jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۲۲۰۲۱۰ ۰۷ مرداد ۱۳۹۸  |  ۱۰:۳۸

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: برخی مقامات چینی و هندی در این هفته به ایران سفر می کنند.

سفر برخی مقامات چینی و هندی به کشورمان / ایران در فرصت باقیمانده گام سوم را برخواهد داشت اگر...

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا به مرور آخرین تحولات و رفت و آمدها پرداخت و افزود: هفته های پر ترافیک و مهمی را پشت سر گذاشتیم و الان هم در آن هستیم که به لحاظ دیپلماتیک و سیاست خارجی اهمیت فوق العاده ای دارد. شرایط خاص و تعیین کننده است.

موسوی خاطرنشان کرد: با سفر ظریف به نیویورک و سپس به آمریکای لاتین و سنگال، یک تحولاتی در این سفرها رخ داد و نقاط عطفی را شاهد بودیم. سفر پربار و موفقیت آمیز بود و به اهداف تعیین شده در تک تک سفرها دست یافتیم. سفر وزیر خارجه عمان و نخست وزیر عراق نیز به تهران صورت گرفت با توجه به روابط خوب ما با کشورهای منطقه و همسایه این سفرها در چارچوب مناسبات دوجانبه در حال انجام است. هم ما و هم آنها هر وقت اراده کنیم با یک اطلاع می توانیم به کشورهای همدیگر سفر و مهمترین مسائل دوجانبه و منطقه ای و بین المللی را بررسی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: کمیسیون مشترک برجام هم دیروز برگزار شد. برخی مقامات چینی و هندی یکی دو سفر در این هفته دارند که اطلاع رسانی خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نشست کمیسیون مشترک برجام در وین عنوان کرد: تلاش های دیپلماتیک و روزنه های دیپلماتیک برای حفظ برجام که هم برای ما و هم طرف های باقیمانده مهم است، ادامه دارد و این تلاش ها چه در قالب های ملاقات های دوجانبه و چه کمیسیون مشترک برجام انجام می شود. نشست دیروز در وین هم به درخواست ما بود و هم اروپایی. طرف های اروپایی نسبت به رویکرد جدید ایران در کاهش تعهدات، کمی معترض بودند و از طرف ایران نیز نسبت به بی عملی آنها و برخی اقدامات دیگر از جمله دستگیری برخی ایرانیان در اروپا و استرداد آنها به آمریکا به شدت معترض بوده و خلاف برجام بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: اینها هموطنانی بودند که به بهانه نقض تحریم های آمریکا بازداشت شدند که آن موقع این تحریم ها نبوده است. توقیف نفتکش حامل نفت ایران به عنوان نقض برجام در نشست کمیسیون مطرح شد.

وی همچنین گفت: اگر این آمد و شدها به نتیجه نرسید ایران در فرصت باقیمانده گام سوم را برخواهد داشت. از توافقات برگزاری نشست کمیسیون مشترک با حضور وزرای خارجه ایران و 1+4 است که نیاز به برخی مقدمات و بررسی ها دارد که به محض آماده شدن، این نشست برگزار خواهد شد.

موسوی درباره سفر یوسف بن علوی و اینکه آیا طرحی برای کاهش تنش بین تهران و لندن با خودش آورده بود؟ گفت: همان که در خبرها بود در جریان ملاقات او در تهران گذشت. طبیعی است زمانی درباره مسائل منطقه ای و بین المللی صحبت می شود آخرین تحولات درباره بحث کشتی ها و تنش ها در خلیج فارس که ریشه آن مشخص است، صحبت شده، ولی اینکه ایشان به صرف میانجیگری یا موضوع بخصوصی آمده باشد، من تأیید نمی کنم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی گفت: نشست وین رو به جلو و سازنده بود و گفتگوها بسیار صریح و قاطع بود هم هیأت ایران موارد نقض برجام و بی عملی اروپا و اقدامات فشل آنها را به گوش آنها رساند و اعتراض خود را اعلام و هم اروپا نقطه نظرات خود را به صراحت اعلام کردند. قدری فضا شفاف تر برای ادامه کار است. اگر برخی توافقات به نتیجه برسد منجر به نشست کمیسیون در سطح وزرا خواهد شد.

موسوی ادامه داد: هر اتفاقی بیفتد امیدواریم زودتر و دقیق تر و عملی تر بیفتد و ما روی بیانیه های اروپا حساب نمی کنیم و همچنان منتظر اقدامات عملی در اجرای تعهداتشان در برجام هستیم.

وی افزود: اروپایی ها در حرف زدن کم نمی آورند و تعهداتی را می پذیرند این دفعه (نشست وین) احساس این بود قدری جدی تر است، ولی خیلی نمی شود روی حرف حساب کنیم تا اقدام عملی در این خصوص صورت نگیرد و مطالبات روشن ما به صراحت و شفافیت در نامه رئیس جمهور و وزیر خارجه و در نشست کمیسیون مطرح شده است و آنها می دانند دقیقا چه کار باید بکنند اگر اقدام کنند اقدامی مثبت و رو به جلو خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار ظریف با راند پال گفت: راجع به دیدار بخصوصی اظهارنظر نمی کنم. ظریف هر وقت به نیویورک برای انجام ماموریت های بین المللی تشریف می برد در حاشیه آن ماموریت اصلی به درخواست طرف های آمریکایی که می تواند نمایندگان ملت و کنگره باشند، رسانه های آمریکایی، ایشان ملاقات و گفتگو می کند و در آن ملاقات ها عمدتا مواضع ایران را به صراحت و شفافیت برای آمریکایی ها به ویژه افکار عمومی و افراد ذینفوذ بیان کرد.

موسوی تصریح کرد: هیچ ملاقاتی با هیچ مقام دولتی در این سفرها صورت نمی گیرد و ملاقات ها در چارچوب گفتگوهای مردمی و نمایندگان افکار عمومی است. علیرغم ادعای آمریکا مبنی بر اینکه مهد دموکراسی هستند شاهد بودید ظریف و اعضای هیات نمایندگی ما را محدود کردند و بیم دارند صدای ایران در آنجا بهتر شنیده شود و از آن طرف قوانینی دارند که برخی مقامات آمریکایی با مقامات ما دیدار کنند و قبلا هم به دادگاهی کردن برخی مقامات تهدید کرده بودند. من اسم آنها را نمی برم ممکن است در آمریکا آنها را بگیرند و محاکمه کنند و هر زمان هم بروند این ملاقات ها را انجام خواهند داد.

وی گفت: یکی از موضوعاتی که در نشست دیروز کمیسیون مشترک در وین توسط ایران طرح شد بحث توقیف نفتکش حامل نفت خام ایران بود که تلقی ما به عنوان نقض برجام در کمیسیون مشترک مطرح شد و آنها استدلالاتی مطرح کردند و ایران اعلام کرد که برای ایران غیرقابل قبول است یک کشور اروپایی که تحت تحریم آنها نیستیم محموله نفت ایران را توقیف کند.

موسوی خاطرنشان کرد: آنچه یوسف بن علوی گفت چیز تازه ای نیست ایران 1500 مایل ساحل در خلیج فارس دارد و بیشتر آبراه استراتژیک تنگه هرمز در مجاورت ایران است و امنیت آنجا با ماست. معتقدیم اگر بخواهد امنیت منطقه و خلیج فارس و این آبراه بین المللی تامین و تضمین شود هیچ راهی جز همکاری کشورهای منطقه وجود ندارد و ریشه همه مشکلات در خلیج فارس و خاورمیانه به گروه های فراسرزمینی برمی گردد که هزاران مایل دورتر از کشورشان در منطقه ما دخالت و باعث ناامنی و بی ثباتی می شوند. همکاری با کشور دوست و برادر عمان برای تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز داریم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نامه ظریف به مقام معظم رهبری درباره سریال گاندو گفت: من این خبر را تایید می کنم این نامه از سوی وزیر خارجه به مقام معظم رهبری نوشته شد. صدا و سیما از سازمان های زیر نظر رهبری است و اگر قرار بود گلایه ای باشد خدمت ایشان گفته می شد. آنچه در این سریال تلاش می شود از وزیر خارجه و وزارت خارجه یک چهره منفعل و بی عمل و واداده نشان داده می شد که ما فکر کردیم اگر چنین چیزی هست و آقای ظریف هم گفتند این سریال را ندیده است و اساسا تلویزیون نگاه نمی کند و اگر قرار است ایران به عنوان کشور مقتدر چنین وزیری داشته باشد که این سریال ترسیم می کند ماندن ما و این وزیر و وزارت خارجه جایز نباشد و به لحاظ شرعی باید کسی باشد که همزمان عزت مصلحت و حکمت را سرلوحه کار خود قرار دهد و از صلابتی برخوردار باشد که زبان گویای چنین ملت و تاریخی باشد. مقام معظم رهبری هم پاسخ دادند که مطلقا راضی نیستند به این مجموعه و ایشان اهانتی صورت بگیرد امیدوارم گوش شنوایی باشد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره وضعیت شیخ زکزاکی رهبر نهضت اسلامی نیجریه خاطرنشان کرد: وزارت خارجه به جد پیگیر این موضوع است و شیخ شخصیت برجسته علمی و مذهبی و دارای جایگاه خاص در بین مسلمانان و شیعیان است. وضعیتی که ایشان و خانواده اش در آن قرار دارند خوب نیست وزارت خارجه همه تلاش ها را برای تغییر این وضعیت انجام می دهد و اگر وزارت خارجه اعلام نمی کند چون دنبال کار تبلیغی و جنجالی نیست و نمی خواهد کارهایی که صورت می دهد وضعیت ایشان را بغرنج تر کند. وزارت خارجه پیگیر موضوع است و حتی در سفر ظریف به سنگال داشت این موضوع را به طرق مقتضی پیگیری کرده بود. اینجا هم اداره کل آفریقا هم در این خصوص کمک می کند و رایزنی هایی با برخی کشورها صورت گرفته است که این وضعیت به نوعی تمام شود. امروز قرار است دادگاهی تشکیل و وضعیت ایشان را بررسی کنند امیدواریم حالتی به وجود بیاید که هم ایشان از این وضعیت خلاص شود و نگرانی هایی که دولت نیجریه دارد برطرف شود و هر چه هست به نفع ایشان، مسلمانان و کشور ایشان تمام شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که اگر آلمان به ائتلاف نظامی اروپا بپیوندد پاسخ ایران چه خواهد بود؟ گفت: به کشورهای فرامنطقه ای توصیه نمی کنیم به چنین ائتلاف هایی بپیوندند ائتلاف هایی که مبنای درست ندارد و براساس ابهامات و توهمات است. ثبات منطقه را کشورهای منطقه بلدند تامین کنند و ایران خود را موظف به تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز می دانند و خیلی حاضر به زحمت دیگران نیستیم که برای تامین امنیت منطقه به منطقه بیایند.

خبرنگاری درباره خبر منتشر شده مبنی بر توقیف یک فروند کشتی چینی به جرم حمل گاز مایع از ایران توسط سنگاپور عنوان کرد: منتظر گزارش های رسمی از دوستان در سفارتمان در چین هستیم، چون محموله به مقصد چین بوده است ببینیم اصل موضوع چیست و اگر این ادعا صحت داشته باشد جای تاسف دارد که کشورهایی به تروریسم اقتصادی آمریکا کمک کرده و به قلدری آمریکا علیه آنها گردن بنهند. برای ما غیرقابل قبول است. منتظر گزارش رسمی هستیم که بعد موضع گیری کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تغییر رویکرد امارات از جمله در یمن خاطرنشان کرد: علت تغییر رویکرد را هر چه باشد کار ندارم ولی این را یک رویکرد مثبت و گام خوب ارزیابی می کنم که به ثبات و امنیت در منطقه و یکی از کانون های تنش ها در یمن است منجر شود ایران این گام ها را با دقت رصد می کند و تا جایی که بتواند کمک خواهد کرد این گام ها بیشتر و عمیق تر برداشته شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره مقامات هندی و چینی که قرار است به ایران سفر کنند، اظهار داشت: وزیر بلندپایه هندی قرار است به ایران بیاید و مقام بلندپایه حزب کمونیست چین هم به ایران آمده و این سفرها و رایزنی ها در چارچوب مناسبات دوجانبه انجام می شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی گفت: اروپایی ها ادعا می کنند با اینستکس منافع اقتصادی حاصل از برجام را برای ایران تامین می کنند. همانطور که قبلا گفتیم اینستکس یک مقدمه است برای اجرای تعهداتشان بعد از خروج آمریکا از برجام و اصل کار نیست. هدف ما هم ایجاد اینستکس نیست. آنها ادعا کردند می توانند این مکانیسم را ایجاد کنند و مبادلات تجاری بین ایران و آنها و بقیه کشورهای اروپایی انجام شود. یکی از خواسته های ما این است که ایران بتواند منافع اقتصادی خود را تامین کند و فروش نفت ما به همان مقداری برسد که در اردیبهشت سال گذشته قبل از خروج آمریکا از برجام برسد.

موسوی درباره اسدالله اسدی دیپلمات بازداشتی ایران در بلژیک هم اظهار داشت: پیگیری های حقوقی و سیاسی در حال انجام است و وکلا در حال کار کردن هستند و امیدواریم این پرونده زودتر به نتیجه برسد و ایشان از این وضعیت خارج شود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره نامه ظریف به برخی مراجع خاطرنشان کرد: ظریف نظرات کارشناسی خود را در دیدارها و اظهارنظرهای رسانه ای بیان می کنند و بر حسب شرایطی که هستیم دیدگاه های خود را به صراحت و شفافیت بیان کردند و ایشان به عنوان دیده بان کشور در نظام بین الملل خود را موظف قانونی و شرعی می داند که واقعیات را به مسئولان کشور منتقل کند و اینکه نامه به مراجع و نهادها بدهد نمی دانم.

وی گفت: 14 مرداد به مناسبت روز خبرنگار ظریف در نشست مطبوعاتی با حضور رسانه های داخلی و خارجی حضور می یابد.

موسوی درباره آمادگی پامپئو برای سفر به ایران و مصاحبه با رسانه های ایرانی این اقدام را اقدامی تدافعی در واکنش به اقدامات تهاجمی ایران و منفعلانه خواند که صداقتی در آن دیده نمی شود و در چارچوب عملیات روانی است و افزود: بارها خبرنگاران ایرانی از ایشان دعوت کرده بودند که با آنها مصاحبه داشته باشد ولی رد کردند و عجیب است دوباره این بحث را مطرح می کنند.

وی در عین حال گفت: سفر ظریف به آمریکا دوجانبه نیست و طبق موافقتنامه مقر آمریکایی ها موظف هستند مقدمات را برای حضور ایشان در این کشور فراهم کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص پیشنهاد ظریف برای اینکه ایران آماده است پروتکل الحاقی را تصویب کند و در عوض آمریکا تحریم هایش را لغو کند و اینکه به نظر می رسد ایران بحث گفتگو با آمریکا را مطرح کرده، گفت: آنچه آمریکایی ها این مدت مطرح می کنند ارائه چهره اهل تعامل و گفتگو از خودشان و نشان دادن چهره اهل جنجال و فرار کردن از گفتگو از ایران است. گفته ایم گفتگو را زمانی می شود انجام داد که دستورکارش مشخص باشد و نتایج عملی داشته باشد و بعد از انجام طرفین به نتایج پایبند باشند که تاکنون چنین سیگنالی از سوی دولت فعلی آمریکا دیده نشده و حرف هایی که مطرح می شود در حد تبلیغات سطح پایین تلقی می کنیم و ظریف برای شکستن این فضا در گفتگو با رسانه ها این بحث را در نیویورک مطرح کرد و ظریف گفت اگر دنبال گفتگو هستند این یک محوری است و به جای اینکه 2023 انجام دهیم الان در 2019 انجام دهیم و چیزی قابل دسترس است و همانطور که پیش بینی کردیم این طرح با مخالفت آنها روبرو شد چون می دانستیم آنها دنبال گفتگویی که به نتیجه منجر شود نیستند.

موسوی درباره اینکه آیا این پیشنهاد ظریف جزو محورهای گفتگوی ایران با کشورهای اروپایی نیز بوده است؟ اظهار داشت: دقیقا نمی دانم ،ولی اگر آنها دنبال موضوع و گفتگو می کردند این موضوعی بوده که ایران ارائه داده است و ما اعلام آمادگی کردیم و پیشنهاد عملی را روی میز گذاشته ایم.

وی درباره سفر عراقچی به پاریس و پیامی که برای ماکرون برد، اظهار داشت: فرانسه در راستای اجرای تعهداتش در برجام یک اقداماتی را شروع کرده است، دو بار دستیار دیپلماتیک ماکرون به ایران آمده و طرح هایی داشت که به نظر ما چیز جدید و قابل توجهی نبود. ایران از آنجا که معتقد است نباید پنجره دیپلماسی بسته شود طرح های آنها را بررسی کرد و ایران هم طرحی را جمع بندی و توسط عراقچی به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری برای مکرون ارسال شد و آنها در حال بررسی این طرح هستند آنها معتقدند از تنش در منطقه کاسته شود و ایران هم که دنبال تنش و درگیری نیست به این پیشنهادها نظر مثبت داشته و این سفر نشان می دهد ایران آماده است هر طرح عملی و اجرایی را بشنود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره یادداشت آمریکا برای اعمال محدودیت ها برای دیپلمات های ایرانی گفت: یک اقدام سخیف و عجیب بود. هم نمایندگی ایران طی یادداشتی اعتراض خود را اعلام کرد و هم پیگیری هایی از طریق دبیرکل سازمان ملل انجام و استنادات دقیق و حقوقی براساس حقوق بین الملل مطرح شد و این کار دارای ابعادی غیرانسانی است و اگر فرزند یک دیپلمات بیمار شد باید حتما روز تعطیل نباشد و ... خیلی خنده دار است و امیدواریم دست از این کارهای بچه گانه بردارند و اجازه دهند همکاران و نمایندگان ایران در سازمان به کارهای عادی و جاری و معمولی خود که نمایندگی ایران در سازمان ملل است به راحتی انجام دهند و هر چه زودتر این اتفاق بیفتد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره ائتلاف دریایی در منطقه توسط انگلیس عنوان کرد: منشا همه ناامنی ها بی ثباتی ها و تنش ها را حضور نیروهای خارجی بیگانه در منطقه می دانیم. کشورهای منطقه خودشان بلدند از امنیت خود دفاع کنند و لازم نیست کشورهای دیگر از آن سوی منطقه بیایند. پیشنهادهای این چنین را در راستای افزایش تنش می دانیم و کمکی به امنیت منطقه نخواهد کرد. امنیت منطقه را ایران و کشورهای منطقه به خوبی تامین می کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره گام سوم ایران گفت: بارها گفته ایم یک تعهد چندجانبه را یکجانبه نمی شود اجرا کرد. اروپا می داند دو گامی که ایران در راستای کاهش تعهداتش برداشته جدی است و اگر همین منوال ادامه یابد طبیعی است ایران گام سوم را که هنوز نمی دانیم چیست، ولی قطعا از دو گام قبلی محکم تر است، خواهد برداشت.

موسوی درباره رای دادگاهی در انگلیس درباره سود بدهی تانک های چیفتن عنوان کرد: پرونده قدیمی است و دولت بریتانیا تا حالا در پرداخت اصل و سود بدهی به ملت ایران تعلل کرده است. نگفته اند اصلا سودی نباید پرداخت شود و گفتند از تاریخی به بعد سود را ندهند که این قابل قبول نیست و ایران دنبال مطالبات بر حق خود است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره جزییات نامه ای که عراقچی برای مکرون برد اطلاعات بیشتری نداد و گفت: در حد پیغام پسغام هاست. طرح خیلی پیچیده ای نیست اعلام آمادگی برای رفع مشکلات است و ما هم راه حل دادیم برای اینکه چگونه می توانند مشکلات را رفع کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات سفیر عربستان در سازمان ملل مبنی بر اینکه خواستار پایان جنگ یمن هستند و تعاملاتی با ایران داشته باشند و اینکه آیا به وزارت خارجه سیگنال هایی از سوی عربستان داده شده؟ خاطرنشان کرد: ایران اینگونه اقدامات و اظهارات را سیگنال مثبت تلقی می کند، بارها ایران خواستار حل مسائل بین کشورهای اسلامی و منطقه از طریق گفتگو بدون پیش شرط و بوده است و هر تلاشی برای نزدیکی کشورهای اسلامی صورت می گرفت، ایران با آغوش باز پذیرفت چون معتقد است مصالح بزرگ تری، ما به عنوان کشورهای منطقه و اسلامی داریم و دشمنان مشترکی داریم و این منافع و مصالح ایجاب می کند که کشورهای منطقه اختلافات خود را فورا کنار بگذارند و در کنار هم قرار بگیرند که برای امنیت و ثبات در منطقه و جهان خوب است و باعث می شود کشورهای ثالث و برخی رژیم های نامشروع از این اختلاف سوء استفاده نکنند و از این شکاف به دنبال نفعی نباشند.

موسوی عنوان کرد: پاسخ ایران به هرگونه سیگنال مثبتی، مثبت است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره تحلیل های برخی غربی ها و اینکه مطالبی که علیه ظریف در داخل مطرح می شود چقدر در فعالیت های بین المللی او تاثیر می گذارد؟ گفت: ایران یک کل واحد است و ما خیلی خط کشی هایی که خارجی ها با هدف اختلاف افکنی بین مسؤولان ما ترسیم می کنند را قبول نداریم. یادمان باشد که در یک جنگ روانی علاوه بر جنگ اقتصادی با آنها به سر می بریم. آنها می خواهند از هر روزنه ای استفاده و در داخل اختلاف افکنی کنند.

وی افزود: ظریف به رغم برخی بی مهری هایی که به ایشان می شود که عمدتا از ناآگاهی است و اگر بدانند ایشان چگونه از منافع و امنیت ملی و کیان کشور دفاع می کند، قطعا دست از این تخریب ها برخواهند داشت. ما مسؤولان کشور را کل واحد می بینیم و اقدامات در داخل و خارج از کشور براساس دستورالعمل است.

خبرنگاری درباره توقف صدور روادید پرتغال و اینکه یک کشور اروپایی قرار است تا مدتی عهده دار این کار شود، سؤال کرد که موسوی گفت: یکسری مشکلات پرسنلی و امکانات داشتند که مجبور شدند برای مدتی این کار را متوقف کنند. نمی دانم چقدر ایرانی متقاضی ویزای پرتغال است و هر چقدر هست حتی یک نفر مهم است که تسهیلات به آنها داده شود.

وی افزود: گفته شده این مشکلات در حال برطرف شدن است و آنها به زودی صدور روادید را در داخل سفارت از سر می گیرند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره چند مرزبان ربوده شده ایرانی در میرجاوه نیز گفت: اکثر آنها آزاد شده اند و احتمالا 2 یا 3 نفر باقی مانده اند که پیگیری های دیپلماتیک ادامه دارد و سایر بخش های ذیربط در حال فعالیت هستند و دولت پاکستان هم به این روند کمک می کند. تروریست هایی که این اقدامات را انجام می دهند در جاهایی مخفی می شوند که نیازمند یافتن آنها هستند. تلاش ها بی وقفه برای آزادی آنها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مشکل پیش آمده برای دو کشتی ایران در برزیلر در تهیه سوخت برای آنها نیز گفت: آمریکایی ها ادعا می کنند که بحث های دارو و غذا جزو تحریم نیست. اگر نیست پس چرا 2 کشتی ایرانی که برای کشور غلات حمل می کردند از ترس اینکه آمریکا شرکت های سوخت رسان را تحریم کند، نتوانستند به کشتی های ما سوخت بدهند.

وی افزود: این به معنی تحریم و تروریسم اقتصادی است. غذا و دارو جزو تحریم ها روی کاغذ است و هیچ شرکتی جرأت نمی کند این کار را به خاطر تهدید آمریکا انجام دهد و مردم عادی ایران را در مشقت و سختی قرار می دهید. کاری که قوه قضاییه برزیل کرد یک اقدام مسؤولانه و خوبی بود و نشان داد که قوه قضاییه مستقل می تواند از منافع اقتصادی کشور و شرکت هایش دفاع کند و فشارها و تحریم ها اجازه ندهد آمریکا قوانین فراسرزمینی خود را بر دیگر کشورها اعمال کند و خوب است کشورهای دیگر نیز یاد بگیرند و قوه قضاییه آنها هم بتوانند در مقابل این قلدری غیرقانونی به صورت قانونی بایستند و عدالت را اجرا کنند.

موسوی خاطرنشان کرد: این موضوع توسط بنادر و کشتیرانی در حال پیگیری بود و ظریف در سفر به آمریکای لاتین این موضوع را با یکی از کشورها مطرح کرد و مورد پذیرش آنها قرار گرفت که سوخت رسان اعزام کنند و البته کار به آنجا نکشید و در پی رای دادگاه کشتی ها سوخت گرفتند و در حال حرکت به سمت کشور هستند.

وی افزود: وزارت خارجه و سازمان بنادر و کشتیرانی تدابیری را اندیشیده اند و اگر چنین اتفاقاتی رخ داد بلافاصله چه از طریق سوخت رسان های خود و یا کشورهای دوست به کمک آنها برویم.

خبرنگاری درباره نفتکش حامل نفت ایران که توسط انگلیس توقیف شده و رایزنی های روسیه نیز گفت: بعد از توقیف کشتی، هیچ ظرفیتی را از دست ندادیم و از همه ظرفیت های سیاسی، حقوقی و دیپلماتیک استفاده کردیم و روسیه نیز جزو رایزنی های ما بوده است. آنها (انگلیسیها) ادعا می کنند یک روند قضایی باید طی شود و ایران مدارک قانونی و لازم را با حسن نیت به آنها ارائه داده و امیدواریم از تصمیمشان هر چه سریع تر برگردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

تقویت آموزه‌های ماه مقاومت

دی ماه، در فصل تاریخ انقلاب اسلامی به نمادهایی چون «قیام» و «مقاومت» مزین شده است که همواره باید با بازنمایی و یادآوری این شاخص‌ها به بازنمایی و بازنشرگفتمان انقلاب اسلامی پرداخت.

مصاف جدی با یقه سفیدها

مصاف جدی با یقه سفیدها

تاکنون تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت قضایی و اجتماعی از سوی آیت‌ا... رئیسی، رئیس قوه‌قضاییه صورت گرفته و نتایجی در برداشته است اما با این وصف، موضوع صدور دستورالعمل اجرایی قانون اعاده اموال نامشروع مسؤولان را شاید بتوان جزو برجسته‌ترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه دانست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر