jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۲۹۳۴۶   ۲۴ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

محققان ایرانی در مقاله‌ای نقش یوگا بر کنترل اضطراب دوران بارداری را بررسی کردند. در این پژوهش آمده است: «از آنجا که تولد یک تجربه استرس‌زاست خودکارآمدی و اعتماد به نفس نقش مهمی در ادراک مادر برای انجام زایمان ایفا می‌کند.

گزارش‌های جدید نشان داده است زنانی که در زمان بارداری سطح اطمینان بیشتری نسبت به توانایی انجام زایمان دارند، درد کمتری را طی زایمان احساس می‌کنند. امروزه مداخلات متنوعی برای کنترل اضطراب و افزایش حس خودکارآمدی وجود دارد، از جمله آنها می‌توان به روش‌های دارویی و غیردارویی اشاره کرد. روش‌های مقابله با استرس و اضطراب از جمله تن‌آرامی، ماساژ، تجسم خلاق، آروماتراپی و مداخلات شناختی رفتاری می‌تواند به زن باردار کمک کند تا از تاثیرات نامطلوب استرس و اضطراب بر سلامتی خود و جنین مصون بماند.» محققان می‌گویند: «یکی از رایج‌ترین درمان‌های جایگزین مقابله با استرس و اضطراب بارداری شامل ماساژدرمانی، طب سوزنی و یوگاست. در این تحقیق جامعه پژوهشی شامل ۶۰‌زن نخست‌زای مراجعه‌کننده به مراکز جامع سلامت شهرستان زاهدان از مهر96تا اردیبهشت 97 بود. افراد گروه مداخله پس از دریافت مطالب آموزشی در مورد مزایای یوگا، آموزش‌های عملی آن را در باشگاه تحت نظر مربی یوگا و پژوهشگر دریافت کردند و افراد گروه کنترل در این مدت از مراقبت‌های معمول برخوردار بودند. نتایج این پژوهش حاکی از آن بود که آموزش‌های دوران بارداری میانگین نمره اضطراب زنان و افزایش نمره خودکارآمدی زایمان در گروه مداخله یوگا را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.»/ ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها