jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۹۸۹۱ ۰۶ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شناخته‌شده‌ترین فاکتورهای خطر در وقوع تومورهای سر و گردن، سیگار و الکل است.

دکتر محبوبه کریمی اظهار کرد: فردی که سابقه کشیدن سیگار، قلیان یا استعمال مواد مخدر را دارد، در صورت وقوع هرگونه تغییر در کیفیت و خشونت صدا یا تنگی نفس نیازمند بررسی بیشتر است. یا هرگونه زخمی که بیش از دو هفته در حفره دهان و زبان باقی بماند، یک علامت هشداردهنده برای وقوع تغییرات بدخیمی است.
وی با بیان این مطلب که لمس هر توده در ناحیه گردن را باید جدی گرفت، افزود: عوامل خطر این نوع سرطان‌ها قابل پیشگیری است. علاوه‌بر ترک سیگار و الکل، انجام واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلوماتوز ضمن پیشگیری از سرطان‌های ناحیه تناسلی می‌تواند تا ٨٠ درصد مانع وقوع سرطان‌های سر و گردن شود. / جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر