jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۲۲۳۰۳۱ ۲۳ مرداد ۱۳۹۸  |  ۱۱:۴۳

رئیس اتحادیه مرغداران تخمگذاران تهران در گفتگو با جام جم آنلاین :

روزانه 200 تن مازاد تولید داریم/ برنامه‌ریزی نکنیم سال آینده تخم مرغ قطعا کمبود داریم

رئیس اتحادیه مرغداران تخمگذار استان تهران با اشاره به زیان تولیدکنندگان اعلام کرد: درصورت بی‌توجهی قطعا سال آینده کمبود و در نتیجه افزایش قیمت خواهیم داشت.

روزانه 200 تن مازاد تولید داریم/ برنامه‌ریزی نکنیم سال آینده تخم مرغ قطعا کمبود داریم

به گزارش جام جم آنلاین؛ ناصر نبی‌پور در این زمینه گفت: مازاد تولید تخم مرغ باعث شده تا قیمت فروش این محصول در بازار 1230 تومان پایین‌تر از قیمت تمام شده باشد و همین نکته باعث عدم جوجه‌ریزی تولیدکنندگان در دوره آتی خواهد شد.
نبی‌پور در ادامه افزود: ادامه شرایط فعلی که ناشی از سوء‌مدیریت بازار بوده روند خروج تولیدکنندگان از چرخه تولید را تسریع خواهد کرد که این شرایط برای سال 99 کمبود تخم‌مرغ و لزوم واردات را برای ایران به همراه دارد، دقیقا اتفاقی که سال گذشته تجربه کردیم.
این مقام صنفی تاکید کرد: براساس آنالیزهای قیمت که از سوی نهادهای مسئول صورت گرفته است قیمت تمام شده تولید تخم مرغ 7740 تومان است ولی همانطور که قبلا اشاره شد مازاد تولید سیر نزولی قیمت را به همراه داشته به صورتی که قیمت تخم مرغ در بازار 1400 تومان پایین‌تر از نرخ مصوب دولت است.
رئیس اتحادیه مرغداران تخمگذار استان تهران درباره میزان مازاد تولید به خبرنگار ما گفت: براساس آمارهایی که در اختیار داریم چیزی حدود 2700 تا 2750 تن در روز تولید تخم مرغ داریم و با درنظر گرفتن میزان تقاضا مشخص می‌شود که روزانه 200 تن مازاد تولید در بازار وجود دارد.
وی معتقد است امروز دولت برای مدیریت شرایط و حمایت واقعی از تولیدکنندگان لازم است این مازادتولید را به صورت ذخیره‌سازی یا صادرات از بازار جمع کند تا قیمت به تعادل نسبی رسیده و تولیدکنندگان برای سال بعد تمایل به جوجه‌ریزی داشته باشند.
نبی‌پور اظهار کرد: اگر شرکت پشتیبانی اقدام به ذخیره سازی 10 الی 15 هزار تن تخم مرغ داشته باشد می‌توانیم امیدوار باشیم که تولیدکنندگان امکان مدیریت شرایط را داشته باشند درغیر این صورت فصل زمستان بازهم داستان سال گذشته و واردات تخم‌مرغ بی‌کیفیت از ترکیه اتفاق خواهد افتاد.
نبی‌پور معتقد است سیاست‌های دولت برای بازاریابی در کشورهای همسایه مثل عراق و افغانستان منطقی نیست و درصورت بی‌توجهی به این مهم صادراتی هم اتفاق نخواهد افتاد به این دلیل که کشورهای همسایه تمایل دارند این نوع کالاها از طریق سیستم دولتی نه بخش خصوصی مبادله شود.
این مقام صنفی تاکید کرد: بازار کشورهای همسایه ایران بازاری قابل توجه برای تولیدات ایرانی مثل تخم مرغ است از این‌رو اگر مسئولان دولتی در دیدارهای رسمی خود بتوانند زمینه حضور تولیدکنندگان را هم فراهم کنند بدون تردید تجربه صادراتی مناسبی خواهیم داشت و تولیدکنندگان تخم‌مرغ هم می‌توانند برای تولید بیشتر علاوه بر نیاز داخلی اقدام و برنامه‌ریزی کنند.
وی همچنین تصریح کرد: قیمت‌گذاری دستوری معمولا نتایج مطلوبی برای اقتصاد ایران به ارمغان نیاورده به این دلیل که با این شیوه اصولا تولیدکنندگان متضرر خواهد شد و چرخه تولید در دوره بعدی با چالشی جدی روبرو می‌شود که این روند هیچ توجیه اقتصادی ندارد.
نبی‌پور در پایان گفت: مسئولان دولتی نباید تنها با افزایش قیمت کالایی وارد بازار شوند و پس از آن هیچ مدیریتی نداشته باشند بلکه لازم است در تمامی شرایط اقدام به رصد، مدیریت و همچنین برنامه‌ریزی برای بازار داشته باشند تا شاهد تعادل همیشگی در بازار باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عدالت در شهر، گم شده است

عدالت در شهر، گم شده است

شورای شهر تهران دیروز یک فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن در آینده‌ای نزدیک نرخ بلیت مترو و اتوبوس مجددا افزایش می‌یابد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر