌اند، اما این داستان تلخ محدود به بختگان و جوجه فلامینگوها نیست.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر